„Harjumaa Hollywood on siin, meie külas,“ sõnas tahvli avamisel Kolgaküla külavanem KALLE AASRAND.
Reedel ja laupäeval, 19. ning 20. oktoobril korraldas Kolgaküla Selts rahvamajas filmifestivali, kus näidati 8 filmi, mille stseene on üles võetud Kolgakülas, kohalikud inimesed on osalenud massistseenides: „Inimesed sõdurisinelis“ 1968, „Verekivi“ 1972, „Äratus“ 1989, „See kadunud tee“ 1990, „Tulivesi“ 1994, „Vanad ja kobedad saavad jalad alla“ 2002, „Seenelkäik“ 2012 ning üldlaulupeo tule teekonda kajastav dokumentaalfilm „Tulekummardajad“ 2000.
Festivaliga samale ajale kavandati Eesti filmi 100. aastapäevale pühendatud infotahvli-kaardi avamine – sellised kaardid pannakse legendaarsematesse võttekohtadesse, mis asuvad väljaspool linnu. Kolgaküla on aktsiooni eestvedajate, filmimees Artur Talviku ja arhitekt Raul Vaiksoo, andmetel Harju maakonnas kõige enam filmivõteteks kasutatud paik ja ka Eesti üks populaarsemaid. Infotahvlite paneku idee autor Artur Talvik aitas ka filmifestivali läbi viia. Festivali korraldamist toetasid rahaliselt Eesti Kultuurkapital, KOP ja Kuusalu vallavalitsus.
Tahvel avati õhtupimeduses
Infotahvli pidulik avamine oli kavandatud reede õhtul kella 17.30ks. Selleks ajaks oli ilm läinud pimedaks, sadas vihma.
Artur Talvik teatas, et Kolgaküla tahvli avamine on järjekorras kuues, ning avaldas lootust, et need jõuavad lõpuks kõigi maakondade olulisematesse võttekohtadesse.
„Kuidas filmitegijad on sattunud just Kolgakülla, ei tea täpselt, aga mingi maagia on, mis tõmbab. Kolgakülas on selleks ilmselt rahvamaja – tõeline kaunidus, mis põles mõne aasta eest maha ja tõusis taas tuhast.“
Infotahvlite kujunduse ja tekstide autor Raul Vaiksoo tõdes, et võttekohtade väljaselgitamine on olnud suur töö: „Selline andmebaas on väljatöötamisel. Uurisime 240 mängufilmi võttepaiku. Sageli ei mäletanud filmitegijad ise ka enam, kus võtted on toimunud.“
Ta avaldas lootust, et kuigi infotahvlil on kirjas 7 mängufilmi, võib selguda, et Kolgakülas on üles võetud stseene veel teistessegi filmidesse. Näiteks väidavad kohalikud elanikud, et ka filmi „Metsluiged“ mõned võtted olid Kolgakülas.
Paar päeva tagasi sai Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno e-kirja teatega, et „Röövlirahnu Martini“ kaklusstseen on filmitud Kolgaküla mäel.
Infotahvli avamisel osales Loksalt pärit näitleja Tõnu Mikiver, kes meenutas, kuidas 1967. aasta suvel käisid Kolgaküla palliplatsi juures filmi „Inimesed sõdurisinelis“ võtted. Need kestsid kolm kuud. Sinnasamasse metsa ehitati filmis näidatud punkrid, nende põhjad ja kaevikute kohad on praegugi leitavad.
Tõnu Mikiver märkis, et see oli ta esimene film ja pealegi tehti veel kodu lähedal: „Suurema aja istusime ja ootasime sobivat ilma. Kamp oli tore, passimine polnud igav.“
Kolgaküla oma näitleja Paul Laasik täiendas, et tossupomme oli võtteplatsil palju, tema koos külapoistega käis filmigrupi tegemisi piilumas ning toodi ära ka paar „tossukat“.
Rutt Vilippus Kolgakülast jutustas, kuidas näitlejad tegid pulmade ajal küla sissesõiduteele auvärava, tossu ja paugutamist oli nii palju, et üks ämm hüppas kraavi varju. Näitlejad elasid taludes, nendega ette tulnud juhtumitest ja naljadest räägitakse lugusid tänini.
Enne, kui palliplatsile mindi autokinno vaatama „Inimesi sõdurisinelis“, lõikasid infotahvlile ümber mässitud sümboolse filmilindi läbi Eesti film 100 ürituste eestvedaja Jaak Lõhmus ning Artur Talvik, Raul Vaiksoo, Tõnu Mikiver, Paul Laasik, Rutt Vilippus ja Kaisa Linno.
Palliplatsil mängis Kuusalu pasunakoor. Pakuti sõdurisuppi. Näkiallika tööriistamuuseumi peremees Peeter Kivimäe Kupu külast tõi külmarohuks napsu.
„Seenelkäik“ läks täissaalile
Kui keskmiselt käis festivalil näidatud filme vaatamas paarkümmend inimest, siis laupäeva õhtul kogunes kõige uuemat ja praegu kinodes jooksvat „Seenelkäiku“ vaatama paarsada huvilist, osad pidid seisma püsti.
Kohal oli ka režissöör Toomas Hussar. Pärast filmi meenutati, kuidas spordibaasi juures vändati mõned stseenid, kokku töötati Kolgakülas umbes pool päeva. Osalema oli kutsutud kümmekond kohalikku inimest.
Kaisa Linno kommenteeris, et esimese filmi „Inimesed sõdurisinelis“ ja nüüdse viimase puhul töötati täiesti erinevalt, 45 aastat tagasi oldi kohapeal mitu kuud, palju oli ootamist, mullu sügisel tehti „Seenelkäiku“ väga ratsionaalselt ja kiiresti.
Režissöör selgitas, et tänapäeval on filmitegemine kallis, tuleb tegutseda läbimõeldult.
Festivalil olid kohal ja meenutasid Kolgakülas töötatud aega ka „Vanad ja kobedad saavad jalad alla“ režissöör Rando Pettai ning „See kadunud tee“ režissöör Jaan Kolberg. Mõlemad rääkisid, et niipea, kui tuldi rahvamajaga tutvuma, oli selge, et see valitakse pakutute seast. Kummagi filmi külapeostseenid on üles võetud Kolgaküla rahvamajas.
Festival lõppes peoõhtuga, ühe seti ehk 45 minutit tegi muusikat Vihasoo-Loksa noortebänd Rööm, jätkas Uuri4ever.