
Harju maakohus otsustas rahuldada osaliselt kahjunõude 2013. aastal Kalesil põlenud elumaja korterite eest ning mõistis Raasiku vallalt Tiina Mitti kasuks välja 23 000 eurot.
Viis aastat tagasi, 22. augustil 2013 oli Kalesi külas elumaja tulekahju. Elanikud õnnestus päästa, kuid tuleroaks langesid kõik 8 korterit. Neist 4 olid sotsiaaleluruumid, mis kuulusid Raasiku vallale, ühe korteri omanik oli Kalesi tehnopargis tegutsev OÜ Makron Estonia, kolmest ülejäänud korterist kaks kuulusid ühele ja kolmas teisele eraomanikule. Kõik korterid olid välja üüritud.
Põlengu asjaolude selgitamiseks algatati kriminaalmenetlus. See lõpetati, kuna süütamist ja süüdlast ei tuvastatud. Kaks aastat tagasi, 2016. aastal sai Raasiku vallavalitsus teada, et vald, kui põlenud majas olnud kolme korteri omanik on antud kohtusse, kuna tuli oli väidetavalt alguse saanud valla ühest korterist ning vastavalt seadusele on õnnetuse eest vastutav korteri omanik.
„See on üks omapärane kohtulugu. Meid ei ole kohtusse kaevanud korterite omanikud, vaid nad on oma nõude loovutanud Tiina Mittile, kes pöördus valla vastu kohtusse. Esialgu kindlat summat ei nõutud, see pidi selguma kohtumenetluse käigus. Siis äkki nõuti 57 000 eurot,“ rääkis Raasiku vallasekretär Gunnar Nuuma.
Põlenud korterite hävimiseelse väärtuse määramiseks tellis kohus ekspertiisi: „Kaheksa-üheksa eksperti ütlesid, et viis aastat tagasi hävinud vara väärtust tagantjärele tuvastada pole võimalik, see, kes ekspertiisi tegi, hindas kolme korteri väärtuseks 23 000 eurot, mille maakohus mõistis vallalt välja.“
Raasiku vallavalitsus otsustas kohtuotsuse edasi kaevata, reservfondist eraldati 900 eurot ringkonnakohtusse apellatsioonikaebuse esitamise riigilõivu tasumiseks.
„Taotleme maakohtu otsuse tühistamist või et asi saadetaks uuesti maakohtule arutamiseks,“ sõnas Gunnar Nuuma.
Ta lisas: „Põhja päästekeskuse inspektor, kes pärast õnnetust käis kontrollimas, leidis, et tuli võis alguse saada vallale kuulunud korteris elektrist, kuid kindlalt väita ei saa. Kui põlengu põhjus oli elamu elektrisüsteemis, vastutavad selle eest kõik kaasomanikud, mitte ühe korteri omanik.“
Põlenud maja varemed on Kalesil viis aastat oodanud lammutamist. Seda ei saa vallavalitsus omavoliliselt teha, vaja on kaasomanike kokkulepet.
„Kuigi kortereid reaalselt enam olemas pole, on korteriomandi õigus alles, korterid jätkuvalt registris. Kui kohus teeb lõpliku otsuse, tuleks vallal korterid kaasomanikelt ära osta, siis on võimalik ohtlik vare lammutada,“ ütles vallasekretär.
Tiina Mittilt ei õnnestunud toimetusel kommentasari saada.