Madruse eriala hakkab 10. klassile õpetama Pärnu Merenduskeskus, rahastab Kuusalu vald.
Kuusalu keskkool, vallavalitsus ja Pärnu merenduskeskus on jõudnud kokkuleppele, et 6. jaanuarist algab gümnaasiumiosa õpilastele valikainena madruse baaskoolitus, mis koosneb 5 kursusest ja kestab kuni jaanuarini 2021. Õppega alustavad 10. klassist 18 õpilast. Õppima hakatakse kahel päeval nädalas, ühel kaks ja teisel kolm tundi. Kursuste lõpuks saavad õpilased vanemmadruse kutsetunnistuse.
Kuusalu vald tasub Pärnu Merenduskeskusele koolituse eest iga õpilaste kohta 1000 eurot, kokku 18 000 eurot. Kuusalu koolist saab Eestis esimene keskkool, kus asutakse õpetama madruse eriala.
Kuusalu keskkooli direktor Vello Sats kommenteerib, et madruse eriala idee pakkus õppekavasse kooli vilistlane Karl Kuuse, kes kuulub Pärnu Merenduskeskuse juhatusse ja algatas poolteist aastat tagasi Kuusalus väikelaevajuhtide koolituse. Kokku saadi koolitusteks Kuusalu koolimajas, neil kursustel on õpetamas käinud ka Pärnu Merenduskeskuse juht Tauri Tiitso.
Ligi aasta tagasi rääkis Karl Kuuse direktorile, et väikelaevajuhtide koolitus on populaarne, Kuusalu vald on mereäärne vald, võiks alustada kutseõppega, hakata madruseid koolitama.
Vello Sats ütleb, et võttis ettepaneku rõõmuga vastu, sest on hea, kui kool saab gümnaasiumiosa õpilastele pakkuda huvitavaid valikaineid: „Kui vaadata Kuusalu keskkooli vanu arengukavasid, leiab mitmest neist kutseõppe. Samas on kutseõpe kallis, tehnilise baasi tagamine on kulukas. Merenduskeskuse õppejõud tulevad kohale oma kohvritega, pole koolile õppevahendite osas koormav. Rõõmu teeb ka see, et madruse eriala kursustega aitame muuta Kuusalu valda mandrivallast rohkem merevallaks.“
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kinnitab, et kursuste eest tasutav summa on kavandatud tuleva aasta vallaeelarve projekti, mis anti novembri alguses üle vallavolikogule: „Vallale pole see koolitus odav, aga kui arvesse võtta meie valla pikka merepiiri ja seda, et Kuusalu vald on merevald, leidsime, et tuleb toetada. Õpilastele on koolitus tasuta.“
Sadakond uut väikelaevajuhti
Karl Kuuse räägib, et pooleteise aastaga on Pärnu Merenduskeskus koolitanud Kuusalus välja sadakond uut väikelaevajuhti: „Enamik on olnud Kuusalu valla elanikud, aga ka inimesi Tallinnast, Haapsalust, Raasikult ja Kehrast. Koolitustel saab osaleda alates 15. eluaastast. Nägime, et merel sõitmise vastu tuntakse huvi, sellest sündis idee pakkuda Kuusalu koolile madruseõpet.“
Merenduskeskuse juht Tauri Tiitso lisab, et veel mõni aeg tagasi olid mitmel pool koolides merendusklassid, kuid need suleti aastatel 2010-2011: „Oleme Karl Kuusega kursusevennad, lõpetasime Tallinna Merekooli tüürimehe eriala. Oleme mõlemad üle kümne aasta merd sõitnud. Karl on töötanud Tallinki laevadel, mina mitmeotstarbelisel laeval Botnica, mille abi on kasutatud ka tuuleparkide rajamisel ja naftaotsinguil. Pärnu Merenduskeskuse taasasutasime kaks aastat tagasi, seni oleme teinud väikelaevajuhtide ja raadioside koolitusi, suvel saime veeteede ametilt litsentsi õpetada ka madruseid ja motoriste. Pärnus koolitame madrusteks ja motoristideks täiskasvanuid, kes on otsustanud omandada uue eriala.“
Tauri Tiitso kirjeldab, et madruse koolitus lõpeb Kuusalu kooli õpilastele 2021. aasta suvel kahekuulise praktilise meresõiduga laevadel, koolitajad aitavad leida praktikakohti. Madruse baaskoolituse üks osa on ka meresõidud kaatrite ja jahtidega, seda saab teha Pirital. Õpikuna kasutatakse staažika kapteni ja õppejõu Eino Otsa kirjutatud „Õpime madruseks“.
Karl Kuuse: „Kui madruseõppe läbinud noored lõpetavad Kuusalu keskkooli, on nad omandanud elukutse. See annab tugeva põhja, et minna merekooli edasi õppima ja seal püsida. Samas on neil noortel ka selge ülevaade, mida meremehe töö endast kujutab.“