Ainsana Ida-Harjust kuulub Kiius kohalik elektrivõrk erafirmale, AS Kuusalu Energia.
Valdav osa Eesti elektriliinidest kuulub Eesti Energia tütarettevõttele Elektrilevi. Need tarbijad, kes otsustasid jätkata elektrienergia ostmist Eesti Energialt, saavad ühe arve. Kes valisid teise elektrifirma, neile esitatakse kaks arvet – elektrienergia eest tasutakse müügifirmale ja võrguteenuse eest Elektrilevile.
Kuusalu vallas Kiiu alevikus saavad uue elektriostulepingu sõlminud tarbijad ühe arve Kuusalu Energialt ja teise elektrifirmalt. Kiius osutab võrguteenust Kuusalu Energia AS, kellele kuulub endise Kuusalu kolhoosi elektrivõrk. Seni ostsid Kiiu aleviku korrusmajade elanikud ja ka osad ettevõtted elektrit otse Kuusalu Energialt, nüüd tuli neil valida vabaturult elektrienergia müüja, kellele tasutakse elektrienergia eest eraldi. Võrguteenuse eest tasutakse endiselt Kuusalu Energia AS`le.
Nii Anija kui ka Raasiku vallas ja Loksa linnas eraldi võrguteenuse osutajaid ei ole, ettevõtete nõukogude ajal rajatud elektriliinid on võõrandatud aastate jooksul Eesti Energiale.
Anija vallas on veel üks koht jäänud, kuid sealgi viiakse protsess lähiajal lõpule – Kehra külje all Ülejõe külas on kavas kuulutada endise Harju TTV liinid peremehetuks, võtta valla bilanssi ning anda tasuta üle Eesti Energiale.
Kiiu aleviku elanikes on uus olukord tekitanud segadust, kohati ka pahameelt, eriti vanemates inimestes. Sõnumitooja toimetusse helistanud inimene pahandas, miks on Kuusalu Energiat kui vahelüli vaja.
Kuusalu Energia klienditeenindaja tõdes, et viimastel kuudel on tal tulnud korduvalt selgitada elektri vabaturu põhimõtteid. Kogu uuele süsteemile üleminek on paljudele olnud keeruline ja Kiius seda enam – uuritakse, miks lahutati teenus kaheks.
Kuusalu Energia AS moodustati Kuusalu kolhoosi reorganiseerimisel töötajate osakutest. Firma omandusse läksid majandi katlamaja koos tehnovõrkudega, Kiiu alevikus väljaehitatud elektrivõrk, gaasitrassid.
Viimased viis aastat on Kuusalu Energia omanik Maru Grupp, kellele kuuluvad Kiius ka Galv-Est AS ning tehnopargi alad.
Kuusalu Energia juhataja Peeter Špongolts: „Meil on Kiius kaablivõrk, kodulehelt saab näha ettevõtte teenindusala Kiius – kolhoosi rajatud ja Maru kontserni uued elektriliinid. Eestis on väga paljudes kohtades samamoodi, näiteks osutavad Harjumaal võrguteenust Maardu Elekter, Elveso (Jüri alevik), Loo Elekter, Sagro Elekter, Saku Maja. Ostame üldist võrguteenust ja inimesteni jõuab elekter meie võrgu kaudu. Teenuse hinnad menetleb ja kinnitab riiklik regulaator konkurentsiamet ning nendega saab tutvuda me kodulehel (www.kuusaluenergia.ee).“
Juhataja märkis, et praegu on nende firma võrguteenus isegi natuke odavam (6,5 protsenti) kui Elektrilevil endal: „See sõltub lepingumahtudest, halduskuludest, võrgu iseärasustest.“
Temagi nentis, et inimesed ei saa aru, miks peab elektri eest maksma kahte kohta: „Elektriteenuse hind koosneb kolmest osast: riigimaksudest, võrguteenusest ja elektrienergiast. Vabaturule üleminek toimus väga kiiresti, viimased seadused võeti vastu detsembri lõpus. ETV saates Foorum räägiti tekkinud olukorrast pikalt, majandusministeeriumi esindaja lubas, et käesoleva aasta keskel peaks paika saama tehniline pool. Tegeletakse ka seadusandlusega, et saaks hakata esitama ühist arvet. Tuleb varuda kannatust.“
Peeter Špongoltsi sõnul on suur osa Kiiu elektritarbijaid valinud elektrienergia müüjateks: Läti firma Elektrum Eesti, 220 Energia, Imatra Elekter.
Ta lisas, et Kuusalu Energias on kaks käidu-valveelektrikut, kes hoiavad oma võrku korras, teostavad elektritöid ja rikete korral aitavad ka ümbruskonnas neid likvideerida, kui palutakse appi.
Väljavõte veebilehelt www.avatud2013.ee
Kui elektrimüüja ja võrgufirma on erinevad firmad, tuleb tasuda ühe arve asemel kaks – üks elektri, teine võrguteenuste ja muude tasude eest.
Arvestinäit tuleb ka vabaturul teatada võrgufirmale, nagu seni on tehtud.
Elektrituru avanemise järel kasutatakse edasi olemasolevaid elektrivõrke. Ka pärast 1. jaanuari 2013 ei saa valida võrguettevõtjat, kes elektrienergia koju või kontorisse toimetab. Kolmandiku elektriarvest moodustava võrguteenuse tasu kooskõlastab ka elektrituru avamise järel konkurentsiamet.