Laupäeval, 5. jaanuaril MTÜ Kehra Raudteejaam ajalookonverentsil „Tuntud ja tundmatu Vabadussõda“. räägiti peamiselt sõjaga seotud vähemkõneldud teemadel – eluolust, arstiabist, hobuste sõtta kaasamisest, sõjategevusest rannikul.
Konverentsi korraldaja Priit Raudkivi märkis, et kuigi mitu uurijat on pidanud Eesti Vabadussõda Vene kodusõja osaks, on Vabadussõda eestlaste jaoks väga oluline, sellega kinnistati meie riiklik ja rahvuslik identiteet. Ka Tartu Ülikooli dotsent Ago Pajur nimetas Vabadussõda Eesti ajaloo kõige heroilisemaks ajajärguks – see on ainuke sõda, kus meie esivanemad osalesid oma lippude all oma riigi kaitseks.
Ago Pajur rääkis, et Vabadussõjale on antud erinevaid hinnanguid, lausa küsimuseni, kas see oli üldse sõda, kuna kestis lühikest aega, osalesid väikesearvulised väed, isegi ohvreid olevat vähe: „Julgen kindlalt vastu vaielda. Üle aasta kestnud võitlused ei ole sugugi liiga lühike aeg, Eestist osales rahvaväe koosseisus rindel umbes 9 protsenti rahvastikust, toona öeldi, et 10 protsenti on maksimaalne panus, mida üks rahvas suudab sõja korral välja panna. Sõda ulatus Tallinna alt peaaegu Peterburi ja Riiani, ohvreid oli ainuüksi Eesti poolel 6000.“
Ago Pajuri kinnitusel oli tegu selgelt Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahelise sõjaga, kus Eesti oli kaitsepositsioonil, ka siis, kui rahvavägi ründas: „Nii Venemaa pinnale kui Läti aladele astus Eesti sõduri jalg mitte vallutama, vaid et Eesti piire oleks lihtsam kaitsta, sõja lõppedes oldi valmis sealt kohe tagasi tõmbuma. Ses suhtes erineb Eesti Vabadussõda kõigist teistest siin regioonides toimunud sõdadest.“
Nõuka-ajal nimetati Vabadussõda kodu- või klassisõjaks proletariaadi ja kodanluse vahel, ühe teooria järgi olnud hoopis pisike Eesti agressor, kes ähvardanud Venemaad vallutada. Mõnes käsitluses peeti Vabadussõda ka välisriikide interventsiooniks.
Selle kohta, mille nimel eesti mees sõtta läks, on ajaloolase hinnangul hakanud levima arvamine, et loodeti saada maad, mida Ajutine Valitsus lubas sõjas osalenutele ja nende pereliikmetele tasuta.
„Kahtlemata oli agraarküsimus toonase Eesti ees seisvatest probleemidest kõige olulisem, kaks kolmandikku rahvast elas maal, sellest kaks kolmandikku olid maata mehed,“ lausus Ago Pajur, kuid lisas et üksnes maa saamise lootusele eestlaste sõttaminekut taandada ei saa, ka enamlased lubasid mõisamaad rahvale anda.
Esialgu loodeti vabatahtlike peale, kuid nende värbamine kukkus läbi – loodetud 25 000 mehe asemel saadi 2200. Pööre toimus, kui altpoolt tuleval initsiatiivil hakati moodustama vabatahtlikke väeosasid. Sellest võrsusid näiteks kuperjanovlased, kalevlaste malev, skautpataljon.
„Oleks üsna naiivne arvata, et need mehed läksid sõtta maa saamise lootuses. Rahval oli tarvis ettevalmistusaega. Esialgu loodeti, et Vabadussõda ei puhke, ja kui Venemaa siiski ründab, äkki tulevad lääneriigid appi ning me ei pea rindele minema. Seejärel jõudis kohale arusaamine – kui me ise punaarmeele vastu ei hakka, ei tule meid keegi kaitsma. Nii et vähemasti alates 1918 detsembri keskpaigast väkke astunud mehed läksid kindlasti sõtta Eesti riigi nimel,“ kinnitas Ago Pajur.
Ajalookonverentsist ka järgmises Sõnumitoojas.