Kiiu ühepäevakohvikud pakkusid rikkalikku menüüd

4288

Kiiu parima kohviku 2011 rändkarika sai VIIVE ja MART LAHI Luigekohvik.

Pühapäeval, 21. augustil anti Kuusalu valla Kiiu alevikus neljaks tunniks kahele paralleeltänavale uued nimed – Veski tänav muudeti Pagari põiguks ning Oja tänav Keeksi tänavaks. Seal avasid uksed seitse välikohvikut: Veskinurga kohvik perekond Nikkeri õuel, Muusa kohvik Kirtside aias, Anni kohvik Sinisalude maja juures, MTÜ Kiiu Arendus esindajate Männikäbi kohvik Veski tänava ääres, Laulupeo kohvik Suntsi pere kodumaja ees, OÜ Aitan Alati töötajate Kokteilikohvik Oja tänaval ning Luigekohvik perekond Lahi tagaõues.

Neis pakutud toitude maitset ja omanäolisust, teenindust ning miljööd hindas kohvikute päeva korraldaja Kiiu Arenduse palvel kolmeliikmeline žürii: Milli Kikkas Kolgast, Heleri Paiste Kuusalust ja Annely Pakkane Kehrast.

Kuna Luigekohvik ning Männikäbi said ühepalju punkte, visati võitja väljaselgitamiseks kulli ja kirja. Võitis Luigekohvik.

Muusikat oli kutsutud tegema Kert Krüsban Vihasoost, tema käis kõik kohvikud läbi, mängis lõõtspilli ja akordioni. Külastajad ja kohvikupidajad kiitsid, et see oli hea idee, tõstis meeleolu ning kutsus ka rahvast ligi.

Ilm soosis ettevõtmist, soe päike tõi inimesed kodudest välja. Ka aitas rahvarohkusele kaasa asjaolu, et kella 13-14 paiku läbisid Kiiut Tallinna rattamaratoni võistlejad. Neid võttis vastu ja turvas liiklust Kuusalu Jalgrattaklubi, kes korraldas ooteajaks Kiiu torni juures lastele jalgrattavõistluse.

Vaarikarull, Kukeapsakas ja Tervisesupp
Veskinurga kohvikus aitasid Margit ja Lembit Nikkerit peresõbrad Esta Pirk, Maire Link ja Rita Suits. Juba kella 11.30 ajal, pool tundi enne ametlikku algust, olid nad külaliste vastuvõtmiseks valmis, pott kabatšoki püreesupi ehk Tervisesupiga pliidil, täidetud pannkoogid ritta seatud, taimetee keedetud, koogid letil.

Margit Nikker tõdes, et kogu eelmise päeva sai söökidega rabatud: „Ei oska ette kujutada, kui palju rahvast võib tulla, aga eks siis sööme ise oma kooke.“

Rahvast tuli ja palju. Kõik söödi ära, vaid mõned koogitükid jäid. Kõrvale anti klaasike koduveini. Kui Kirtside aias algas kell 16 kohvikutepäeva lõpetamine, oli Veskinurga kohvikus veel kolm laudkonda teenindada ning töö jätkus. Veskinurga Tervisesupi nimetasid kohtunikud päeva parimaks roaks.

Kõrvalaias oli Muusa kohvik, mida pidasid Urmas ja Karmen Kirtsi koos tütarde Eva ning Kristiina ja naabrinaise Viive Abeliga. Ettekandjatena aitasid tuttavate lapsed Mart ja Mari Tartust. Pereema Karmen veetis suurema aja köögis – pesi nõusid ja küpsetas juurde seakõrvu, mille kohtunikud nimetasid päeva parimaks suupisteks. Pereisa Urmas oli kelneri rollis, suhtles külalistega, reklaamis endakeedetud Kukeapsakat ehk pajarooga kanafilee, sibula, porgandi, paprika, suvikõrvitsaga ning toite isetehtud vorsti ja juustuga. Sööjaid jagus, seda vähest, mis jäi alles, jaksab oma perega ära süüa, kommenteeris ta.

Urmas Kirtsi: „Ei olnud aega arvestust pidada, kui palju rahvast meil käis. Laudade taga oli kohti 36 inimesele, vahepeal olid peaaegu kõik kohad täidetud.“

Männikäbi kohvikus toimetasid Piret ja Jaanus Kamber, Monika Soosaar ning Karin ja Sven Viilmaa. Nemad seadsid tänava äärde üles suure matkatelgi, ühele poole mängukoha lastele ning teisele istumiseks paar tooli ja täispuhutud kummimadratsid. Väga kiideti selle kohviku toorjuustukooki.

Kohtunik Heleri Paiste sõnas Männikäbi kohta, et on suur vahe, kas tood kõik kohvikuks vajaliku kaugemalt kohale või kasutad ära oma koduaia võimalusi: „Nad olid mõelnud lastele, tekitasid mängunurga ning kasutasid leidlikult madratseid. Kui endal on peres väikesed lapsed, siis mõte liigub, kuidas leida neile tegevust.“

Menukaimaks koogiks osutus Anni kohvikus pakutud vaarikarull. Perenaine Anneli Leht käis vahepeal juurde küpsetamas, sest nõudlus oli suur. Teda aitasid kohvikus Kai Sinisalu ja sõbranna Kerli Tartšasvili Tallinnast.

Anneli Leht ütles, et otsus kohvikutepäeval kaasa teha sündis kohe, kui sellest ideest kuulis: „Oskame ju küpsetada ning lõbus on.“ Magusaid kooke osteti rohkem, kuigi hästi läksid ka soolased pirukad. Paljud palusid kooke kaasa pakkida.

Kohtunik Milli Kikkas: „Anni kohvikus oli väga suur valik küpsetisi, tavalises kohvikus nii palju pole.“

Kõige rohkem elevust tekitas Laulupeokohviku menüü, kus hääleseadeks olid võileivad, põhirepertuaari palad kandsid nimesid „Tuljak“ – pannkoogid täidetud singi, juustu ja oliividega; „Mats alati on tubli mees“ – pannkoogid hakkliha, muna ja singiga jne.

Selles pannkoogikohvikus töötasid Herko Sunts ja Cätlin-Christin Tops koos oma kolme väikese lapsega. Teenindusletiks kasutasid maja­esist kivirinnatist, kus nemad toimetasid päikese käes, kliendid said olla teisele poole pandud välitelgi all varjus.

Kui kohvikutepäev lõppes, istus pererahvas koos sõpradega, tõmbas hinge ja tõdes, et ei kujutanud ette, kuivõrd väsitav on sedasi mitu tundi järjest pannkooke küpsetada, neid täita, jooke jagada, hindu arvutada.

Heleri Paiste: „Enamasti tegutseti sõpruskondadega, kuid Suntsid olid kahekesi. Väga tublid, kerge neil polnud.“

Kokteilikohvikut pidasid OÜ Aitan Alati töötajad. Vello Nõmme ja Karin Viskar rääkisid, et omanik Marge Meigas alustas firmaga tänavu talvel, ettevõte pakub muruniitmise, lumelükkamise, ka toitlustamise teenust. Haagisesse tehtud hamburgerikiosk avati Kiius Veski tänav 4 suve alguses, ostjaid jätkub ning edaspidi on plaan leida ruumid statsionaarse kaupluse ja kohviku jaoks, praegu saab alevikus toidukraami osta vaid bensiinijaamast.

Luigekohvik lummas kauni aia ja väliterrassiga. Heleri Paiste leidis, et valla kauni kodu konkursi võitja võiks kohe välja kuulutada: „Ütlesin pererahvale, et kui teeksid sinna päriskohviku, oleks see kogu aeg rahvast täis.“

Viive ja Mart Lahi sõnasid, et osalesid kohvikutepäeval Mardi lapselapse Karol Rahuoja soovil. Ettevalmistusi tegid kolm põlvkonda koos.

Milli Kikkas nimetas seda kohvikut otsekui à la carte restoraniks – pakuti ka grill-liha ja täidetud seeni, toidu valmimist tuli oodata.

Palju Kuusalu rahvast
Kiiu elanikud Vilve Blond, Merike Reingold ja Merje Eekholm kiitsid, et tänu MTÜle Kiiu Arendus on aleviku seltsielu läinud käima, jaanituled ja jõulupeod kujunenud traditsiooniks ning loodetavasti saab selleks ka kohvikutepäev.

Külaliste seas oli inimesi Kuusalust, Anija vallast ning mujalt. Silva Sisa ja Ille Triisberg Kuusalust kiitsid kohvikupidajaid, et olid korrastanud aedu ja toite valmistanud ning avanud oma kodude väravad võõrastele.

Ka Ester Pärn tuli kohvikuid külastama Kuusalust, kaasas pere nooremad liikmed: „Kõik kohvikud plaanin läbi käia, söön kas või kõhu punni. Südame teeb soojaks, kuidas on vaeva nähtud. Edaspidiseks soovitan, et Kiiu mõisa juurde võiks panna suured reklaamid, siis oskaksid kohvikutesse tulla ka läbisõitjad.“

Aili Kiigske arvas, et koogitükid võiksid olla väiksemad, jaksaks maitsta rohkem.

Marika Kostin tõi kaasa Tartu tuttavad ja külastas samuti kõiki kohvikuid: „Mõnes kohas oli vähe laudu, järgmisel korral võiks olla rohkem. Midagi taolist saaks meil Kuusalu külas ka teha, miks mitte näiteks koos esinemistega, kuulutada välja kes ja mis kellaajal kusagil aias üles astub.“

Heleri Paiste: „Kogukonna ettevõtlikkus ja kaasatulemine on Kiius hästi õnnestunud käima lükata. Kiiu üritused on hoolega läbi mõeldud. See näitab, kui oluline on, et oleksid tublid eestvedajad.“

Kiiu kohvikutepäeva kajastas pühapäeval uudisega Postimehe online-väljaanne, lisatud on 30 fotot.

Eelmine artikkelLoksal põles puidust hoone
Järgmine artikkelKehra tehases käib uute tselluloosikatelde ehitus