
Monier pani Kiiu tsehhis kiviliini seisma septembris 2013, nüüd käivitati uuesti.
Katusekive ja -tarvikuid tootev Monier avas möödunud kolmapäeval, 29. märtsil Kiius ametlikult taas katusekivitehase.
Ajakirjanikele korraldati tehase tutvustamiseks pressituur. Ajakirjanikke-fotograafe oli kohal kümmekond. Osalesid Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevjuht Enno Rebane ja Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi.
Monieri müügi- ja turundusjuht Marko Tammest ütles Sõnumitoojale, et kohe järgmisest päevast, kui Kiius kiviliin seiskus, hakkas nende meeskond tegutsema selle nimel, et katusekivide tootmine tagasi tuleks. Liin konserveeriti, jäi ootama paremaid aegu, et uuesti käivitada.
Tootmisjuht Erkki Tiro rääkis, et tookord koondati 9 töötajat, kaks staažikamat – Aare Pirk ja Argo Linkvist – suunati tööle kõrvalasuvasse metalltarvikute tsehhi. Kui nüüd tekkis võimalus kivitootmisega uuesti alustada, olid asjatundjad kohapeal olemas, lisaks koolitati töömehi juurde, kiviliini tarvis on perspektiivis luua kokku 6 töökohta.
Küsimusele, miks rohkem kui kolm aastat tagasi Est-Steini katusekivide tootmine Kiius lõpetati ja nüüd tagasi toodi, vastas Marko Tammest, et nii üht kui teist põhjustas turuolukord. Monieril on Soomes sarnane, kuid tootmismahult võimsam katusekivitootmine, sel ajal ei olnud mõistlik hoida töös kaht tehast pooliku võimsusega. Monieri Soome üksus ostis hiljuti ära konkureeriva katusekivisid tootva ettevõtte. Kuna suurenenud turuosaga tekkis vajadus rohkem toota, samas ka Baltikumi turud näitasid kasvumärke, oli mõttekas tuua kivitootmine Eestisse tagasi.
5 miljonit kivi aastas
Kiiu katusekivitehase tootmismaht on 5 miljonit katusekivi aastas. Seda juhul, kui töötatakse ühes vahetuses. Marko Tammesti sõnul võiks toota ka kahes vahetuses, kui turg nõuab.
Pool toodangust eksporditakse naaberriikidesse Lätti ja Leetu, kus katusekive ei toodeta. Kiiu katusekivi tehas on Baltikumis ainus.
Ta kiidab, et Kiius toodetava kivi teeb eriliselt kvaliteetseks kohalik hea toormaterjal – siinne kvaliteetne ja kivitootmiseks sobiv liiv.
Erkki Tiro tutvustas pressituuril, kuidas katusekivi valmib. Kiius toodetakse klassikalise välimusega lainelist katusekivi, mudeleid Est-Stein Elegant Plus ja Est-Stein Protector. Mudelid on läbinud katsetused tehnikalaborites Rootsis, Saksamaal, Inglismaal. Edaspidi ollakse valmis tootma moodsamaid, siledaid ning ka kergbetoonist katusekive. Kergbetoonist katusekivi kaalub sama palju kui eterniit, eluiga on aga sama pikk nagu tavalisel katusekivil.
Marko Tammest lisas, et Monier on innovaatiline, Saksamaal asub tehnikakeskus, kus järjepidevalt otsitakse tootmisesse uusi lahendusi.
Monier kuulub Braas Monier Building Groupi, mis on maailma suurim katusematerjalide ja lisatarvikute tootja. Kokku on grupis 100 tootmisüksust ning 3700 töötajat 35 riigis.
Monier tegutseb Baltikumis ja Põhjamaades 7 riigis, töötajaid on kokku 300.
Kiius on Monieril alates 1992. aastast töötanud ka lisatarvikute tehas, kus praeguseks on 25 töötajat. Ettevõtte Tallinna ja Tartu kontorites töötavad müügi, turunduse, sisseostu ja finantsidega seotud ametikohtadel 18 inimest.
Est-Steini – oluline kaubamärk
Kiius hakati Est-Steini katusekive tootma 1990. aasta lõpus. Esimene partii müügiks valmis 14. detsembril 1990. Ettevõtte ametlik sünnipäev on 9. märts 1989, kui Moskvast saadi vajalikud nõusolekud ja firma registreeriti. Nüüdseks 28aastaseks saanud ettevõttel on aja jooksul olnud 7 nime ja mitmeid omanikke. Esmalt oli ÜE Est-Stein, siis AS Est-Stein, Sturelt AS, OÜ Est-Stein B, Lafarge Tekkin OÜ, Lafarge Roofing OÜ, nüüd juba aastaid Monier OÜ.
Kuna rahvasuus teatakse Est-Steini katusekivi, on kaubamärgi nimetus jäänud samaks. Marko Tammest märkis, et kodumaine tootmine peaks katusekivide hinna muutma soodsamaks.