
„See meeleolukas ja tõsielul põhinev näidend oli väga hariv,“ kiitis vallavanem RIIVO NOOR pärast Lepatiinu sünnipäeval esietendunud tükki „Kui ma väike olin“.
Anija valla Lepatriinu lasteaia 40. sünnipäeva peeti kahel päeval. Teisipäeval, 3. märtsil sõid sünnipäevatorti lasteaia töötajad ja lapsed, järgmisel päeval olid peole kutsutud endised töötajad ning lasteaia sõbrad ja koostööpartnerid. Neid tervitas Anija Valla Lasteaedade direktor Eda-Mai Tammiste, kes jagas toetajaile tänukirju. Lapsed esinesid luuletuste ja lauludega, õpetajad etendasid lustakat näitemängu lasteaia argipäevast – kuidas lapsed seal oma päevi veedavad, nende mängudest, vahvatest vestlustest omavahel ja õpetajatega.
Muusikaõpetaja Kaisa Tiismaa ütles, et tantsudega pikitud lavastuse „Kui ma väike olin“ aluseks võeti ühe lasteaiaõpetaja kirjapandud eesti laste ütlemised, sellele lisati üht-teist omalt poolt.
„Muutsime originaali päris palju, lisasime alguse ja lõpu,“ sõnas ta.
Tegu pole Lepatriinu õpetajate esimese lavatükiga. Nad on igal aastal üles astunud Anija valla lasteaedade teatrifestivalil ning tegid oma lasteaias esitamiseks näitemängu juba siis, kui festivale veel ei toimunud. Ka „Kui ma väike olin“, milles teevad kaasa ligi pooled lasteaia töötajatest, on mõeldud teatrifestivali jaoks. Siis saavad seda näha kõik huvilised. Lisaks on plaanis mängida oma lasteaias, et kõigil lapsevanematel oleks võimalus näha.
Kehra sovhoosi lasteaed
„Ka minu ajal tehti siin näitemängu,“ ütles Lepatriinu esimene juhataja, 26 aastat selles ametis töötanud Aime Kozik, kes meenutas sünnipäevapeol lasteaia algusaegu.

Ta selgitas, et lasteaeda oli vaja, kuna Kehra tehase lasteaed ei suutnud sovhoosi töötajate kõiki lapsi vastu võtta. Ehitas Harju KEK, juhataja võeti tööle pool aastat enne lasteaia valmimist, augustis 1979. Ta jälgis, et valmiv lasteaed saaks kõik selle, mis ette nähtud: „Pesu kuivatamiseks oli pesukööki mõeldud trummelkuivati, kuid seda polnud. Käisin rajoonis küsimas, kus see on, vastati, et kas te ei tea, kuidas vanaemad pesu kuivatasid. Saime sovhoosist suure ventilaatori, mis hoolega puhus, kuivatasime pesu saalis ja saali laoruumis, kui ilm lubas, ka õues. Tegimegi nii nagu vanaemad.“
Enne veel, kui lasteaed valmis, selgus, et köögiinventari jaoks ei jätkunud limiiti ehk raha: „Rajoonist seda ei saanud, käisin põllumajandusministeeriumis. Ka neil polnud vaba limiiti, kuid sealt sain kirja, millega läksin Rakverre, kus köögimööblit toodeti. Mööblivabrik hakkas uurima, kas kellelgi on juhuslikult jäänud limiit kasutamata. Tänu sellele saime tellida köögimööbli.“
27. detsembri 1979 võttis Kehra sovhoos maja Harju KEKilt vastu. Aime Kozik meenutas, et teisiti poleks saanud, kuna oli plaanimajandus ja ehitustel tähtajad: „Sovhoosil ehitajatele pretensioone polnud, kuid minul oli poolteist lehekülge. Ehituse garantiiaeg oli aasta ning kohe esimesel aastal tuli tualettruumide linoleumpõrandad asendada kivipõrandatega.“
Ta selgitas ka, et nime sai uus lasteaed selle järgi, et valmis kevadel: „Kuna elu kevad on lapsepõlv ja lepatriinud ärkavad kevadel, otsustasime panna lastepäevakodu nimeks Lepatriinu. See kinnitati, sest Harju rajoonis seni Lepatriinu-nimelisi lasteaedu ei olnud.“
Anija Valla Lasteaedade Lepatriinu maja
Aime Kozik juhtis Lepatriinut 2005. aastani. Pärast teda oli direktor Jana Lass, kes töötas samas majas kokku 33 aastat. Temalt võttis Lepatriinu juhtimise 2013. aastal üle Nelli Restov, kelle ajal läbis lasteaed põhjaliku uuenduskuuri – maja soojustati, lamekatus asendati viilkatusega, remonditi rühmaruumid. 2017. aasta suvest on direktor Eda-Mai Tammiste. 2018. aastast on Lepatriinu üks kolmest lasteaiast, mis kuulub Anija Valla Lasteaedade koosseisu.
Lepatriinu kuues rühmas on kokku 103 last, töötajaid 24. Lisaks jagatakse Anija Valla Lasteaedade Lastetare ja Mõmmila majaga eripedagoogi, logopeedi ja psühholoogi. Direktor Eda-Mai Tammiste tänas neid kõiki selle eest, et teevad maailma kõige vastutusrikkamat tööd ja on sellega suurepäraselt hakkama saanud.
Vallavanem Riivo Noor lisas, et väike laps veedab lasteaias enamuse oma ärkvelolekuajast.
„Loomulikult on lapse jaoks kõige tähtsamad ema ja isa, aga kohe pärast seda tulete teie. Teie mõju lapsele on äärmiselt oluline, lasteaed on talle nagu teine kodu. Teie, kes olete siin töötanud või töötate, pole lihtsalt õpetajad või kasvatajad, vaid inimesed, keda need lapsed armastavad ja usaldavad,“ märkis ta ning tänas ja õnnitles Lepatriinut, kus on usaldust ja armastust jagatud juba mitu inimpõlve.