Kiiu lasteaia tulevaks kevadeks valmiv hoone sai nurgakivi

3359

Silinder koos läkitusega tulevikku betooniti lasteaiamaja peasissekäigu välisseina nurka.

Kuusalu vallavalitsus korraldas neljapäeval, 30. mail Kiius aadressil Aia tänav 2 ehitatavale lasteaiahoonele piduliku  nurgakivipaneku. Valitud päev osutus ootamatult palavaks – ehkki hommikul sadas vihma, oli pärastlõunane ilm päikesepaisteline ja maikuu kohta harjumatult kuum.

Nurgakivi jaoks jäetud avausse paigaldasid silindri Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ja volikogu esimees Andres Paomees. Pärast neid paluti nurgakivi betooniga katma Harju maavanem Ülle Rajasalu, ehitusfirma OÜ Filkester juht Margus Raudsepp ning arhitektide esindajana Egon Metusala OÜst Projekt O2.

Urmas Kirtsi ja Andres Paomees tutvustasid eelnevalt, mis silindrisse pandi: Kuusalu valla kaart-voldik, kus on peal teed ja asulad ning teisel pool ülevaade vallas tegutsevatest vabaühendustest; Sõnumitooja selle aasta number 19, milles on juttu Kiiu lasteaia ehitamisest ja kutsutakse osalema nurgakivi panekul; valla väike lipp; tuliuus 5eurone, et näidata, millise raha eest hoone ehitati; Kuusalu vallavolikogu ja -valitsuse praegused koosseisud, Kiiu lasteaia projekti eskiis ning vallavalitsuse pöördumine tulevikku, mis seoti kinni sinimustvalge paelaga.

Maavanem Ülle Rajasalu lisas silindrisse Harju maakonna laualipu ja tervituse neljarealise luuletusega, mille ta luges ette.

Vallavalitsuse pöördumises tulevikku on info ehituse projekteerija, ehitaja ja maksumuse kohta. Lisatud on laused: „Laste­aia saal peaks lahendama ka Kiiu aleviku avaliku ruumi vajaduse. Uue lasteaia ehitamine on Kuusalu rahvale kauaoodatud ja äärmiselt tähtis sündmus.“

EELK Kuusalu Laurentsiuse koguduse õpetaja Jaanus Jalakas õnnistas ehitust, et see kenasti valmis saaks, ning rõhutas, et lapsed oleksid ikka inimeste südames, tundkem tänu ja rõõmu, et saame üheskoos elada Kuusalu vallas ja siin Eestimaal.

Ehitus maksab 2,2 miljonit eurot
Vallavanem Urmas Kirtsi rääkis oma sõnavõtus, kuidas Kuusalu valla suurim puudujääk on seni olnud lasteaiakohtade vähesus: „Tänaseks on lasteaia järjekorras kokku 180 last. On hea meel, et pärast pikki aastaid kestnud pingutusi paneme uuele lasteaiale nurgakivi. Sellele on eelnenud 7-8 aastat tõsist tööd, mis algas vallavanem Herko Suntsi eestvedamisel, jätkus Kalmer Märtsoni ajal. Lasteaia avab pärast sügisesi kohalikke valimisi juba uus vallavanem.“

Kõige keerulisem oli leida lasteaia ehitamiseks rahastust, sõnas vallavanem. Ehituse kogumaksumus on 2,2 miljonit eurot, riiklik KOIT-kava rahastab sellest 1,9 miljonit eurot, Kuusalu vald lisab 15 protsenti ehk 334 584,17 eurot.

„See summa pole lõplik, laste­aed on vaja komplekteerida varustusega, kulub veel 200 000-300 000 eurot,“ sõnas Urmas Kirtsi.

Ta rääkis ka lasteaia ehitamisele eelnenud arhitektuurikonkursist, millest võttis osa 6 tööd kokku 5 arhitektuurifirmalt. Konkursikomisjoni juhtis arhitekt Raul Järg. Pärast arutelusid valiti võitjaks firma Projekt O2 võistlustöö „Kiik“.

Kiidu ehitatav lasteaed tuleb 6 rühmaga kokku 112 lapsele. Maja on kaarjas, peasissekäigu kohale jääb ette­ulatuv katuseosa.
Kiidu ehitatav lasteaed tuleb 6 rühmaga kokku 112 lapsele. Maja on kaarjas, peasissekäigu kohale jääb ette­ulatuv katuseosa.

Vallavanem väljendas rahulolu, et ehitaja konkursi võitis kohalik ehitusettevõte Filkester – omad töömehed on südamega ehitustegevuse juures, pole vaja kvaliteedi pärast muretseda. Lasteaeda hakati ehitama tänavu 1. aprillil, see peab täielikult valmis olema augustiks 2014.

„Tänan vallavalitsuse töötajaid nende panuse ning siseministeeriumi, maavalitsust ja Harjumaa Omavalitsuste Liitu rahastamisotsuste eest. Suur tänu Kuusalu valla elanikele kannatlikkuse eest. Naabervaldades on lasteaiakohtade puudumise pärast kohtuvaidlusi, meie rahvas ei ole õnneks protestinud, on arusaajad lapsevanemad,“ lausus ta.

Harju maavanem küsis Kuusalu lasteaiast Jussike esinema tulnud koolieelikute Liblika rühma lastelt, kas teavad, mida ehitama hakatakse. Lapsed vastasid kooris, et lasteaeda. Maavanema teisele küsimusele, kas ehitatakse nende jaoks, teatasid nad: „Ei, meie läheme kooli.“

Ülle Rajasalu ütles, tal on hea meel, et saab maakonnas järjekordsele lasteaiale nurgakivi panna: „Lasteaiakohad tähendavad, et emad saavad minna tööle.“

Kiiu lasteaiahoone projekteerinud arhitektid Egon Metusala ja Helen Rebane kirjeldasid, kuidas käisid asukohaga tutvumas ning ruumilised lahendused tekkisid seoses sooviga, et maja saaks kasutada ka Kiiu aleviku elanikud.

„Soovime, et kohalik rahvas võtaks maja omaks, siin oleks palju naeru ja kiikumist ning rõõmu,“ lausus Helen Rebane.

„Kus siis kohalik rahvas ikka kokku saab, kui mitte lasteaias,“ lisas Egon Metusala.

Filkesteri juht Margus Raudsepp tänas vallavalitsust, arhitekte ja järelevalvet koostöö meeldiva alguse eest ning lubas, et tuleva aasta hiliskevadeks peaks hoone saama valmis: „Olen rahul, et me ei alustanud ehitamist talvel külma ilma trotsides.“

Lasteaia ehitusplatsile kogunenud poolesajale inimesele pakuti maasikaid ja alkoholivaba šampanjat. Kuusalu lasteaia Liblika rühm sai vallavanemalt tänutäheks paari laulu esitamise eest kommikoti.

„Kuusalu valla rahvaarv on olnud viimastel aastatel stabiilne. Loodan, et Kiiu lasteaia valmimine annab tõuke valla arengule ja lapsi hakkab rohkem sündima,“ avaldas vallavanem lootust.

Lasteaia juht valitakse uue aasta alguses
Urmas Kirtsi ütles Sõnumitoojale, et viimasel ajal on sageli helistatud vallamajja ja küsitud, kuidas saaks uude lasteaeda tööle. Helistajatele on vastatud, et kõigepealt leitakse lasteaiale direktor, kes hakkab valima töötajaid. Suure tõenäosusega hakkab Kiiu lasteaia direktor tööle tuleva aasta alguses. Nii saaks ta kaasa rääkida ruumide kujunduse ja sisustuse osas.

Samas nentis vallavanem, et lasteaial pole endiselt nime. Vallavalitsus palus vallarahvalt täiendavaid ettepanekuid ning neid ka tuli. Möödunud nädala istungil arutas vallavalitsus esitatud variante ja leidis, et otsust ei langeta – see jääb uue juhi ja kollektiivi teha.

Vallavanem lisas, et eriti pikalt nimega venitada ei tohiks, kui see on valitud, saab nimega seotud sümboolikat kasutada kohe sisekujunduse tegemisel, hiljem on keerulisem.

Uued nimevariandid on Metsamarja-Mudila, Kiiupõnn, Rõõmusuu, Rõõmupesa, Kiisuke, Kiisukese, Kiisukeste, Kiisupesa, Päikesekiire, Põnnipesa ja Pille-Riin. Varem esitatud ettepanekud on Mutionu Lasteaed, Kiiu Kiik, Kiiuke, KIKU, Kiigepõnn, Väike Väänik ja Nöbinina.

Eelmine artikkelAutolt varastati rattad
Järgmine artikkelEndised EPT-lased külastasid Raasiku tehast