10. aprillil oli Anija valla kultuurikeskuses sünnipäevakontsert, kutsutud olid ka endised lauljad ja dirigendid.
Segakoor alustas traditsiooniliselt kontserti Gustav Ernesaksa lauluga „Helin“, millele järgnes neli lugu koori repertuaarist. Seejärel jätkus kontsert külalisesinejatega: Tallinnast sõpruskoor Videvik, poistekoor Kether, Kehra kunstidekooli flöödiansambel ja naisansambel Kodu. Kontserdi teises pooles esines Helin praeguste ja endiste dirigentide juhendamisel. Koori ees seisid Eili Köster, Epp Soo, August Lüüs, Tiit Köster ning praegused dirigendid Reet Männik ja Kaisa Tiismaa.
Seejärel kõneles kultuurikeskuse juhataja Margit Aasmaa. Ta luges koori esimesest kroonikaraamatust väljavõtte, mille autor on koori esimene dirigent Johannes Luo: „Esimeseks harjutuseks lepitakse kokku teisipäevale, 11. oktoobril 1955 kohaliku keskkooli ruumes. Kokku tuli 37 lauljat, kellest mehi oli 12.“
Kontserdi lõpus said koori liikmed Anija valla kultuurikeskuselt tänukirjad. Koor ise tänas endiseid lauljaid, dirigente ja abilisi, kes olid kohale tulnud. Õnnitlema oli tulnud ka Anija vallavanem Tiit Tammaru. Harju maavalitsuse haridus- ja kultuuritalituse juhataja Riin Kivinurm andis üle Harju maavanema tänukirja koori asutajaliikmele Virve Trubokile, kes laulab kooris tänini. Õnnitlesid ka kultuurikeskuse teised kollektiivid.
20 aastat TIIT KÖSTERIGA
Helina pikaaegseim dirigent Tiit Köster meenutas, kuidas ta koori juhendajaks sai: „1961. aastal hakkasin Kehraga kokku puutuma. Olin viimase kursuse tudeng Tallinna Pedagoogilises Instituudis laulumuusika erialal. Siia oli vaja poole kohaga laulmisõpetajat. Kui viimane kursus sai pedaga ühele poole, suunati Kehra keskkooli muusikaõpetajaks. Siis hakkas minu elamine ja olemine Kehras peale. Mu eelkäija nii kooris kui koolis oli Johannes Luo, samuti muusikaõpetaja. Pärast tema lahkumist tuli koori dirigendiks Uno Poola, kes oli väga hea käega emotsionaalne dirigent. Temal ilmnesid aga tervisehäired ning 1966. aastal tegi tollane klubi juhataja Leida Vali mulle ettepaneku, kas ei tahaks hakata siin koorijuhina tööle. Pedas oli koorijuhtimist õpitud Riho Pätsi juures ja nii see keskkooli kõrvalt peale hakkas.“
Koolitööd Tiit Köster kaua ei teinud. Aasta pärast Helinaga alustamist kutsuti ta RAMi laulma ning otsustas muusikaõpetaja kohast loobuda: „Vahepeal olin kaks aastat, 1962-1964 Vene kroonus, nii et tegelikult töötasin õpetajana lühikest aega. Kroonust tulles olin veel ka keskkooli 18. lennu klassijuhataja, 1967. aastal nad lõpetasid ja siis ma läksin RAMi.“
Tol ajal oli Kehras kaks klubi, niinimetatud sovhoosi klubi ja tehase klubi. Sovhoosi klubis tegutses Tiit Kösteri käe all segakoor Helin. Tehase klubis juhendas ta 15 aastat noorteansamblit Anne, mille repertuaar oli kergem kui segakooril.
„Tehase klubis oli ruumikas saal, ilus suur lava ja rohkesti kõrvalruume. Sovhoosi klubi maja oli väiksem, kuid kodusem,“ rääkis Tiit Köster.
Üks vabariigi parimaid koore
Tiit Kösteri sõnul oli segakoor Helin 1970.-80. aastatel üks vabariigi parimaid koore. Harju rajoonis konkureeriti vaid kolme kooriga. Siis oli kooris ka kõige rohkem lauljaid: „Leidsin ühe päeviku 1979. aastast, kus oli koori nimekirjas 68 lauljat.“
1977. aastal toimus Nõukogude Liidus üleliiduline taidlusülevaatus. Tiit Köster meenutas: „Tol ajal käis tohutu rebimine, häid koore oli palju. Helinal läks hästi, pälvisime laureaadi tiitli.“
Tänu headele tulemustele sai segakoor teha helisalvestusi Eesti Raadios.
„Ju siis kooriühingust soovitati,“ arvab Tiit Köster tagantjärele. Sel ajal töötas Vikerraadios Vello Mikk, kes oli Tiit Kösteri hea sõber. Dirigent arvas, et tuttav raadiotöötaja võis olla ka üks põhjusi, miks Helina etteasteid sageli salvestati.
1986. aastal otsustas Tiit Köster segakoori järgmisele dirigendile edasi anda: „Sain Tallinnasse korteri ja pidev Kehrasse sõit muutus väsitavaks. Tihti lõppesid RAMi esinemised väga hilja, siis ei teadnudki, kas saan üldse ööseks Kehrasse koju. Korteri saamise järel hakkasin Kehras otsi kokku tõmbama.“
1986. aastal sai koori uueks dirigendiks August Lüüs. Kolm aastat hiljem läks Tiit Köster tagasi kodusaarele, kus ta elab ja töötab tänaseni. Seal oli ta pikka aega Saaremaa meeskoori dirigent, kuid on nüüd andnud ameti üle uuele koorijuhile.