Möödunud teisipäeval, 5. aprillil avati Kehra rahvamajas näitus kunagise viljaaida-kuivati, praeguse rahvamaja, ajaloost ning ülevaade majas toimunud kultuuritegevusest. Näituse koostas MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas, prinditud ja raamitud stendid kujundas MTÜ liige, Kehra gümnaasiumi õpetaja Anne Tanne.
Näitus oli mõeldud Kehra rahvamaja hoone valmimise 110. aastapäeva tähistamiseks, nagu oli ka laupäeval, 9. aprillil rahvamajas toimunud kontsert-õhtu. Veel hiljaaegu arvati, et endine mõisa viljakuivati ehitati 1912. aastal. See aastaarv on kirjas ka rahvamaja ukse kohal puidust tahvlil.
„Tellisin selle puutöömeistrilt Mati Kattailt kolm-neli aastat tagasi. Maja ehitusaasta kohta kuulsin Anne Oruaasalt, see aastaarv on kirjas ka raamatus „Kehra lood“,“ ütles Anija valla kultuurikeskuse juhataja Elvis Hrupa.
Anne Oruaas selgitas, aastakümneid on tõesti arvatud, et Kehra mõisa viljakuivati ehitati 1912. aastal. Paar aastat tagasi, kui kunstiajaloolane Juhan Maiste koostas raamatut „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg“ tegi ta arhiivides põhjalikku uurimistööd ning leidis joonise, millelt selgub, et haruldane neljakorruselise torniga viljaait-kuivati valmis kaks aastat hiljem, 1914. aastal.
Rahvamaja alaline näitus
Rahvamajas avatud näitusel on kuus fotodega illustreeritud stendi. Esimesel on kirjas maja lugu, teisel ülevaade Kehra seltsielust 1900-1940, kahel järgmisel sellest, kuidas praeguses rahvamajas tegutses alguses Kehra tehase, seejärel sovhoosi klubi. Viimased stendid on majas kahest kõige kauem tegutsenud kollektiividest – segakoorist Helin ja rahvateatrist Kehra Nukk.
Kehra mõisa viljaaida-kuivati projekteeris Tallinna reaalkooli ja muude suurte projektidega ajalukku käinud Eesti üks esimesi kutselisi arhitekte, baltisakslane Erich Jacoby, kes on teinud ka Kehra 1939. aastal valminud praeguse algklasside maja projekti. Rahvamaja asub endises viljakuivatis 1936. aastast.
„1936. aastal tõstatas vallavanem volikogus teema, et seltsitegevus on vaja koolimajadest välja saada. Anijal pakuti seltsidele praeguseks korda tehtud aita, kuid seltsid ei võtnud vedu. Kehras olid koolimajas seltsitegevuseks nii kehvad tingimused, et kui seltsidele pakuti mõisa kuivati ülemist korrust, olid nad nõus ja kolisid samal aastal sisse,“ rääkis Anne Oruaas.
Mõisa esimest korrust kasutas riigimõis siis veel kuivatina. Pärast sõda, 1945. aastal sai rahvamajast Kehra tselluloositehase ametiühingu klubi: „Tehas oli läinud üleliidulisse alluvusse ja nii suurel asutusel pidi olema ametiühingu klubi. Klubid olid sel ajal ju ideoloogiaasutused, seal tehti kultuuri, mis oli sisult sotsialistlik ja vormilt rahvuslik. Suuremate aktuste ja kontsertide jaoks kasutas klubisaali ka kool, sest koolimaja saal oli imeväike. Klubis oli ka paikne kino.“
Kinoseansi ajal, reedel, 13. detsembril 1957 läks kuivati kinoseansi ajal põlema ja põles maha, alles jäid vaid paksud kivimüürid. Pärast seda ehitati tehasele linna keskele uus klubi, kuivati müüridele rajati Kehra sovhoosi klubi. See valmis 1959. aastal ja tegutses kuni sovhoosi lõpuni. 1970. aastal tegi sovhoos klubile juurdeehituse. 1992. aastast on kunagise viljakuivati müüride vahel rahvamaja.
„Anne Oruaas on teinud suure töö ning nüüd on meil suurepärased stendid, kuhu on talletatud rahvamaja ajalugu. Mai lõpuni on need näitusesaalis, siis riputame teisele korrusele laulutoa seintele,“ ütles Elvis Hrupa.