Anija vallavolikogu 19. augusti istungil rääkis Anija ja Raasiku valla piirkonnapolitseinik Kristo Tamsalu, et võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ei olnud tänavu 7 kuuga registreeritud kuritegude arv Anija vallas muutunud – eelmise aasta esimese 7 kuuga registreeriti neid 60, sel aastal 57. Suurema osa moodustavad isikuvastased kuriteod ehk kehaline väärkohtlemine ja lähisuhtevägivald, lisaks varavastased kuriteod ehk vargused eluhoonetest, sõidukitest, keldritest ja mujalt ning liiklusalased süüteod ehk korduv joobes juhtimine.
Väärtegusid registreeriti 7 kuuga 137, mis on mullu sama perioodiga võrreldes tunduvalt vähem, eelmise aasta 7 kuuga registreeris politsei 250 väärtegu. Kristo Tamsalu põhjendas seda Covidi-kriisiga, politsei läks terviseametile appi piirangute täitmist kontrollima ning selle tõttu jõuti liiklusjärelevalvet teha vähem, puhumisreidid jäid ära. Ka sel aastal tuleb politseil aidata terviseametil piirangutest kinnipidamist kontrollida. Lisaks on juba ka Eestisse jõudnud Leedust alanud rändekriis ning sadamas on kehtestatud piirikontroll, mida teeb politsei oma põhitöö kõrvalt.
Tänavu Anija vallas toimepandud väärteod on peamiselt kiiruseületamised, alaealiste keelatud ainete tarvitamine, vargused kauplustest ja keldritest. Kristo Tammsalu selgitas, et alaealiste õigusrikkumistele ei järgne kohe karistus, vaid politsei on hakanud üle võtma Skandinaavia mudelit, kus karistus on alles viimane võimalus, kui rääkimine ja seadustega pahuksisse läinud noortele suunatud abiprogrammid ei ole mõjunud.
Suvine probleem – noorte avaliku korra rikkumised
„Suvi oli ilus, aga mida ilusam ilm, seda rohkem on politseil tööd noorte avalike kogunemistega,“ märkis Kristo Tamsalu.
Ta tõi välja peamised kohad, kus noored Anija vallas kogunevad. Need on kaupluste ümbrused, raudteeperroon ja raudteesild, Kehra staadion, gümnaasiumi esine uus väljak, Alavere külas bussijaama ja kooli vaheline ala. Kehra Spordi tänavalt sai politsei sel suvel palju väljakutseid noorte kogunemise kohta linnaväljakul: „Seal tekib justkui kõlakoda, kui kõrval Spordi tänava majadel on aknad lahti, siis kostub karjumine sinna. Politsei käib noori laiali ajamas ning kes on alkoholijoobes, anname vanematele üle.“
Politseinik on käinud ka lastekaitse ja noorsoopolitseinikuga patrullis, noortekampadega vestelnud. Samuti on politsei korraldanud noortele keelatud tegevusele – tubakas, alkohol, narkootikumid – suunatud reide. Kui aastaid tagasi käidi politseikoertega ka koolides narkoreide tegemas, siis õiguskantsler sekkus ning enam seda teha ei või: „Kogu kool ja klass kannatada ei tohi, kui saame info mõne noore kohta, tegeleme konkreetselt temaga.“
Kristo Tamsalu selgitas, et nüüd on politseil õigus teha kauplustes alaealiste abiga tubakatoodete või alkoholi kontrolloste. Kauplust rikkumise eest karistada ei saa, kuid politseil on sotsiaalprogramm, kõik seadust rikkunud müüjad peavad läbima ühepäevase koolituse. Järgnevad kontrollostud on piirkonnapolitseiniku kinnitusel näidanud, et see on mõjunud. Ta lisas, et Anija vallas noortele keelatud kauba müümisega väga suuri probleeme pole, enamasti rikuvad seadust pigem väiksemad poed.
Kihutajad külades
Teine suurem seaduserikkumine, millele Kristo Tamsalu tähelepanu juhtis, on kiiruseületamine. Probleemid kihutamisega on Anija valda läbivatel tugimaanteedel, Piibe ning Kose-Jägala maanteel. Maanteedel ohjeldavad kihutajaid Ida-Harju patrulltalitus või liiklusüksus, kes korraldab reide nii kiiruseületajate kui joobes juhtide tabamiseks. Probleemsemate kohtade juures on kasutatud ka mobiilseid kiirusekaameraid.
Kihutatakse ka asulates ja külades. Selle kohta saab politsei sageli infot elanikelt. Kui pöördutakse murega, et mingil kindlal teel või tänaval sageli kihutatakse, läheb politsei võimalusel kohale, mõõdab seal kiirust, sõltuvalt rikkumise astmest vestleb rikkujaga või karistab. Kui politsei saab vihje kindla isiku kohta, vesteldakse rikkujaga.
Anija vallas tõstavad politsei töökoormust ka iganeljapäevased kiirendusvõistlused. Kiirendajad kogunevad Ülemiste keskuses, sõidavad sealt Maardusse, Rae valda või Anija valda Piibe maanteele: „Anija vald on kõige kaugemal, pigem eelistavad Maardut või Rae valda, aga kui seal on politsei ees, tulevad Piibe maanteele. Ka siin on sageli politsei, neljapäeva õhtuti on meil Piibe maanteel patrullid.“
Ennetus ja koostöö
Kuna suure osa Anija vallas toimepandud kuritegudest moodustavad perevägivalla juhtumid, teeb piirkonnapolitseinik koostööd valla sotsiaal- ja lastekaitsetöötajatega, käib nendega ka riskiperesid kontrollimas. Ta kiitis, et politseile on avaliku korra, heakorra, hulkuvate loomadega seonduva ning Kehra linna parkimisküsimuste lahendamisel suur abi valla väärteomenetlejast.
Kristo Tamsalu rääkis, et politsei teeb tihedat koostööd ka haridusasutustega. Viimasel kahel aastal pole Covidi ja distantsõppe tõttu koolides käidud, kuid varem on tehtud koolides-lasteaedades ennetustegevusi ja loenguid. Esimeste klasside lastele jagatakse liiklus-
aabitsaid, 4. klassidele on jalgrattaloengud, noorsoopolitseinik käib koolides jalgrattaeksameid vastu võtmas, 6. klassidele korraldatakse KEAT ehk koolitusprogrammi „Kaitse end ja aita teist“ loenguid.
Lisaks piirkonnapolitseinikule, kes teenindab kahte valda, teenindab Anija valda veel noorsoopolitseinik, kelle tööpiirkond on ka Kuusalu vald ja Loksa linn. Anija vallas on üks aktiivne abipolitseinik, kes panustab regulaarselt nii patrulli töösse kui on Kristo Tamsalule igapäeva töös abis. Eelmisel aastal lisandus veel üks noor abipolitseinik, kuid tema on praegu kaitseväes.
„Vallas võiks abipolitseinikke rohkem olla,“ tõdes Kristo Tamsalu.
Ta lisas, siseministri soov on ka, et omavalitsustes oleksid sarnased korrakaitseüksused nagu on Tallinnas munitsipaalpolitsei: „Kunagi olid need ka valdades ja neist oli suur abi.“
Volikogu liikmete küsimustele vastates selgitas piirkonnapolitseinik veel, et väljakutsete teenindamisel on hakatud sarnaselt kiirabile kasutama lähima vaba patrullmasina printsiipi: „Nii on Alaveres käinud Paide patrull ja Aegviidus Tapa patrull.“
Kristo Tamsalu ütles, et tulevast aastast kaotatakse Kesklinna politseijaoskond ning sellega lisandub Ida-Harju politseijaoskonna teeninduspiirkonda Tallinna vanalinn, Lääne-Harju jaoskonnale lisatakse Põhja-Tallinn.