Kolga rahvamaja talgutele kirjas üksikud osalejad

2162

Talgujuht KATRIN LELLEP pani möödunud neljapäeval üles talgukuulutusi.

MTÜ Õnne Maja plaanib ehitada  Kolga vana vallamaja ümber rahvamajaks. Olemas­olev ligi 30-meetrine hoone on kavas toetusrahade abil korda teha ning ehitada tahapoole ulatuv juurdeehitus.

Maja ümbruse korrastamiseks korraldab MTÜ Õnne Maja eesotsas selle juhi Katrin Lellepiga Teeme Ära 1. mai talgute raames koristustalgud.

Vana vallamaja ümbritsev maa kuulub praegu riigile. Kuusalu vallavalitsus otsustas möödunud nädalal, et esitab vallavolikogule eelnõu taotleda see ligi 3 hektari suurune maatükk munitsipaalomandisse.

Katrin Lellep: „Kui see ala korda teha, tuleb siia looduslikult väga kaunis kokkusaamispaik. Olen vanematelt inimestelt kuulnud, kunagi oli vallamaja juures jõe ääres liivane ujumiskoht. Kolhoosi­ajal õgvendati jõge ning see piirkond muutus soiseks, on kasvanud võssa ja kaugemalt ei paistagi, milline kena vaade avaneb.”

Ta jutustab, kui lubataks, lükkaks maja taga buldooseriga lodu-ala täis, tasandaks pinnast ning saaks ilusa korrastatud ala. Seda saab pro­jekteerida ja teoks teha pärast seda, kui on selge maa oman­diküsimus.

Talgutel on plaanis võtta vana vallamaja ümbert võsa maha, koristada elanike prügimägi. Talgujuht Katrin Lellep lubab lõunaks talgulistele sooja sööki ning õhtul väikest koosistumist, kus mängivad-laulavad Mart ja Jaak Laan­pere.

MTÜ Õnne Maja on tellinud vallamaja rahvamajaks ümberehitamise ning juurde­ehituse projekti arhitektuuribüroolt ASE – Tiina ja Aleksander Skolimowskilt, kes tegid parima hinnapakkumise. Esi­algu on olemas vaid käega visandatud eskiis, kuidas ruumid võiksid jaotuda. Vallamaja uuemasse osasse tuleks koostöökeskus ja ehk ka raamatukogu. Vanemasse osasse kavandatakse köök ja töötoad huviringidele, juurdeehitusse tehakse saal. Vanale osale on plaanis peale ehitada teine korrus ning kui mahub, saaks sinna üle viia Kolga muuseumi ja noortekeskuse. Ruumi­de jagamisel peab arvestama ka praeguse rent­niku Püha­meeste Jahiseltsiga.

Katrin Lellep räägib, et kavas on ära kasutada maja taga uuema osa külge tehtud väike paekiviputka. See ehitati kunagi arhiivi- ehk seifihooneks.

Rekonstrueerimistööd ja juurdeehitus võivad ekspertide hinnangul maksma minna kokku kuni 6 miljonit krooni. Katrin Lellepi arvates võib ehitus kujuneda ka veidi kallimaks. Kui vana vallamaja oleks olnud muinsuskaitseobjekt, siis oleks taastamine tunduvalt kulukam. Ent vallamajahoone on riiklikes registrites fikseeritud pärandkultuuri objektina ning see tähendab, et riik on huvitatud maja säilitamisest, kuid ei tee rangeid ettekirjutusi.

„Mulle on öeldud, et vana vallamaja võiks tõmmata maatasa, uut on lihtsam ehitada, aga ma ei ole nõus.
Siis oleks võinud ju rahvamaja teha ükskõik millisele põllusiilule. See on ajalooline maja, siia on harjutud kokku käima. On olnud häid ja halbu aegu, aga maja ei ole süüdi, et seal töötasid mõnda aega ka küüditajad ja inimesi hoiti arestikambris,” sõnab Katrin Lellep.

„Kui unistan tulevikust, siis näen vaimusilmas, kuidas rahvamaja teeb koostööd kõrvalasuva kooliga, parkla oleks koolile ja rahvamajale ühine.”

Rahvamaja rekonstrueerimistööde jaoks on MTÜ Õnne Maja esitanud PRIAle taotluse maksimumsuuruses toetussummale – 911 700 kroonile. Seni ei ole rahastusotsust langetatud, projekti menetletakse.

Arenduskoja kaudu on lubatud MTÜle Õnne Maja rahvamaja projekteerimistöödeks Leader-rahadest 183 000 krooni. Rahvamajja kavandatava kaugtöö- ehk teisisõnu koostöökeskuse jaoks sai Leader-projektist rahastust MTÜ Lahemaa Kaugtöö- ja Koolituskeskus – 499 554 krooni ruumide remondiks.


Kolga vana vallamaja

Vanem, parempoolne osa, on ehitatud 1873. aastal. Ehitas Tõnu Schnell Sigula külast Villemi talust. Neljakuuse töö eest sai ta palka 50 kopikat. Vasakpoolsesse osasse tehti 1896. aastal juurde kohtusaal. Ehitas Joosep Mikiver Kahala küla Pärna talust. Juurdeehitus läks maksma 600 rubla. Uuendatud vallamaja õnnistati 26. septembril 1896. Kivist arhiiviruum rajati 1930. aastal. Kuni 1950. aastani oli majas nõukogudeaegne täitevkomitee. Hiljem on seal olnud raamatukogu ja ETKVLi pood. 1990. aasta alguses tegutsesid erakauplus ja baar. Vanem pool on viimasel ajal olnud kasutuses valla sotsiaalmajana, teist poolt kasutas Pühameeste Jahiselts. Hoone kuulub Kuusalu vallale ning on antud volikogu otsusega tänavu märtsist MTÜle Õnne Maja tasuta kasutada.

Eelmine artikkelKuusallu teatrifestivalilt duetipreemia
Järgmine artikkelKuusalu vallas tehti mailaada tõttu talguid nädal varem