
Möödunud laupäeval, 18. mail olid muuseumiöö puhul tavapärasest kauem avatud ka Kehra jaamahoones asuv muuseum ning Kolga muuseum.
Kehra muuseum lähtus muuseumiöö programmi koostamisel tänavusest teemast „Öös on mustreid“. ERMi juures rahvarõivaste valmistajate kooli läbinud Tiiu Koitla Kehrast tutvustas omavalmistatud Harju-Jaani rahvarõivaid. Aruküla elanik Signe Pärt, kes nimetas end hobikäsitööliseks, tutvustas sama kihelkonna kindamustreid. Ta on uurinud vanu kudumistraditsioone ning tõi Kehrasse kaasa näituse Harju-Jaani kinnastest, mille ta on ise kudunud ning tema juhendamisel kudusid Kihmla-Salumäe küla naised Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks.
Keeleteadlane Vilja Oja Eesti Keele Instituudist kõneles keelemustritest maailmakaardil – kuidas näiteks on indoeuroopa laensõnad levinud läänemeresoome keeltes ja eesti murdeis. Ökoloog Mihkel Kangur vaatles mustreid looduses ja inimeses. Ta rääkis, kuidas on inimene loodust ajaloo jooksul mõjutanud ning jagas soovitusi, kuidas saab inimene säilitada looduses elurikkust.
Ettekannete vahepeal näidati muuseumis tänavu valminud dokumentaalfilmi „Monument vanaemale“, mis jälgib noore kunstniku rännakuid Siberis, kuhu küüditati tema kolm põlvkonda esivanemaid. Muuseumiöö lõpetuseks mängisid Kehra Muusikud sajanditagust salongimuusikat.
MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas rääkis – kui kuulis tänavuse muuseumiöö teemat, oli esimene mõte tutvustada rahvariidemustreid. Mihkel Kangurit plaaniti tema sõnul juba ammu Kehrasse kutsuda, seni polnud leitud sobivat aega.
Kehra raudteejaama külastas muuseumiööl 60 inimest. Anne Oruaas ütles, et rahvas vaheldus, piisavalt kuulajaid oli igal ettekandel: „Meil oli muuseumiöö alles kolmandat korda, esimene kord oli enne jaamahoone remonti 2013. aastal, teist korda eelmisel aastal. Mullu oli publikut rohkem. Ilmselt tänavu mõjutas see, et üle hulga aja oli väga ilus ilm, Tartus oli samal päeval ülikooli kokkutulek. Aga oleme rahul. Käis ka võõrast rahvast, filmi tulid vaatama mõned inimesed Raasikult.“
Kolga muuseumis käis paarsada külalist
Kolga muuseum avas muuseumiööl näituse „Mis imeline masin see olla võiks!“ õmblusmasinatest ja -tarvikutest, Kuusalu kihelkonna rätsepatest.
Seoses juba varem avatud näitusega „Sool“ tegi muuseumi juhataja Ulvi Meier muuseumiööl ettekande „Valge kuld või valge surm“. Kohal olid firma SaltsUP esindajad, kes kõnelesid samuti soolast ning andsid maitsta eri soolamineraale mitmelt poolt maailmast.
Näha sai ka näitust „Vaip ja vaas“, mis on üles seatud muuseumi trepikotta.
Taas olid külaliste seas eriti populaarsed muuseumiöö legendituurid Kolga mõisa peahoonesse. Ulvi Meier ütles, et kõige rohkem oli huvilisi esimesel tuuril – ligi 70. Kell 21 alanud tuuril oli seekord rahvast vähem, küllap mõjutas Eurovisiooni lauluvõistluse finaali teleülekanne, arvas ta.
Juhataja hinnangul oli külastajaid paarisaja ringis, mõned käisid kohal ka mitu korda: „Tänavuse muuseumiöö peateema oli mustrid. Meie osalesime omas mustris, millega oleme muuseumiööl saanud kuulsaks – legendituurid ja näitused. Rätsepatöö näitus on saanud ümbruskonna inimestelt asju juurde, on antud ka tekste mälestustega kolhoosiaegsetest õmblejatest külades. See näitus jääb me muuseumi septembri lõpuni.“