KARRI URBAN juhendab robootika­ringe Pikaveres ja Arukülas

3274
Robootikaringi juhendaja Karri Urbani õpilased ANNA PITŠUGINA, DANEL OLL, ANDRE LOIKMANN, KEVIN KAIS ja TARMO LUUR.

Raasiku valla Mallavere küla elanik, robootikaringi juhendaja KARRI URBAN käib lastega aastas 3-4
korda võistlustel.

Möödunud sügisel Pikavere mõisas toimunud perepäeval tekitas osalejates elevust pealtnäha keeruline aparaat. Kellel oli piisavalt täpne käsi ning suutis nupu abil seifi koodi ehk kooli vanuse välja timmida, seda ootas üllatus – seif avanes ning sees oli preemiakomm.
Seifi ehitasid Pikavere robootikaringi õpilased, keda juhendab Mallavere küla noormees Karri Urban. Pikaveres alustas ta ringitundidega 2011. aasta teisel poolaastal, kui oli ise Kose gümnaasiumi abiturient.
Pikaveres on tema juhendatavaid õpilasi 15 ehk ligi pool kooli õpilastest. Nende hulgas on ka 2 poissi Arukülast.
Karri Urban: „Sattusin Pikavere kooli tänu õpetaja Helju Kadakasele, kes mulle seda võimalust pakkus. Osalesin koolitusel, kuna see meeldis ja sobis mulle, hakkasin ringi koolis korraldama. Olen käinud igal aastal ka täiendkoolitustel.“
Robootikast rääkimine on paljud ära hirmutanud ning arvatakse, et see on midagi eriti keerulist. Karri Urban aga rahustab, et see on täiesti jõukohane ajaviide: „Nooremate robootikahuvilistega tutvume ringitundides robootika algtõdedega ehk kuidas erinevad mehhanismid töötavad. Teeme lihtsamaid programmeerimisülesandeid ning ehitame jooniste järgi.“
Suuremate lastega kulub väga palju aega aga võistlusteks valmistumiseks: „Robootikavõistluste kalender on üsna tihe ja võistlused mahukad. Keskmiselt osaleme aastas kolmel kuni neljal võistlusel ning kõik need vajavad põhjalikku ettevalmistust.“
Juhendaja sõnul on robootikaga tegelemiseks vaja eelkõige huvi ja tahet, lisaks arvuteid ja robotikomplekte: „Komplektid oleme saanud soetada Pikavere koolile erinevate projektide kaudu, suurt abi ja toetust on pakkunud Raasiku ettevõte Mistra Autex, kes on robootikaringi sponsor.“
Ta märkis, et lastel on tulnud väga erinevaid ideid: „Ühel aastal leiti projekti käigus lahendus ühe lapse vanaema probleemile ning ehitati robotkukk, kes vanainimese eest kanad õhtul lauta ajas, sest vanaema ise ei jõudnud enam kanu taga ajada.“
Karri Urban kirjeldas, et võistlustel on ka alasid, kus on ülesanne lahendada mõni eluline probleem: „Ühel aastal lahendasid noored probleemi lasteaias, kus lapsed ei tahtnud lõunauinakut teha. Kui lapsed ringi liikusid, andis robot teises ruumis olevale kasvatajale märku, et olukord on korrast ära ning on vaja minna lapsi korrale kutsuma.“
Tänapäeva koolinoored on juhendaja arvates väga nutikad ning tunnevad end hästi programmeerimiskeskkondades ning ka muudes arvutiga tehtavates toimingutes, samuti ehitamises: „Robootika annab koolis õpilastele elementaarsed oskused. Need võivad viia tulevikus lahendusteni, mis praegusele ühiskonnale veel ulmelistena tunduvad. Ootan põnevusega aega, kui praegused robootikaringi õpilased hakkavad täiskasvanuna oma teadmisi rakendama.“
Karri Urban tõdes, et enne Pikaverre ringijuhiks tulemist polnud ta robootikaga varem kokku puutunud, praegu on ta tegelenud sellega veidi üle 4 aasta.
Lisaks robootikaringile juhib Karri Urban Raasiku valla liikumist Minu Eesti noored, kuid lisab, et selles valdkonnas praegu aktiivset tegutsemist pole: „Toimuvad vaid traditsioonilised üritused nagu filmifestival, võrkpalliturniir, sel aastal loodetavasti taas ka Sume Suveõhtu.“
Juhendaja sõnas, et on tulnud pakkumisi robootikaringi Raasiku vallas laiendada: „Muud tegevused võtavad palju aega ning robootikaga enam nii palju tegeleda ei jõua kui ülikooliajal. Sellele vaatamata olen nõu ja jõuga abiks, kui mõni Raasiku valla asutus sooviks alustada robootikaringiga. Oleme koos Mistra Autexiga kokku kutsunud ka erinevaid osapooli ühendava koosoleku.“

Eelmine artikkelRaasiku ja Aruküla jaamades napib parkimiskohti
Järgmine artikkelAruküla räppari EIK ERIK SIKU muusikavideo on filmitud New Yorgis