
Kiiu torni juures oli kaetud Mõmmi sünnipäevalaud.
MTÜ Kiiu Arendus kutsus pühapäeval, 30. mail lastega peresid Kiiu torni juurde Mõmmi pere peole piknikule. Kiiu Arenduse liikmed ja nende abilised mängisid sünnipäevapidu, mis alguses kulges tavapäraselt igavalt, kuni saabus ootamatu külaline Maša.
Tegelased oli võetud Heljo Männi lasteraamatust „Mõmmi ja aabits“. Mõmmi rollis oli Urmas Kirtsi, Karu-ema mängis Piret Kamber, Karu-isa Enn Kirsman, Karu-Katit Karin Tensing, Rebase-Reinu Silja Valge, Jänku-Jutat Egle Privoi, Mašat Inge Lukme.
Urmas Kirtsi jutustas, et stsenaariumi polnud, kokku sai lepitud, kuidas sünnipäevapidu algab ja lõpeb ning vaheetapid: „See oli otsekui improteater. Proovi ei teinud, seadsime peokoha valmis, head abilised olid ehitanud Mõmmi kodu. Siis kostüümid selga ning kolm minutit oli aega rolli sisse elada.“
Peole ilmunud Mašal oli kaasas Mullitädi teadus- ja mullisõuga firmast Mullimeister. Ta tegi suuri mulle, millega lapsed mängidsid.
Kiiu Arenduse seltskond on kodukandi rahvale improvisatsioonilist teatrit teinud nüüdseks neljal korral – mullu ja tänavu Kuusalu mailaadal ning eelmisel ja sel lastekaitsepäeval Kiiu mõisa lähedal. Aasta tagasi lastekaitsepäeval mängiti Puhhi-raamatu tegelasi.
Etenduste ideed sünnivad koostöös. Nii tänavusele kui ka mullusele lasteetendusele kutsus Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi kaasa tegema vallavolikogu esimehe, staažika harrastusnäitleja Enn Kirsmani Kaberla külast.
Enn Kirsman: „Kui on hea seltskond, siis võib ette võtta igasuguseid pööraseid asju. Tekstita mängimine on suur väljakutse. Seekord oli ette antud, et Karu-isa oli flegmaatiline filosoof. Eks püüa olla flegmaatiline filosoof, et lastel oleks huvitav ja naljakas.“
Piret Kamber on alates aprillist Kiiu Arenduse juhatuse ainus liige. Ta on aastaid tegutsenud õpilasvahetustega tegelevas organisatsioonis YFU Eesti, on selle juhatuse esimees. Käesolevast nädalast töötab ta Kuusalu keskkooli tugikeskuse juhina.
„Kooli ajal sai tehtud näitemängu, alguses tekitas kõhedust hakata näitlema, aga seltskond Kiiu Arenduse on nii hea – vaatad partnerile otsa, tunnetad head tiimitööd ja tahad teinekordki kaasa lüüa,“ sõnas ta.
Tema 13aastane tütar Egle Privoi on varem jälginud nende kodus olnud proove ning tahtnud kaasa teha. Seekord võeti temagi truppi.
Inge Lukme rääkis, et mängis Rakvere kooliteatris, siis oli paarikümneaastane vahe: „Kiiu Arenduses pannakse kõik mängima. Ma kohe pean midagi korraldama, iseenesestmõistetavalt tuleb see.“
Silja Valge oli Kiiu Arenduse improteatriga rahva ees Kuusalu laadal arsti rollis. Kuigi on Kiius elanud 8 aastat, teda seni ei tuntud ning arvati, et ongi arst.
„Lugesin Facebookist kutset, et Kiiu Arendus ootab aktiivseid vabatahtlikke. Kandideerisin, võeti ühendust. Käisin enne Tallinnas tööl, polnud aega kodukandi rahvaga suhelda. Kui jäin lapsega koduseks, hakkasin rohkem Kuusalus käima, novembrist alates korraldan kirbuturgu,“ kõneles ta.
Ka Kuusalu keskkooli matemaatikaõpetaja Karin Tensing liitus Kiiu Arenduse seltskonnaga kuulutuse peale: „Sõnumitoojast vist lugesin. Kiiu elanik olen 7 aastat, kogukonda ei olnud seni sisse elanud. Nüüd mõtlesin, et aeg on inimestega tutvuda. Vallavanemat olin kohanud ühel korral oma lapse lusikapeol. Mulle meeldib, et Kiiu Arendus püüab alevikule elu sisse puhuda. Väga tore ja energiline seltskond on Kiiu Arenduses, tore on koos olla.“