Aasta tagasi, möödunud kevadel pandi Raasiku valla Rätla külla kolme eri kohta infotahvlid, millel on põhjalik info küla ajaloo kohta. Infostendidele mahtus küla ajaloo jäädvustamise ja tutvustamise algatanud külavanema Õnnela Metsaoru sõnul vaid väike osa kõigest, mis Rätla küla ajaloole tänu hobiajaloolase Valdo Praustile teada saadi. Seetõttu kutsuti huvilised eelmise aasta 15. aprillil Rätlasse Susisoo turismitallu. Valdo Praust rääkis seal sellest, mis infotahvlitele ei mahtunud ehk mida ta küla ajaloo kohta on arhiividest leidnud.
Rätla küla on üle 700 aasta vana – esmamainitud 1286. aastal kui nunnakloostri valdust, toonane nimi oli Rettele. 1322. aastal läks see üle Padise kloostrile. Mõis tekkis seal ilmselt 17. sajandil.
Lisaks ülevaatele küla vanemast ajaloost kõneles peamiselt mõisate ja teede ajalugu uurinud Valdo Praust, et Rätla külast läks läbi Piibe maantee algne talitee. Kuni 19. sajandini oli Eestis kaks teedevõrku, suvine ja talvine, enamik kaupu veeti taliteedel , sest regesid oli lihtsam ja odavam ehitada kui vankreid. Valdo Praust on oma uurimistöö põhjal järeldanud, et Piibe maantee talitee üks haru suundus Kalesilt Perila mõisa ja Veskimäe kabeli juurde ning kulges läbi Rätla Kiviloo mõisa, sealt edasi Rooküla, Alavere, Mõisaaseme ja Voose kaudu Jänedale.
Ekskursioon küla olulisematesse kohtadesse
Mullu südasuvel, 22. juulil viis Valdo Praust huvilised Rätla ajalooliste paikade juurde rännakule. Esimene peatuspaik oli praegu Perila küla piirides asuv Veskimägi.
„Me ei tea, et arheoloogid oleksid seda piirkonda uurinud, kuid oletus, et tegu võib olla kunagise kabeli asupaigaga, on Valdo Prausti sõnul üsna võimalik. Ainest endise taastamiseks on kaunis vähe, sest ka maastik on väga palju muutunud. Valdo Praust kasutab ortofotosid ja topograafilisi kaarte ning teeb mõõtmeid enda jutu järgi nii-öelda põlve otsas fotogramm-meetriat kasutades. Tegu on siitkandi kõrgeima mäega ning algsed palvelad ehitatigi kõrgetele kohtadele. Samuti asusid kabelid teatud vahemaade tagant, Saha kabeli juurest tuli tee Rätlasse,“ rääkis Õnnela Metsaorg.
Ajaloorännakul osalejad käisid ka küla keskel asuvas Rätla kunagises mõisakohas, mõisahoone maakividest vundament ning osa mõisakastellist on veel alles. Valdo Praust näitas, kust läks läbi Rätla Piibe maantee vana talitee ning kus olid tõenäolised kõrtsikohad. Neid oli Õnnela Metsaoru sõnul üllatavalt palju, kokku viis, kuid kõik kõrtsid ei olnud seal korraga, vaid isegi saja-aastaste vahedega, mõni võis olla juba hävinud, kui lähedusse ehitati uus. Tuntumad kõrtsikohad, mille nimed on tänaseni säilinud, olid Nipi ja Udara. Toonaste kõrtside asukohad ei ühti tänaste talude nimedega, näiteks kannab praegu Udara kohanime Rätla dendropargi „Smaragd“ asukoht. Omaaegne Udara kõrts asus hoopis eemal ning nüüdse dendropargi maal olevat tegutsenud hoopis Nipi kõrts. Praegune Nipi talu asukoht on mõnisada meetrit edasi.
Udaral lõppenud ringkäigul ühe vana hoone säilmeid vaadanud Valdo Praust arvas, et tegu võib olla kunagise kõrtsi fragmentidega.
Ajalookonverents Pikaveres
Kodukandi ajaloo uurimise jätkamiseks korraldas Rätla Külaselts tänavu 26. märtsil Pikavere mõisakoolis ajalookonverentsi. Ka seal kõneles Rätla ajaloost seda alates möödunud aastast palju uurinud Valdo Praust. Seekord räägiti peamiselt Rätla tali- ja kaubateedest ning endisest Piibe maanteest tervikuna.
„Oleme leidnud uued koostööpartnerid Pirita kloostri sõprade ringist, sest Rätlat läbib Palverännutee, mis kattub algse Piibe maanteega, saab alguse Birgita kloostrist ja lõpeb Vastseliinas,“ märkis Õnnela Metsaorg.
Lisaks Valdo Praustile esines konverentsil Rätla külast peagi ilmuva raamatu koostanud koduloouurija Vaino Napp. Raamatusse tuleb nii Valdo Prausti uuritud materjali Rätla ajaloost kui kogu piirkonna ajalugu, samuti lugusid paigaga seotud tuntud inimestest.
„Siinkandis on sündinud Gustav Ernesaks, kuid Rätlast on pärit ka kirjanik Vladimir Beekmann, endise telemehe Endel Sõerde vanemad ning siin on elanud Georg Otsa onu Karl Ots,“ selgitas külavanem.
Raamatu käsikiri on valmis ja ootab kirjastamist. Õnnela Metsaorg on kirjutanud rahataotluse kohaliku omaalgatuse programmi, millest toetati ka märtsis toimunud ja suvel järgnevat ajalookonverentsi. Kui toetust saadakse, ilmub raamat suve keskel.
Kohalike elanike kaudu jõudsid külavanemani mitme inimese elu-olustiku kirjeldused, on olemas käsikiri ning järgmise raamatu idee: „Selles võiksid olla kohalike elanike lood. Sain koopia Endel Sõerde tütre meenutustest Sõerde talu ja toonase telliskivitehase kohta. Lisaks veel mitmete inimeste meenutused piirkonna lähiajaloost. Teise raamatu võikski koostada nende ja Rätla teiste vanemate elanike mälestustest.“
Õnnela Metsaorg kinnitas, et sellega Rätla ajaloo uurimine ei lõpe.
„Valdo Praust, kes on vanema ajaloo asjatundja, soovitas meil võtta ühendust ka hilisemat aega paremini tundvate ajaloolastega. Näiteks on teada, et Rätlas on asunud tellisetehas, siinse tehase märgisega telliseid on ümbruskonnas veel palju. Omaette teema on kolhooside-aeg, ka see on ju olnud meie ajalugu. Sellest ajast on õnneks ka rohkem pildimaterjali,” ütles ta.
Rätla külavanemal on üleskutse nii enda küla endistele ja praegustele elanikele, kui kõigile teistele: „Kui teil on eakaid lähedasi, paluge neil vaadata oma pildialbumeid ja kirjutada juurde, kes on fotodel, mis sündmust ja millal on pildistatud. Samuti julgustage neid kirjutama oma lapsepõlvest, noorusajast, elust kolhooside ajal ja kõike muud, mida teavad ja mäletavad. Kooli loovtööde tulevastele kirjutajatele soovitan koos vanavanematega vanu albumeid sirvida ning teha nendega kaasnevatest mälestustest video- või helisalvestused.“
Neile, kes kolides leiavad kusagilt vanu albumeid, soovitab Õnnela Metsaorg pakkuda leide mõnele raamatukogule, koduloomuuseumile või näiteks sotsiaalmeedia kaudu koduloohuvilistele.
„Elatud elud ja möödunud ajad väärivad talletamist,“ märkis ta.
Rätla küla ajalookonverentsidel Valdo Prausti tehtud esitluste kokkuvõtlikku videot näeb Youtube´is nime all Rätla küla ajalugu.