MTÜ Kiiu Arendus jõulupeol vallamaja ees osales üle 300 inimese.
MTÜ Kiiu Arendus, mille kaks asutajat ja seni ka ainsad liikmed on Kuusalu endine vallavanem Herko Sunts ning praegune vallavanem Urmas Kirtsi, korraldas 26. detsembril õue-jõulupeo.
MTÜ Kiiu Arendus juhatuse esimees Urmas Kirtsi tõdes pärast, et kõige suurem mure oli ilm, aga tolleks õhtuks oli maha sadanud paks lumekord ning õhutemperatuur oli nulli ringis – igati sobilik õue-ettevõtmise jaoks.
Kiiu elanik Lembit Nikker aitas oma traktoriga päeval vallamaja esise platsi suure kuuse ümbert lumest puhtaks lükata. Esinejate tarvis oli MTÜlt Ökokratt laenatud Keskkonnatelk.
Jõulupidu algas õhtul kell 16 Kuusalu pasunakoori pillilugudega. Seejärel esitas Kuusalu näitering Latern MTÜ Kiiu Arendus tellimusel 20-minutilise etenduse Jeesuse sünniloost. Näidendi kirjutas ja lavastas Vihasoo raamatukoguhoidja ja lavastaja Õie Alt. Kaasa tegid Kolga-Kuusalu kammerkoor Taavi Esko juhtimisel ja perekond Jalaka ansambel Ulmus Domini.
Õie Alt rääkis, et Kuusalu näitetrupi lavastaja Vendo Peebo pöördus tema kui usuteadust õppinud inimese poole ja palus näidendi jaoks materjali: „Kui ühte esimesse proovi läksin, ütles lavastaja, et tal on juba järgmine lavastus peas, et lavastagu seda mina. Olin nõus, sain kristlikku sõnumit edasi anda. Kirjutasin loo natuke ümber, Anne Jalakale ja Taavi Eskole näitasin, kus on laulu või muusika kohad, ja nemad valisid koostöös palad.”
Ta kiitis, et Kuusalu näitlejatega oli hea töötada, nad on andekad. Meeldis ka see, et kammerkoor kandis näidendi ajastule sobivaid riideid. Kostüümid saadi Eesti Näitejuhtide Teatritrupi lavastusest „Inimese poeg”, mille lavastas Õie Alt ja mis kanti 2006. aasta suvel ette Ilumäel.
Maarjat mängis Kiiu etenduses Eneli Sepp, Joosepit Kaupo Rüütsalu, jutustaja oli Väino Esken ja ingel Tiia Kumm. Petlemma rahvast mängisid Elvi Reinvald, Terje Multer, Viive Marnat, Mart Almers, Marek Pispea ning lapsed Elina ja Andreas Puusepp.
Pärast etendust laulis Kiiu elanik, Kuusalu keskkooli 11. klassi õpilane Maria Kirtsi. Ulmus Domini ja Kuusalu muusikakooli vilistlased esitasid jõululugusid, mille olid õppinud Maria Valdmaa laulude saateks, kuid laulja haigestus ja ei saanud esineda.
Suurt elevust tekitas jõuluvana, kes saabus kohale saaniga. Jõuluvana pandi kuuse juurde istuma ning ta asus lastele kommikotte jagama. Kommikotte oli 99, arvestatud oli nii täpselt, et ühtegi ei jäänud üle ega puudu.
Peeter Kivimäe kõndis rahva seas ringi suure korjanduskastiga ja palus annetada mõisapargi korrastamise toetuseks. Annetustest koguti sedasi 1050 krooni.
Jõulupeost osa võtnud Esta ja Aare Pirk Salmistu külast ning Marju Koik Saunjast kiitsid, et MTÜ Kiiu Arendus on hakanud alevikus rahvapidusid korraldama – suvel oli mõisapargis suur jaanituli, nüüd ühine jõulupidu. Elu hakkab Kiius taas käima, aastakümneid ei ole suuri ettevõtmisi olnud. Tore, et tullakse kodudest välja, rõõmustasid nad.
Marju Koik jutustas, kuidas 70-ndatel aastatel tegutses mõisamajas, mis 16 aastat on olnud vallamaja, Kuusalu kolhoosi elektroonikaettevõte Estron. Viimane suurem ühistegevus toimus mõisa juures sel ajal. Kahel päeval Estronis tavapärast tööd ei tehtud, korrastati mõisa ümbrust. Muruplatsi siis veel maja ees ei olnud, oli palliplats, mehed võtsid saagidega sealt võsa maha.
Tammispea külast oma suvekodust peole tulnud perekond Siimsen tunnistas, et pole varem sellisel jõuluüritusel käinud. Leho Siimsen lisas, et temal on Kiiu mõisaga perekondlik side – vanavanaisa Gustav Kruberg oli möödunud sajandi alguses Kiius mõisavalitseja.
Kümme aastat Kiius elanud Sirli Grünbaum: „Tore, et ettevõtlikud inimesed suudavad ennast kokku võtta ja teiste heaks midagi teha. Ja nii vahva, et näitering on tulnud Kiidu sellise etendusega.”
Esinejaid ja abilisi oli jõulupeol kokku 80.
Urmas Kirtsi lubas, et juba on Kiiu Arendusel uusi ideid, mida edaspidi ette võtta.