
Tallinna halduskohus otsustas 4. juulil jätta rahuldamata Aruküla aleviku Männiku eramupiirkonna 15 kinnistuomaniku ühiskaebuse Raasiku vallavalitsuse 2. jaanuari 2023 korralduse nr 7 ja 9. jaanuari 2023 korralduse nr 19 tühistamiseks. Kohus mõistis vaidluses kolmanda isikuna osalenud Suvila Projekt OÜ menetluskulude katteks kaebajatelt kokku 1000 eurot. Halduskohtu otsuse peale on võimalik esitada Tallinna Ringkonnakohtule apellatsioonkaebus 30 päeva jooksul – hiljemalt 3. augustil.
Aruküla Suvila, Tulbi ja Harju tänava ning Talve tee kinnistute omanikud palusid halduskohtult tänavu jaanuaris esmalt esialgset õiguskaitset, et vallavalitsuse kahe korralduse kehtivus peatataks kuni kohtuotsuse langetamiseni. Kohus jättis veebruari alguses vastu võetud otsusega esialgse õiguskaitse taotluse rahuldamata.
Vaidlusaluste korraldustega kinnitas vallavalitsus Suvila Projekt OÜ taotlusel Arukülas Suvila tänav 24c kinnistu projekteerimistingimused, mille järgi võib krundile rajada kahekorruselise kuue korteriga elamu, mille ehitusalune pind on 320 ruutmeetrit, kõrgus kuni 7,5 meetrit, ja abihoone ning täpsustas selgitavat sõnastust.
Kaebajad elavad kavandatava korterelamu vahetus läheduses ning on seda meelt, et üksikelamute piirkonda rajatav korterelamu toob kaasa olulise liikluskoormuse ja heitgaaside kasvu ning parkimisprobleemid, samuti müra kasvu ja privaatsuse vähenemise võrreldes üksikelamute kasutuskoormusega. Ka leidsid kaebajad, et see vähendab nende kinnisvara väärtust ja rikub nende omandiõigust. Varem Suvila tänava 24c kinnistu arendamiseks väljastatud projekteerimistingimused olid kahe korteriga elamu ehitamiseks. Kaebajad juhtisid kaebuses veel tähelepanu sellele, et Raasiku valla üldplaneeringu järgi on tiheasustusaladel, sealhulgas Aruküla alevikus, detailplaneeringu koostamise kohustus.
Vallavalitsus selgitas kohtule oma põhjendustes, et detailplaneeringu kohustus esineb üldplaneeringu kohaselt tiheasustuses üldjuhul, kui tegu on maa jagamisega kruntideks, juurdepääsutee kavandamisega. Vaidlusalusel puhul detailplaneeringu kohustusega juhte ei esine. Projekteerimistingimuste eelnõu oli pandud avalikule arutelule, lisatud selgitused koos eskiisiga, et kavandatud kortermaja sobitub kõrvalasuvate kinnistute ehitusmahtudega ning avaliku menetluse ja avaliku arutelu käigus esitatud seisukohti ja vastuväiteid on arvestatud Suvila 24c kinnistule uute projekteerimistingimuste väljastamisel.
Tallinna halduskohus leidis, et Raasiku valla üldplaneering ei näe ette, et konkreetses piirkonnas peab Arukülas püstitama ainult üksikelamuid ning selles on loetletud detailplaneeringu koostamise juhud ja lubatud ilma detailplaneeringuta kavandada ehitisi, mille erandjuhud võib kohalik omavalitsus lubada planeerimisseaduse alusel. Kohtu hinnangul on vallavalitsus arvestanud piisavalt naaberkinnistute omanike õiguste ja huvidega: „Kohtul puudub mõistlik alus arvata, et kavandatava korterelamu püstitamisega Suvila tänav 24c kinnistule kaasneksid kaebajatele ülemäärased ja nende subjektiivseid õigusi rikkuvad mõjud.“
Raasiku vallavanem Raul Siem kommenteeris: „Kuna Raasiku vallavalitsuse läbiviidud menetlus oli avalik ja korrektne, kohalike elanike õigusi ei rikutud, elanikud olid nõuetekohaselt kaasatud, nende seisukohti ja vastuväiteid hinnati ning võeti ka enamalt jaolt arvesse, siis oleks olnud äärmiselt üllatav, kui kohus ei oleks sellist otsust teinud. Kahjuks on selle menetluse ajal püütud vallavalitsust näidata kohalikku arvamust mitte arvestavana, kuid tegelikkuses see nii ei olnud, mida kinnitab ka positiivne kohtulahend.“
Suvila tänav 24c kinnistu projekteerimistingimuste kohta Sõnumitoojas sõna võtnud Aivar Uutar, kes on olnud vaidlusalusel teemal piirkonna elanike esindaja, ütles Sõnumitoojale, et kaebajad ja nende esindajad on Tallinna halduskohtu otsust uurinud ning langetavad 3. augustiks otsuse, kas esitavad apellatsioonkaebuse ringkonnakohtule.
Ta lisas: „Halduskohtu otsus on langetatud ühe kinnistu kohta ja lokaalne, kuid samas ka laiema ja kahjuks halva mõjuga, sest annab Raasiku vallas edaspidiseks arendajatele võimaluse nõuda ilma detailplaneeringut koostamata ja vaid projekteerimistingimuste väljastamisega võimalust ehitada üksikeramute vahele kortermaju.“