Kehras tuleb avatud noortekeskuste (ANK) projekti toetusel robootikaõpe, Arukülas looduskoolitus ning Loksa noored lähevad Lennusadamasse ja AHHAA keskusesse.
Sel aastal eraldati riigieelarvest Harjumaa avatud noortekeskuste projektikonkursile esitatud projektide toetamiseks 56 789 eurot. Maavalitsuse noorsootöö nõuniku Anne Martini sõnul laekus neile Tallinnast ja Harjumaalt 36 projekti, millega sooviti kokku saada 80 467 eurot ehk kolmandiku võrra rohkem, kui oli jagada. Ühe projekti elluviimiseks võis taotleda kuni 3000 eurot. Toetust leidsid täielikult või osaliselt 28 projekti, need tuleb ellu viia selle aasta jooksul.
Teiste seas rahastati ka ühte Anija ning ühte Raasiku vallast ja kahte Loksa linnast esitatud projekti.
Kehras alustab tööd robootikaring
Anija vallavalitsus esitas ANK konkursile projekti „Noor Robokäpp“, mille raames korraldatakse Kehra noortekeskuses robootika õpitube. Projekti kogumaksumus on 3752 eurot, sellest 3000 eurot eraldati ANK projektikonkursiga, ülejäänu on valla omaosalus.
„Idee hakata robootikat õpetama saime sügisel noorsootöö ümarlauast. Tuli juttu, et poistele on meie vallas vähe tegevust. Kindlasti on palju poisse, kes tahaksid sellega tegeleda, kuigi me ei välista ka tüdrukute osalemist,“ ütles üks projekti autoritest, Kehra noortekeskuse noortejuht Veronika Silivask.
Robootika õpitubade projektijuht on noortekeskuse teine noortejuht Kristina Piho ning õpitubasid hakkab läbi viima Kehra gümnaasiumi õpetaja, robootikakursused läbinud Kati Lillemets.
Robootikaring on mõeldud Anija valla 7-18aastastele noortele: 30 õpilast Kehra piirkonnast ja 15 Alaverest. Kuna projektitoetuse eest ostetakse noortekeskusele 5 robootikakomplekti, hakkavad õpitoad toimuma umbes 10liikmelistele gruppidele. Robootika õpitoana seatakse sisse noortekeskuse senine puhketuba.
Esimene robootikahuvilistele mõeldud infopäev, kuhu on oodatud tutvuma ka lapsevanemad, on Kehra noortekeskuses teisipäeval, 5. mail.
Peale õpitubade on maikuus projekti raames kavas külastada Pikavere robootikaringi, juunis on Kehras Robotiteatri infopäev ja töötuba, robootikat tutvustatakse ka Anija valla kodukandipäeval. Sügisel saavad robootika õpitubades osalejad külastada AHHAA keskust ning osaleda seal hambaharja roboti töötoas, novembris on kavas noortekeskuses „Noore Robokäpa“ võistlused ning aasta lõpus osaletakse võistlusel Robotex 2015.
Aruküla lastele looduskoolitus
Aruküla Kultuuriselts koos Aruküla noortekeskusega esitas ANK projektikonkursile kaks projekti, eraldi algklasside ja põhikooli õpilaste looduskoolitused. Osalise toetuse sai algklassiõpilastele mõeldud looduskoolitus „Päev metsas“. Projekti kogumaksumus on 2086 eurot, sellest projektikonkursiga taotleti 1530 eurot, eraldati 1011 eurot.
Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas rääkis, et looduskoolituse mõtte pakkusid noored ise välja Rakvere-sõidu ajal bussis toimunud ajurünnakul.
„Väga kahju, et põhikooliõpilastele suunatud projekt ei leidnud toetust. Neile plaanisime läbi viia metsas ööbimisega niinimetatud ellujäämiskursust. Just nemad on vaja tuua välja mobiilimaailmast ning panna olukorda, kus pole arvutit ja nutitelefoni, elektrit ega tualetti,“ märkis ta.
Algklassilastele mõeldud projekti „Päev metsas“ eesmärk on tutvustada noortele loodust, ärgitada selle vastu huvi, julgustada neid rohkem metsas käima. 7. juulil on väljasõit Kõrvemaale Kollassaarde, Simisalu lõkkeplatsile. Seal õpetatakse lastele käitumist hädasituatsioonis, märguandmisviise hätta sattumisel, lõkkekeha valmistamist ja lõkke tikkudeta süütamist, taimede tundmist, liikumist loodusmärkide järgi, esmaabi andmist käepäraste vahenditega, lõkketoitude valmistamist ja muud metsas olijale olulist.
Loksa noored ekskursioonile
Loksa noortekeskus sai projektikonkursiga toetust kahele projektile ning mõlemale taotletud mahus.
Projekt „Alustame algusest“ 3 sai toetust 2244 eurot. Noortekeskuse juhataja Margit Amer ütles, et tegu on jätkuprojektiga, millega on viidud noori huvipakkuvatesse kohtadesse, kaks aastat tagasi käidi Jääaja Keskuses. Tänavuse projektiga külastatakse Lennusadamat ja AHHAA keskust. Projekt on mõeldud 10-16aastastele, osa saavad võtta kuni 20 noort. Lennusadamasse minnakse juunis, AHHAA keskusesse sügisel. Augustiks on külla kutsutud Teadusbuss läbi viima tähtede õpituba. „Päris kindel see veel ei ole, võibolla peame ise tähetorni sõitma,“ sõnas Margit Amer.
Projekt „Ise tehtud rõõm“ on mõeldud 7-12aastastele ning selleks sai Loksa noortekeskus toetust 258 eurot.
Juhataja rääkis, et paar aastat tagasi viidi noortekeskuses läbi projekt, mille käigus valmistasid noored emadepäevaks oma emadele kingitusi.
„Nüüd tegi üks meie noor ettepaneku teha midagi sarnast uuesti,“ ütles Margit Amer.
Kuna emadepäevaks enam ise kingitusi valmistada ei jõua, otsustati kingitusi teha jõuludeks. Siis on ühe nädala jooksul viis erinevat õpituba, millest saab kokku osa 80 last.