Kommentaare eelmises Sõnumitoojas avaldatud loole Keskväljak 2 maja kohta – selle asemele on plaanis kinnistule ehitada 10 korteriga hoolekandemaja.
Kursi külas asuva Karukämbla piimafarmi peremees Ants Aaman seenior teatas toimetusele, et lugu „Rasmus Merivoo: „Keskväljak 2 tuleks säilitada ja teha Kuusalu kogukonnamajaks.““ rõõmustas teda ja andis lootust ning ta on valmis maja taastamisele kaasa aitama.
„Keskväljak 2 maja Kuusalus on minu jaoks oluline ja ajaloolise väärtusega, aga arvasin, otsused on langetatud, maja päästa ei õnnestu. Rasmus Merivoo idee hoone annetuste toel korda teha kogukonnamajaks on algatus, mis läks mulle hinge, seda tasub toetada. Olen valmis võimaluste piires rahaliselt toetama ja kutsun üles ka teisi – paneme õla alla,“ ärgitab ta.
Ants Aaman kirjeldas, kuidas tema lapsepõlve ajal oli Keskväljak 2 majas pood ja kohvik-baar: „Vanemad inimesed kindlasti mäletavad, et mujal poodides olid odavad kommid, aga seal olid veidi kallimad. Sinna mindi pidulikumates riietes, oli selline peenem koht. Rahvasuus kutsuti Kuldkihva Villaks, sest leti taga teenindas meeldivalt proua, kellel olid kuldhambad.“
Ta jutustas, kuidas esimene käik Kuusalu alevikku jäi lapsena eredalt meelde tänu sellele majale: „Oli 1953. aasta, olin viieaastane ja võeti esmakordselt jõuluõhtul kirikusse kaasa. Kui pärast jumalateenistust hakkasime hobusega kodukülasse tagasi sõitma, ütles isa, et ostame lapsele kommi. Astusime sisse, oli väga uhke koht minu jaoks, sain kaks Valge Jääkaru kommi.“
Keskväljak 2 majas võiks tema sõnul tulevikus olla salong-klubi loomingulistele inimestele: „Rahvamaja on suur ja ametlikum, pisem puumaja oleks kodusem. Viljandis päästeti tänu rahvaalgatusele pärimuskultuuri ait, millest on saanud kontsertide ja kohtumiste paik. Väga tahaks, et suudame Kuusalus selle puumaja päästa, saaksime koha, kus noored ja vanemad elanikud kohtuksid kitsamas ringis. Loodan seal tulevikus mõtteid vahetada ja ehk ka mõne kirjandusõhtu läbi viia. Usun, et hoolekandemajale leiab teise koha.“
Arhitektid – taastamine läheb kulukaks
Toimetusele saatis kirja OÜ ASE arhitekt Aleksander Skolimowski. Ta nimetab Keskväljak 2 maja ümber tekkinud arutelu hõlmikpuu sündroomiks Kuusalu moodi – hõlmikpuu seljatas Tallinnas aastaid tagasi Estonia teatri uue hoone ehitamise kava, uut ooperimaja pole tänini.
„Meil kõigil on emotsionaalseid lapsepõlvekogemusi, kuid vahel peab tegema valikuid, kus midagi peab ohvriks tooma, et elu läheks edasi. Kuusalu Keskväljak 2 planeeringu järjekorras teisel avalikul arutelul muudeti lahendust kogukonna survel selliselt, et hoolekandemaja rajatakse Keskväljaku poolsesse külge. Olemasoleva hoone säilitamist ja taastamist peeti otstarbetuks,“ kirjutas ta.
Tegu on tema sõnul lihtsa puitvoodriga palkehitusega, mis ehitisregistri järgi võeti kasutusele 1924. aastal. Selliseid ehitati esimese vabariigi ajal palju, kuigi Kuusalus analoogseid pole. Majal puuduvad unikaalsed detailid, puitkonstruktsioon on visuaalse vaatluse järgi halvas olukorras. Muinsuskaitsjad käisid ajalooliste hoonete kaardistamisel seda vaatamas, aga kaitse alla ei võetud. Et majas elas ja tegutses kunstnik Ludvig Oskar, on dokumentaalselt tõestamata.
„Tulevikuvisioonita hoonetega on meil juba kurbi kogemusi. Näiteks Kuusalus taastatavale pastoraadimajale otsitakse siiani uut väärikat sisu. Tänapäevane ühiskasutusega hoone peab vastama tule- ja kasutusohutuse, energiatõhususe ja muudele nõuetele, mis teeb Keskväljak 2 taastamise üle mõistuse kulukaks. Asja entusiastlik venitamine võib samas jätta valla ilma sotsiaalministeeriumi eraldatud toetusest ja lükata hoolekandemaja rajamise hämarasse tulevikku, rääkimata seniste tegevustega maha visatud ajast ja rahast,“ on öeldud kirjas.
OÜ ASE koostas Kuusalu vallavalitsuse tellimusel Keskväljak 2 detailplaneeringu.
Hoolekandemaja algatus tuli altpoolt
Kuusalu erihoolekandeteenistuse juhtiv tegevusjuhendaja Kaie Ustav kommenteeris, et erihoolekande kliendid ootavad väga hoolekandemaja ehk oma uut kodu, kuhu neile on lubatud korterid: „Nad käivad seda kohta vaatamas, koristamas ja riisumas, see krunt on tulevase kodu koht. Et riik on lubanud hoolekandemaja ehituseks 392 000 eurot, on tulnud tänu paljude inimeste tööle. Mõte projektis osaleda tuli erihoolekande teenistuse tegevjuhendajatelt, selgitasime vajadust vallavalitsusele ja volikogu sotsiaalkomisjonile, tutvusime projekti tingimustega, Tiina Vilu kirjutas projekti. Meie ettepanekul sai viimasel hetkel sisse viidud parandused, tänu millele suuresti rahastus tuli – pääsesime viimastena 10 rahastatava projekti hulka, välja jäid 20 projekti.“
Ta kirjeldas, kuidas otsiti hoolekandemaja jaoks sobivat maatükki, sõideti vallas ringi, nõuete järgi jäid sõelale kolm alevikku – Kolga, Kiiu ja Kuusalu. Kuusalu alevik vastas ainsana projekti tingimustele – piisav elanike arv, tervisekeskus, bussipeatus, apteek ja kauplused, ehituskrunt asub aleviku keskel – kõik see andis pingereas hindepunkte juurde.
„Me ei tahtnud kellegi ilusat puumaja ära võtta, hoolekandemaja ehitamine on praktiline vajadus – neil inimestel on praegu kehvad elutingimused, väikesest pensionist ei suuda nad külades oma lagunevaid kodusid remontida. Kuusallu elama tulek parandab oluliselt nende elukvaliteeti. Tehke hea tegu, jätke hoolekandemaja ehitus rahule, annetage see koht inimestele, kes ise enda eest seista ei suuda – see on väga kogukondlik ja hooliv tegevus. Keegi ei ole kaitstud haiguste ja õnnetuste eest. Kunagi ei tea, kes me tuttavatest või lähedastest võib edaspidi vajada elukohta hoolekandemajas,“ ütles Kaie Ustav.
RASMUS MERVOO: koostasime töörühma
Kirja sai ka äsja Kuusalu vallavolikogusse valitud Rasmus Merivoo – kirjutas Kuusalu legendaarne õpetaja Menda Kirsmaa enda nimel ning teiste kohalike tunnustatud pedagoogide, pensionäride Laine Kadajase, Aliis Rea ja Reet Kadaste soovil.
Kirjas on öeldud, et Kuusalu rahva seas väga ammusest ajast tuntud Oskari maja oligi tõeliselt Oskari maja: „Kuusalus sündinud kunstnik Ludvig Oskar, kes elas aastatel 1874-1951, ehitas selle oma suvemajaks. Ta oli sugulussidemetes Võnsi talu rahvaga. Ludvig Oskar suri Saksamaal, juba aastate eest on tema põrm ümber maetud Soome, selle eest hoolitses Leeni Vesterinen. Usume, et see maja väärib renoveerimist. Pealegi sobib ta suurepäraselt praegusele asukohale.“
Rasmus Merivoo rääkis, et lisaks on mitu Kuusalu inimest tema juurde astunud, surunud kätt, soovinud jõudu ja öelnud, et toetavad Keskväljak 2 maja säilitamist: „Oleme moodustanud kümneliikmelise töögrupi, kuhu kuulub inimesi meie valimisliidust Arenev Kuusalu Vald, aga on ka teisi huvilisi. Esmane eesmärk on proovida, kas õnnestuks saada lisaaega, et hoolekandemaja ehitamist veel ei alustataks ja leiaksime sellele teise asukoha. Otsime lahendusi. Kel veel huvi ja soovib osaleda, võtke ühendust.“