Kehra muuseum pühendab laupäeval, 20. mail toimuva muuseumiöö „Öös on liikumist“ tantsule, on võimalik vaadata Anija valla tantsijate esinemisi ja ise jalga keerutada.
„Muuseum on avatud, ühe euro eest saab vaadata kaht püsi- ja kaht ajutist näitust. Maja ees käib tantsupidu, kus esinevad rahvatantsurühmad lastest memmedeni,“ sõnas Kehra muuseumi tegevjuht Anne Oruaas.
Kehra endise jaamahoone esisel platsil esinevad laupäeva õhtul Kehra gümnaasiumi laste rahvatantsurühmad, Kehra ja Alavere memmede rühmad Kadri ja Helda, naisrühmad Alavere Annid, Kadrel ja Päikeseratas, samuti tantsukooli JJ Street õpilased ning Kehra line-tantsurühm Kantriroosid. Kantrirooside tantsijad õpetavad line-tantse ka publikule. Rahvatantsurühmade juhendaja Maarika Tuttelberg õpetab soovijaile seltskonnatantse.
Kuna Kehra muuseum on liitunud alates 11. aprillist alustanud muuseumikaardiga, saavad muuseumikaardi omanikud ka muuseumiööl muuseumisse tasuta. Digitaalse muuseumikaardiga, mis maksab 59 eurot, on võimalik piiramatult külastada Eesti rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust. Personaalne muuseumikaart kehtib aasta – alates esimesest muuseumikülastusest. Muuseumikaarti saab osta ka Kehra muuseumist, kuid Anne Oruaas soovitas, et kõige mugavam on seda teha internetilehelt muuseumikaart.ee. Muuseumikaart.ee lehel lubatakse, et muuseumiööl saab personaalset muuseumikaarti osta sõbrahinnaga.
„Muuseumiööl pole muuseumikaardist väga suurt kasu, siis saab igale poole üheeurose piletiga, kuid muul ajal tasub end ära juba siis, kui käia paar korda Kadrioru muuseumides,“ sõnas Kehra muuseumi juht.
Oodatakse annetusi 200aastase kapi taastamiseks
Kehra muuseumis on lisaks vabadussõja murdelahingute ja Kehra ajaloo püsinäitusele avatud Sirje Voolmaa juubelinäitus ning Kehra gümnaasiumi õpilastööde näitus „Minule oluline kohalik paik“. Õpilastööde väljapanek on muuseumi tagumises toas, kus ootab restaureerimist suur täispuidust kapp. Selle sai muuseum Kaunissaares endisele diplomaadile ja ajakirjanikule Eduard Virgole kuulunud Birkenruh mõisa kõrvalmajast, mis oli jäänud tema õe Magda Virgo valdusesse. Magda Virgo suri hooldekodus 2009. või 2010. aastal. Ta oli üksik, suri pärijateta, maja päris Anija vald.
„Kui tema maja hakati tühjaks tegema, kutsuti meid kaasa. Olime siis alles äsja asutanud MTÜ Kehra Raudteejaam. Võtsime muuseumi jaoks Singeri õmblusmasina, perenaise salmialbumi, suure raamitud portreefoto ühest mehest ja naisest ning ka suure täispuidust kapi,“ rääkis Anne Oruaas.
Kuni Kehra endises jaamahoones muuseumi avamiseni 2018. aasta alguses seisis kapp MTÜ juhatuse liikme Marti Sepmanni aidas, nüüd on juba aastaid olnud muuseumi tagumises toas: „Spetsialistid on vaatamas käinud, kinnitavad, et tegu on mõisakapiga, selle vanuseks on hinnatud üle 200 aasta. Viimati oli see Birkenruh´s, kuid enne seda pidi olema veel kusagil, kuna Birkenruh´ mõis oli noorem, ehitatud 19. sajandi lõpus. Ilmselt oli see alguses Kaunissaare või Pikva mõisas. Kapp on väga raske, hobuste-ajal oleks seda kaugemalt olnud väga raske vedada.“
Kapp on spetsialistide hinnangul nii heas korras, et seda on võimalik taastada. Kehra muuseumil ongi soov lasta see restaureerida ning hakata kasutama oma fondi hoidla osana. Kapi suured sahtlid, mis praegu ei liigu, sobivad Anne Oruaasa sõnul hästi fotode ja dokumentide hoidmiseks.
Kapi kordategemiseks on selle kõrval annetuskast.
„Kogume annetusi, sest ühegi projektiga raha kapi taastamiseks ei saa. Restaureerimine maksab umbes 2500 eurot. See oleks juba koos, kuid raha kulus muuseumi vahepealsete üüratute elektriarvete tasumiseks. Meil on olemas ligi 1800 eurot, umbes 700 eurot oleks veel vaja,“ lausus Anne Oruaas.
Ta lisas, et iga annetus on väga oodatud, ka muuseumiööl.