
Esmaspäeval, 1. novembril algas koolides teise õppeperioodi esimene päev Covid-19 kiirtestide tegemisega vastavalt haridus- ja teadusministeeriumi ettekirjutusele. Testiti neid õpilasi, kelle vanemad seda lubasid. Oli ka vanemad, kes ei andnud nõusolekut. Kiirtestid jagati õpilastele klassides ning nad pidid õpetajate juhendamisel end ise testima. Positiivsest tulemusest anti teada õpilaste vanematele, nakatunud lapsed saadeti koju. Positiivse tulemuse kontrollimiseks peab õpilasele tegema meditsiinilise PCR testi. Kiirteste tuleb teha kolm korda nädalas.

Raasiku valla koolidest oli positiivse kiirtesti tulemusi saanud õpilasi vaid Aruküla põhikoolis, neid oli alla kümne. Valla haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Juta Asuja sõnul läks testimine üsna ladusalt, kulus ligi pool tundi, järgmistel kordadel sujub ilmselt kiiremini. Keeldujaid oli ligi poolsada, kokku on valla koolides üle 700 õpilase.
Kehra gümnaasiumi direktor Kaido Kreintaal ütles, et testimine sujus hästi. Kogu kooli peale oli üks test, mille tulemus tundus kahtlane, kooliarst tegi õpilasele teise kiirtesti, mis osutus negatiivseks. Laps saadeti igaks juhuks koju: „Olid ka mõned, kes testist keeldusid, aga mitte palju, meil on väga tublid ja mõistvad lapsevanemad. Hakkame testima kaks korda nädalas, esmaspäeval ja neljapäeval.“
Kuusalu keskkoolis said kiirtesti positiivse tulemuse 5 õpilast ja 2 töötajat. Ka Kolga koolis olid üksikud positiivsed tulemused.
Kuusalu kooli direktor Kristi Tarik kiitis, et 680 õpilasega kooli kohta on laustestimise tulemus väga positiivne: „Olime valmis hullemaks, enne koolivaheaega oli nakatunuid palju. Tunnustan lapsevanemaid, suure tõenäosusega jäeti haiged lapsed koju, ligi sada õpilast puudusid. Testimine läks väga sujuvalt, õpetajad aitasid. Oli ka keeldujaid, kahe klassi jagu õpilasi jäi testimata. Samas me ei tea, kui paljud neist on juba koroona läbi põdenud.“
Kuusalu keskkoolis olid kaks esimest kuud kuni koolivahe-ajani Ida-Harju koolidest kõige keerulisemad. Kuusalu vallas tõusis septembri lõpust koroonaviirusesse nakatunute arv, ka koolis haigestuti.
Direktor Kristi Tarik: „September möödus võrdlemisi rahulikult, koroonatesti positiivne tulemus oli üksikutel õpilastel ja mõned klassid olid isolatsioonis. Kuid oktoober kujunes väljakutseks. Kolme nädala jooksul nakatusid meil kokku 20 töötajat. Haigestunute seas oli vaktsineerituid. Õnneks haiglasse keegi ei jõudnud. Kümmekond klassi pidid lähikontaktsetena olema piiratud isolatsioonis, mis tähendas, et pidevalt oli 200-250 õpilast, kes koolis võisid kontaktõppes käia, kuid sporditreeningutest ja huviringidest ei tohtinud osa võtta, ning umbes 200 õpilast puudusid haiguse tõttu.“
Õpetajate haigestumise tipphetkel asendasid õpetajaid ja andsid tunde Kuusalu kooli juhtkond ning raamatukogu töötajad, kuid ka siis jäi õpetajaid puudu. Abi saadi õpetajate vahetusprogrammist, ent selle kaudu appi tulnud kahest pedagoogist üks nakatus samuti koroonasse. Direktor esitas terviseametile ning haridus- ja teadusministeeriumile palve lubada kool alates 7. klassist distantsõppele, aga nõusolekut ei antud. Gümnaasiumiosa klassid olid siiski neli koolipäeva distantsõppel, sest õpetajaid ei jagunud.
Direktor tõdeb, et niisuguses olukorras sai kõige suurema töökoormuse kooliõde, sest igal hommikul tuli hakata testima õpilasi ja õpetajaid, kes olid kokku puutunud koroonapositiivse õpilase või õpetajaga. Kooliõde asus uurima digilugudest, kas haigestunutega kokku puutunud õpilased on vaktsineeritud või põdenud koroonat. Siis tegema selgeks, kas lapsevanemad on lubanud lapsele testi teha, ning kui info selle kohta puudus, võtma vanematega ühendust. Tulemused tuli kirjalikult vormistada.
„On imetlusväärne, millist tööd kooliõde tegi. Pedagoogidel ei ole õigust digilugusid näha ja püüdsime aidata võimaluste piires teavitamise osas, et kooliõe töökoormust vähendada,“ lausus direktor.
Enamikus Ida-Harju koolides jäid mõned klassid esimesel õppeveerandil Covidi pärast karantiini ja oli ka üksikuid haigestunud õpetajaid. Vaid väikeses Vihasoo lasteaed-algkoolis kujunes Covidi olukord õpetajate haigestumise tõttu selliseks, et nädal aega enne koolivaheaega lubati kogu koolipere distantsõppele.
Samuti läks paar päeva enne vaheaega distantsõppele Pikavere mõisakool, kus oli üks koroonajuhtum.
„Meil on nii väike maja, et kui on üks koroonapositiivne, on kogu maja lähikontaktne,“ sõnas direktor Helju Kadakas.