Kivisild üle Kolga jõe rekonstrueeriti 2001. aastal ANDRES HEINVERI eestvedamisel.
MTÜ Kolga Arendus otsustas koos kohaliku rahvaga tähistada reedel, 12. oktoobril 130 aasta möödumist Kolga kivisilla rajamisest. Pakuti kringlit ja teed, musitseerisid Indrek Olesk lõõtspillil ja Karl-Rainer Jänes kitarril.
Sild oli aktiivses kasutuses kuni 1989. aastani, kui Kirovi kolhoos ehitas kõrvale laiema silla, et põllumajandusmasinad mahuksid üle sõitma. Kivisillale lükati ette kivid, et autodega üle selle enam ei sõidetaks, silda jäid kasutama jalgratturid ja jalakäijad.
Andres Heinver meenutas, kuidas silda taastati. Silla võlvid olid sisse kukkunud, üle sai veel minna, aga oht oli, et peagi enam mitte.
„Olin „Kodulinna“ saatesarjas koos Tiina Mägiga korrastanud Tallinna vanalinna, restaureerimisega kokku puutunud ja mõned uksed ka ise korda teinud, kuulusin „Kodulinna“ noorteklubi juhatusse. Sain Kolga kivisilla puhul oma oskusi ära kasutada. Hakkasime Kolga rahvaga silla korrastamiseks talguid pidama. Iga talgupäeva kohta on alles sissekanded, et kes osalesid, mida ja kui kaua tehti,“ kõneles Andres Heinver.
Tulid täiskasvanud ja ka lapsed, kes nüüd võivad uhkust tunda, et omal ajal hoolega kaasa aitasid.
„Hakkasin uurima, kellele sild kuulub, et minna ukse taha abi paluma. Selgus, et omanik oli maanteeamet. Mäletan, maanteeametis leiti venekeelne joonis sillast, vee voolu suund oli märgitud valesti – mere poolt maa poole. Käisin majandusministeeriumi kantsleri Margus Leivo jutul ja maanteeamet otsustas tellida restaureerimistööd firmalt T-Restauraator. Muinsuskaitsealuse objektina kujunes tööde maksumus kallimaks, kui oli alguses kavandatud. Nõu ja jõuga aitasid kaasa Kuusalu valla tollased juhtid Herko Sunts ja Kristo Palu, nende toetusel andis vald saalungi materjali. Ei teagi, mis on ettevõttest T-Restauraator ja tema inimestest saanud, pole neid leidnud, et kutsuda aastapäevale ja tänada,“ jutustas Andres Heinver veel.
Lõpuks lausus ta õpetussõnad: „Näita inimestele suund kätte ja püüa ära põhjendada, siis tullakse appi. Kui kusagil on midagi suurt vaja ära teha, võib Kolga inimestele loota.“
Silla mõisapoolsesse otsa on ühele poole kivisse talletatud rajamise aasta – 1888. Selle kivi tõi taastjatele Kolga legendaarne kodu-uurija Astrid Veltsmaa, oli olnud hoiul tema kodus. Teisele poole pandi kivi, millel silla taastamisaasta 2001.
Silla taastajaid tänas Kolga õpetaja Terje Varul, kes meenutas, kuidas 1980ndate aastate lõpus käis kogu aleviku rahvas üle vana silla koolimaja juurde.
Tänusõnad ütles ka keskkonnaameti Põhja regiooni kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus: „Kolgas on Lahemaa ainus ajalooliselt taastatud kivisild. Suur tänu, et silda on oluliseks peetud ja väärtustatud. Lahemaa sildade ega teede kohta eraldi uuringut ei ole, kui keegi soovib sellega tegeleda, on võimalik taotleda toetust.“
Ta kiitis, et kivisillalt avaneb mõisa peahoonele parim vaade.
Üheskoos tõdeti silla aastapäevapeol, et Kuusalu vald on väga rikas ajalooliste väärtuste poolest, rohkem peab tegelema nende eksponeerimise ja tutvustamisega.