
Tunnustusüritusele olid lisaks aasta tegijatele kutsutud kõik nominendid ja nende esitajad, „Eesti kauni kodu“ konkursi ning omavalitsuste „Kauni kodu“ konkursside parimad.
„Siin on inimesed, kes on olnud teistele eeskujuks ja teinud valikuid, mis pole ajendatud ainult iseendast ja oma pereliikmete vajadustest,“ sõnas Kose vallavanem Merle Pussak neljapäeval, 29. novembril Kose kultuurikeskuses toimunud Harjumaa 2018. aasta parimate tunnustamisel.
Maakonna aasta tegijaid valitakse Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse (HEAK) algatusel 2007. aastast. Viimastel aastatel on tegijaid tunnustatud koostöös Harjumaa Omavalitsuste Liidu ning Kodukant Harjumaaga. Teist korda ei kuulutatud parimaid välja tunnustusüritusel, vaid paar nädalat varem. Pidulikule autasustamispeole kutsuti kõik nominendid, keda tänavu oli seitsmes kategoorias kokku 107. Kõige rohkem ehk 19 oli neid Lääne-Harju vallast, Anija ja Rae vallast 14, Kose vallast 11, Harku vallast 9, Keila linnast 8, Kuusalu ja Raasiku vallast 7.
HOLi juhatuse esimees, Raasiku vallavanem Andre Sepp tänas kõiki harjumaalasi, kes Eesti riigi juubeliaastal on silma paistnud ning ka neid, kes on silmapaistvaid inimesi märganud ja esitanud tunnustamiseks. „Märkamine on sama oluline kui olla märgatud,“ rõhutas ta.

Sädeinimene Raasiku, võimekas kodanikuühendus Kuusalu vallast
Kõige rohkem nominente, 27 oli sädeinimese kategoorias. Kodukant Harjumaa on maakonna sädeinimest valinud 15 aastat. Teist korda läks tiitel Raasiku valda – 2003. aastal riputati Harjumaa sädeinimese auraha Aruküla kultuurijuhi Garina Toominga kaela, tänavu saab selle Pikavere-Mallavere külaelu eestvedaja Alice Suurkuusk. Tunnustuspeole oli Kodukant Harjumaa juhatuse esimees Anneli Kana kogemata kaasa võtnud ülejärgmise, 2020. aasta sädeinimesele mõeldud medali.
Õhtujuht Keit Fomotškini küsimusele, millest saab tema säde energiat, vastas Alice Suurkuusk: „Kiida lolli ja loll teeb. Nali naljaks, kuid tegelikult ei juhtu midagi ilma kogukonnata. Kui toetad teisi, toetad ka iseennast ning oma kogukonnaga koos toimetades ja piirkonda arendades võidame kõik. See tunnustus on kogu Pikaverele.“
Tänukirja koos kingitusega pälvisid sädeinimeste nominentidena ka Eda-Mai Tammiste, Janne Kallakmaa, Piret Urmet ja Tanel Talve Anija vallast ning Erki Vaikre, Janne Kerdo ja Maila Velström Kuusalu vallast.
Aasta võimekaks kodanikuühiskonnaks valiti 10 kandidaadi seast Kuusalu vallas tegutsev MTÜ Noortelaager Vihasoo, kes on 25 aastat korraldanud Tammispea külas suvelaagreid. Tänukirja koos aasta tegijaile mõeldud kingitustega – suure õuelaterna ning kinkekoti, milles energiatee, meepurk ja märkmik – võtsid vastu laagri eestvedajad Irina Djatšenko ja Diana Ehand.
Eripreemia võimeka kodanikuühenduse kategoorias sai MTÜ Riigikaitse Rügement Harku vallast. Samas kategoorias kandideerisid ka Aegviidu Päästeselts ja Voose Külaselts Anija vallast.
Säravaks kodanikuühenduseks nimetati MTÜ Pakri Käsitöö ja Koduloo Koda Lääne-Harju vallast. Nominente oli kokku 10, nende seas ka Anija Aiaring, MTÜ Ingver ja MTÜ Voose Kõrts Anija vallast ning Aruküla Kultuuriselts, MTÜ Pikavere Mõis ja MTÜ Tuulekell Raasiku vallast.
Harjumaa aasta küla 2018 on Suursoo küla Rae vallas, kaheksa nominendi seast pälvisid tänukirja koos kingitusega ka Pikva-Arava külad Anija vallas.
Tiitlile aasta tegu esitati 17 kandidaati. Võit läks Kose valda Vaela külla, kuhu külarahva algatusel otsustati tänavu Eesti Vabariigi 100. aastapäeval rajada 100 kiigega kiikla. Nominendid olid ka Anija Lüliti 2018, KiVa meeskonna tegevus Kuusalu keskkoolis, jõulumaa Pikavere mõisakoolis ning Raasiku MTÜ Tuulekell korraldatud suvelavastus „Armastus on ajaviide“ Ravila mõisas.
Harjumaa Tervisenõukogu nimetas aasta tervisetegijateks Tõnis Rossi ja ASi Harju Elekter, mõlemad tegutsevad Keilas. Parimaks tervist edendavaks ideeks valiti füsioterapeut Martin Tohti Rae valla koolide ülekaalulistele õpilastele ja nende vanematele suunatud projekt laste kehalise aktiivsuse suurendamiseks ja toitumise tervislikumaks muutumiseks. Aasta tervisetegija 16 nominendi seas olid ka Anija valla lasteaiad, Jüri Voodla ja Milvi Mänd Anija vallast ning Pikavere mõisakool Raasiku vallast. Tervist edendavaid ideid esitati kokku 18, nende seas ka Heikki Kilksoni „Turje suusarada“ ja OÜ Loovstuudio Šaron „Parem vaimne ja füüsiline tervis loovmeetodite abil“ Kuusalu vallast ning Aruküla Kultuuriseltsi „Vaimse tervise konverents“ Raasiku vallast.
Kaunim maakodu Anija vallas
HOLi tegevdirektor Joel Jesse ja konkursi „Eesti kaunis kodu“ Harjumaa korraldaja Maret Välja tunnustasid Harjumaa 2018. aasta kaunimate koduaedade omanikke. Tänukirja ja kingitused maakonna parima maakodude eest võtsid vastu Anija valla Ülejõe küla Umboja talus elavad Kairi ja Janek Lass.
Tunnustusüritusel anti üle ka riigihalduse ministri tänukirjad ja rahvusvärvides mastivimplid Harjumaa iga omavalitsuse kaunimate koduõuede omanikele. Anija vallas said need lisaks Kairi ja Janek Lassile Reene ja Toivo Muugamäe Raudoja külast ning Kehra korteriühistu Keskuse 7, keda esindas Piret Gailit. Raasiku vallast tunnustati kaunite kodude omanikke Ene Herti ja Monika Oja Arukülast ning Sirje Loiku Härma külast, Loksa linnast Ülo Allikut ja perekond Vaherit ning korteriühistut Papli 46. Kuusalu vallast tänukirja ja mastivimpli saajaid polnud, kuna vallas „Kauni kodu“ konkurssi ei korraldatud.