Kogu­kon­na sei­su­koht Keh­ra ter­vi­se­ra­du ümb­rit­se­va met­sa ma­jan­da­misp­laa­ni koh­ta järg­ne­vaks 10 aas­taks

203

Rii­gi­met­sa Ma­jan­da­mi­se Kes­ku­se­le

Sis­se­ju­ha­tu­seks
Ani­ja val­la ko­du­le­hel il­mus 2. veeb­rua­ril 2022 kut­se Keh­ra ter­vi­se­ra­da­de ümb­ru­se met­sa­töö­de aru­te­lu­le 16. veeb­rua­ril Keh­ra rah­va­ma­jas. Sel­lel aru­te­lul ehk Rii­gi­met­sa Ma­jan­da­mi­se Kes­ku­se (RMK) kõr­gen­da­tud ava­li­ku hu­vi­ga (KAH) ala kaa­sa­mis­koo­so­le­kul sel­gus, et RMK alus­tab Keh­ra ter­vi­se­ra­du ümb­rit­se­vas rii­gi­met­sas (edas­pi­di Keh­ra met­sas) met­sa­töö­de ka­va koos­ta­mist pi­kaa­ja­li­selt ehk järg­mi­seks küm­neks aas­taks. Läh­tu­des stan­dar­dist Fo­rest Ste­wards­hip Coun­cil (FSC), mil­le alu­sel RMK ma­jan­dab, on RMK ko­hus­ta­tud ko­ha­li­ke ela­ni­ke soo­ve ar­ves­ta­ma, mit­te üks­nes näi­li­selt kaa­sa­ma.

Keh­ra rah­va­ma­jas toi­mu­nud kaa­sa­mis­koo­so­le­kul sel­gus, et järg­mi­seks 10 aas­taks loo­da­va met­sa­ma­jan­da­mi­se ka­va sis­se on RMK hu­vi­ta­tud pla­nee­ri­ma uuen­dus- ehk tur­be- või la­ge­raieid Keh­ra met­sas. Raie­töö­de toi­mu­mi­sae­ga, ula­tust ega mah­tu kaa­sa­mis­koo­so­le­kut lä­bi vii­nud Ida-Har­ju­ met­sa­­ülem And­rus Kev­vai ei osa­nud täp­sus­ta­da ega prog­noo­si­da.

Olu­kord Keh­ra met­sas
Keh­ra met­sast on ma­jan­da­tav ala um­bes 65 prot­sen­ti, mil­lest aas­ta­tel 2008-2016 on la­ge­daks raiu­tud um­bes 43 prot­sen­ti, mil­lest oma­kor­da võib prae­gu­sel het­kel kes­kea­li­seks pi­da­da um­bes 20 prot­sen­ti ning noo­ren­di­keks ja veel uue­ne­ma­ta alaks um­bes 80 prot­sen­ti.
Suu­ri­mad raies­ti­kud Keh­ra met­sas on kaks li­gi 3 ja üks üle 11 hek­ta­ri suu­rust ala. Need kolm kõi­ge suu­re­mat ning kõik tei­sed ole­ma­so­le­vad raies­ti­kud, mil­lest ena­mik on het­kel kä­sit­le­ta­vad kui uue­ne­ma­ta met­sa­maad või noo­ren­di­kud, külg­ne­vad Keh­ra met­sas kas küp­se või järg­ne­va 10 aas­ta jook­sul küp­seks saa­va met­sa eral­dis­te­ga. Veel pii­sa­valt uue­ne­ma­ta eral­dis­te kõr­val täien­da­valt uuen­dus­raiet te­ha on halb mõ­te nii öko­loo­gi­li­ses, sot­siaal­ses, kul­tuu­ri­li­ses kui ka ma­jan­dus­li­kus mõt­tes ja ar­ves­ta­des ko­gu­kon­na liik­me­te füü­si­list, vaim­set ja psüh­ho­loo­gi­list ter­vist.

Plaa­ni­ta­vad uuen­dus­raied on oht ter­vi­se­le
Järg­mi­se 10 aas­ta jook­sul Keh­ra met­sas mis­ta­hes ma­hus uuen­dus­raiet te­hes sea­tak­se ot­se­selt oh­tu ko­gu­kon­na ter­vis ja heao­lu: 1) Keh­ra met­sa ja ter­vi­se­ra­du ka­su­ta­tak­se spor­ti­mi­seks ak­tiiv­selt ja re­gu­laar­selt koo­li­las­test pro­fes­sio­naal­se­te sport­las­te­ni; 2) met­sa­vai­ku­ses käiak­se ko­su­ta­mas meelt ja ko­gu­mas ins­pi­rat­sioo­ni; 3) met­sa­vai­ku­ses ja met­sas lii­ku­des kan­tak­se hoolt oma psüh­ho­loo­gi­li­se ter­vi­se eest; 4) Keh­ra met­sast kor­ja­tak­se ter­vis­lik­ke met­sa­saa­du­si oma toi­du­laua­le; 5) Keh­ra mets on olu­li­ne mü­ra sum­mu­ta­ja muu hul­gas ka raud­tee­tam­mi ja asu­la va­hel.

„Mi­da kõr­gem mü­ra­ta­se on, se­da suu­rem on oht ter­vi­se­le,” on öel­nud Tar­tu Üli­koo­li kesk­kon­na­ter­vis­hoiu kaasp­ro­fes­sor Hans Or­ru (https://no­vaa­tor.err.ee/1608501638/uu­ring­liik­lus­mu­ra- ker­gi­tab-ke­ha­kaa­lu-ja-te­ki­tab-kroo­ni­li­si-hai­gu­si, vaa­da­tud 20.02.2022). Mü­ra te­ki­tab une- ja ai­ne­va­he­tu­se häi­reid ja põh­jus­tab sü­da­me-ve­re­soon­kon­na hai­gus­te tek­ki­mist. Li­saks on mü­ral seos vaim­se ter­vi­se prob­lee­mi­de esi­ne­mi­se sa­ge­ne­mi­se­ga.

Eri­list tä­he­le­pa­nu soo­vi­vad ko­ha­li­kud, ees­kätt Lõh­mu­se tä­na­va ela­ni­kud pöö­ra­ta Keh­ra met­sa kvar­ta­li AN 168 eral­di­se­le nr 1, mis on olu­li­ne ja äär­mi­selt va­ja­lik puh­ver raud­tee ja elu­ma­ja­de va­hel. An­tud eral­di­sel esi­neb üras­ki­kah­jus­tu­se­ga kuus­ki, mis tu­leb et­te­vaat­li­kult ja mak­si­maal­selt efek­tiiv­sel mee­to­dil eral­di­selt lik­vi­dee­ri­da, jät­tes kah­jus­ta­ma­ta kõik tei­sed sel­lel eral­di­sel kas­va­vad puud. Esi­me­sel või­ma­lu­sel võiks an­tud eral­di­se­le täien­da­valt is­tu­ta­da uu­si puid, et ta­ga­da tõ­hu­sam mü­ra­sum­mu­tus.

Vas­tuo­lud Ani­ja val­la ees­mär­ki­de­ga
13. au­gus­til 2020 Ani­ja val­la­vo­li­ko­gu ot­su­se­ga nr 180 vas­tu võe­tud Ani­ja val­la üldp­la­nee­rin­gu el­lu­ra­ken­da­mi­sel on ees­mär­giks ase­ta­tud loo­dus­kesk­kon­na säi­li­ta­mi­ne ja sääst­mi­ne, ar­ves­ta­des eel­kõi­ge elu­kesk­kon­na pa­ren­da­mi­se ning ots­tar­be­ka, mõist­li­ku ja sääst­li­ku maa­ka­su­tu­se põ­hi­mõt­teid, ta­ga­des tund­li­ke ala­de va­he­li­ne öko­loo­gi­li­ne puh­ver ja kva­li­teet­ne ava­lik ruum, mil­le hul­ka kuu­lu­vad ka Keh­ra ter­vi­se­ra­jad ja neid ümb­rit­sev mets.

Järg­mi­se 10 aas­ta jook­sul teos­ta­ta­vad uuen­dus­raied Keh­ra met­sas ei toe­ta val­la ees­mär­ke ül­di­selt ega ot­se­selt Keh­ra ter­vi­se­ra­du sil­mas pi­da­des; ei loo, vaid lõ­hu­vad inim­sõb­ra­lik­ku kesk­kon­da; kõr­val­da­vad tund­li­ke ala­de va­he­li­se öko­loo­gi­li­se puhv­ri mü­ra ja tor­mi­tuu­li ar­ves­se võt­tes; ja kao­ta­vad loo­dus­kesk­kon­na säi­li­ta­mi­se­le ja sääst­mi­se­le sea­tud si­hid.

Kok­ku­võt­teks
Ku­na kõ­ne all olev Keh­ra mets on KAH-ala ja ma­jan­da­tav FSC print­sii­pi­de alu­sel, on RMK ko­hus­ta­tud järg­ne­vaks 10 aas­taks met­sa­töö­de pla­nee­ri­mis­se kaa­sa­ma ko­ha­lik­ku ko­gu­kon­da, ke­da alal teh­ta­vad met­sa­tööd ot­se­selt mõ­ju­ta­vad ja ar­ves­ta­ma ko­gu­kon­na soo­vi­de­ga. Ko­ha­lik ko­gu­kond, Keh­ra met­sas käi­jad ja Keh­ra ter­vi­se­ra­da­de ka­su­ta­jad on üht­selt ja kind­lalt sel­le vas­tu, et järg­ne­va 10 aas­ta jook­sul Keh­ra met­sas uuen­dus- ehk tur­be- või la­ge­raieid teh­taks. Oma vas­tu­sei­su uuen­dus­raie­te­le Keh­ra met­sas järg­mi­se 10 aas­ta jook­sul on vä­hem kui ka­he öö­päe­va jook­sul väl­jen­da­nud 223 ini­mest.

Lu­gu­pi­da­mi­se­ga Keh­ra ela­ni­kud, Keh­ra ter­vi­se­ra­da­del lii­ku­jad ja Keh­ra met­sas käi­jad

Eelmine artikkelEes­ti sün­ni­päe­va ee­lõh­tul kuu­lu­ta­ti väl­ja Ani­ja val­la 2021. aas­ta te­gi­jad
Järgmine artikkelRaasiku lasteaiale mooduli asemel juurdeehitus