
Anija vallas on elanike arv kasvanud statistikaameti andmetel aastaga 27, Raasiku vallas 55, Kuusalu vallas 14, Loksal vähenenud 29 inimese võrra.
Möödunud aasta lõpus korraldasid Anija ja Raasiku vallavalitsus taas kodanikukampaania, et kutsuda neis valdades elavad, kuid mujale sisse kirjutatud inimesed end ka rahvastikuregistris registreerima koduvalla elanikeks. Omavalitsuse aastane tulubaas sõltub otseselt sellest, kui palju on tal kodanikke – valla- või linnaeelarvesse antakse 11,96 protsenti tulumaksu igalt maksumaksjalt, kes on eelmise aasta 31. detsembri seisuga sinna omavalitsusse registreeritud.
Kui „kuldse ringi“ ehk Tallinna lähiümbruse valdade elanike arv kasvab pidevalt, siis pealinnast pisut kaugemal asuvate valdade-linnade elanike arv Harjumaal enamasti mitte. Ühe põhjusena on nimetatud Tallinnas linlastele kehtivat tasuta ühistransporti – just selle tõttu eelistavad paljud pealinnas tööl käivad harjumaalased olla endiselt Tallinna linna kodanikud. Eelmise aasta 2. jaanuaril „kaotasid“ omavalitsused kodanikke ka seetõttu, et nende elanike hulgast arvestati maha isikud, kelle elukoht oli rahvastikuregistris märgitud vaid kohaliku omavalitsuse täpsusega. Anija vald jäi siis ilma 83, Kuusalu 77, Raasiku 47 ja Loksa linn 48 kodanikust. Pärast seda oli Anija vallas statistikaameti andmetele tuginedes 6208, Kuusalu vallas 6444, Raasiku vallas 5018 ja Loksa linnas 2633 registreeritud elanikku.
Anija vald – 6235 elanikku
Vallakodanike arvu suurendamiseks korraldati Anija vallas möödunud aasta lõpus kaks kuud kestnud elanikekampaania. Selle aja jooksul registreerus Anija valda 74 inimest, neist 13 novembris ja 61 detsembris. Lõviosa uusi kodanikke tulid Anija valda pealinna registrist ning on ka seni olnud Anija valla elanikud. Võrreldes mullu 2. jaanuariga on sel aastal 27 elanikku rohkem.
„Tulemus on suurepärane, on väga tähtis, et valda on hakanud elanikke juurde tulema,“ rõõmustas vallavanem Riivo Noor.
Valla arendusjuht Ingeldrin Aug lisas: „Otsustasime sel aastal lihtsa, heatahtliku ja humoorika sõnumi kasuks ning seda saatis edu. Loeme kampaania väga kordaläinuks.“
Ta rääkis, et kampaania oli suunatud eelkõige neile, kes olid jätnud end seni valda registreerimata mugavusest või ei teadvustanud, kui oluline on, kuhu läheb tema maksutulu. Seetõttu püüti neid Anija valla elanikke kõnetada humoorikate koomiksitega, mille peategelane oli valla turismisümbol Anija Eit. Koomiksid, millega sooviti panna inimesi konkreetsete näidete varal mõtlema, miks on oluline olla koduvalda sisse registreeritud, ilmusid Sõnumitoojas, sotsiaalmeedias ning välireklaamidel, valla kõikidesse postkastidesse läks postkaart vallavanema lühikese pöördumisega.
Kõik aasta viimase kahe kuu jooksul Anija valda registreerunud inimesed said valida 10 auhinna vahel, neist kõige populaarsemad olid Elroni 300eurone sõidukrediit, Coopi kinkekaart 100 euro väärtuses ning Circle K kütusekaart samuti 100 euro väärtuses. Lisaks loosis vallavalitsus teisipäeval, 7. jaanuaril välja 10 auhinda kõigi elanike vahel, kes olid Anija valla kodanikud juba enne möödunud aasta 1. novembrit. Peaauhinna, jalgratta, võitis Eero Sikk. Ta võib endale välja valida kuni 400 eurot maksva ratta. Ülejäänud üheksa võitjat on: Kaisa Tiismaa, Margo Sikk, Avo Ollerma, Vasily Belov, Mia-Elisabet Loik, Diana Mere, Maria Kolbak, Milana Kormonova ja Kalle Pitk. Nemad saavad valida ühe kümnest auhinnast, mille hulgast said kingituse ka kampaaniaperioodil valda registreerunud inimesed.
Raasiku vald – 5073 elanikku
Raasiku valla kodanike arv oli novembri lõpus alanud elanikekampaania alguses 5043, 1. jaanuaril oli vallakodanikke 30 võrra rohkem. Võrreldes mullu 2. jaanuariga on vallakodanikke 55 võrra rohkem.
„Võtsime eesmärgiks 5100 elanikku, aga nii palju ei saanud. Ka meie valla rekordile jäime veidi alla,“ sõnas vallavalitsuse liige Juta Asuja.
Elanike rekordarv, mille Raasiku vald saavutas enne haldusreformi 2017. aasta alguseks niinimetatud 5000-kampaania ajal, oli 5075. Nüüd nii suurt kampaaniat ei tehtud, peamiselt olid sotsiaalmeedias üleskutsed end koduvalda sisse kirjutada, lisaks mõned välireklaamid. Facebookis jagati infot, kui palju tulu toob vallale üks maksumaksja ning seda võrreldi valla tehtud kulutustega ühele lasteaia- või koolikohale. Juta Asuja sõnul püüti numbreid välja tuues panna inimesi mõtlema ja koputada veidi nende südametunnistusele.
Vallavanem Andre Sepp pidas elanike kampaania ajal 30 inimese registrisse lisandumist heaks tulemuseks. Ta märkis, et kolm aastat tagasi tehtud suurema aktsiooniga saadi juurde üle 300 kodaniku ning teist nii suurt tõusu saavutada pole reaalne, seda enam, et võistelda tuleb Tallinnaga, mis pakub oma kodanikele tasuta ühistransporti. Kuna Kulli külas on üle 60 majapidamise, kus ei ela ühtegi Raasiku valda sisse kirjutatud inimest, pöörati seekordse kampaaniaga suuremat tähelepanu just sealsetele elanikele.
„Käisime Kulli küla rahvaga rääkimas. Seal on palju uusi elanikke, kes on Tallinna registris. Nad ei ole Raasiku valla vastu, kuid neil pole vallakeskusega suurt pistmist, nende liikumissuund on Tallinna poole – seal käivad nad tööl, nende lapsed lasteaias või koolis. Samas ütlesid, et on huvitatud teest ja tänavavalgustusest ning usuvad, et tulevikus saavad neist Raasiku valla kodanikud,“ rääkis Andre Sepp.
Kulli külast sai vald kampaaniaperioodil juurde ühe kodanikku. Valla registripidaja Heli Tenslind sõnas, et kindlat mustrit, millise omavalitsuse registrist uued kodanikud tulid, ei ole, neid on peale Tallinna veel mitmest kohast. Käesoleva nädala alguses sai ta rahvastikuregistrist andmed, mille järgi on Raasiku vallas 5075 elanikku.
Esmaspäeval, 6. jaanuaril valis vallavalitsus loosiga välja 5 inimest, kes registreerisid end 2019. aastal vallaelanikuks. Need on Kätlin Koppen, Marko Raadik, Hendri Kaasik, Vasilisa Kruze ja Keiri Roop. Nad saavad valida Raasiku vallaga seotud viie kingi vahel.
Kuusalu vald – 6458 elanikku
Kuusalu vallas eelmise aasta lõpus elanikekampaaniat ei korraldatud. Võrreldes eelmise aasta 2. jaanuari seisuga on vallas statistikaameti andmete põhjal tänavu 14 kodanikku rohkem – 6458. Nädala alguses rahvastikuregistrist saadud andmete põhjal oli 1. jaanuariks elanikke veel veidi rohkem, 6464.
Loksa linn – 2604 elanikku
Loksa linnapea Värner Lootsmann ütles, et ei pea kutset tulla ametlikult elukohajärgse omavalitsuse kodanikuks kodanikukampaaniaks, pigem on tegu motiveeriva meeldetuletusega.
Loksa linnas vastas tema sõnul üleskutsele 94 inimest. Jaanuarikuu jooksul loositakse nende vahel välja auhindu, üks auhind, jalgratas, loositakse välja kõigi vahel, kes on tänavu 1. jaanuari seisuga Loksa linna kodanikud.
2019. aasta keskmine sissetulek ühe inimese kohta
Anija vallas 1187 eurot
Kuusalu vallas 1311 eurot
Raasiku vallas 1385 eurot
Loksa linnas 985 eurot
Ühe maksumaksja tulust saab (andmed on ligikaudsed)
Anija vald 1740 eurot aastas
Kuusalu vald 1950 eurot aastas
Raasiku vald 2040 eurot aastas
Loksa linn 1510 eurot aastas