Kaitsealade päev – uus algatus kohalikele turismiettevõtjatele

827
Kampaania idee autor ja eestvedaja KAISA LINNO Valgejõe maalilisel kaldapealsel.

KAISA LINNO eestvedamisel tähistatakse tänavu 24. mail Euroopa kaitsealade päeva külastushooaja avaüritustega kõikides rahvusparkides ja paljudel kaitsealadel.

„Püüame viia külastajaid kõrvalisematesse kohtadesse, kuhu omapäi ei osata minna. Matku juhivad kohalikud giidid, pakume kohalikku toitu. Eriolukord on näidanud, et linnarahvas, aga ka maainimesed tahavad küll liikuda looduses, kuid sageli ei tea, kuhu minna. Nii sõidetaksegi Viru rabasse või Majakivi matkarajale. Samas on me kohalikel turismiettevõtjatel olnud kriisiaja tõttu vaikne aeg, tõmbame selle päevaga tähelepanu meie ettevõtjate pakutavatele teenustele ja lükkame külastushooaja käima,“ ütleb kaitsealade päeva üle-eestilise tähistamise algataja, MTÜ Ökokuller juht ja Lahemaa Tursimiühingu eestvedaja Kaisa Linno Kolgakülast.

Euroopa kaitsealade liit EUROPARC tähistab kaitsealade päeva igal kevadel. Tänavu on see pühapäeval, 24. mail. Eesti esindajana kuulub Euroopa kaitsealade liitu keskkonnaamet. Seni on kaitsealade päeva Eestis tähistatud keskkonnaameti korraldamisel – matku on teinud rahvusparkide külastuskeskused oma loodusgiididega.

Kaisa Linnol tuli seekord mõte, et kaitsealade päeva võiks siduda külastushooaja avaüritustega. Ta rääkis ideest Soomaa rahvuspargi juhi Aivar Ruukeliga. Arutelu käigus leidsid, et sellised ettevõtmised võiksid toimuda rahvusparkides ja kaitsealadel üle Eesti.
Kaisa Linno: „Olukord Euroopas on koroonaviiruse pandeemia tõttu keeruline, EUROPARC tähistab seetõttu kaitsealade päeva virtuaalsete üritustega. Eestis on olukord juba parem, inimesed tervemad, saame tagada ohutusnõudete järgimist. Meie kutsume rahvast turvaliselt loodusesse. Suurem reklaamimine on kavandatud tulevale nädalale, kui eriolukord on eeldatavalt lõppenud.“

Koostööpartnerid on keskkonnaamet, RMK, EAS, Maaülikool, Eesti Maaturism, Soomaa Turism, Eesti Loodusturismi Ühing, Eesti Matkaliit.

Kaasa teevad kohalikud turismiettevõtjad kõigis 6 rahvuspargis: Lahemaal, Soomaal, Matsalus, Vilsandil, Karulas ja Alutagusel. Lisaks ka paljudel maastikukaitsealadel, Ida-Harjust Ubari ja Põhja-Kõrvemaa kaitsealadel.

Ürituste korraldajad paluvad gruppidel end eelnevalt registreerida. Matkad ja toitlustus on tasulised.

Lahemaal osalevad paarkümmend ettevõtjat
Kaisa Linno korraldas paar nädalat tagasi Lahemaa turismiettevõtjatele internetis Zoomi-arutelu. Plaanis on pakkuda loodusesse tulnud linnarahvale soovi korral kohaliku toiduga piknikukorve. Lisaks koduköökidele on suuremas koguses piknikukorve valmis kokku panema Kuusalu Söögituba.

MTÜ Ökokuller korraldab Kolgakülas matku filmivõtete radadel. Lahemaa Looduskool teeb matku Muuksis ja Tsitres, Wanderlusti giidid kutsuvad Pärlioja radadele, Rene Meimer kepikõnnimatkadele Valgejõe kallastele ning Lahemaa Ökoturism matkama Käsmu.
Kaasa teevad ka Lahemaa Pärimuskoda, Valgejõe Veinivilla, Sae lambatalu, kodurestoran MerMer, Kolga mõis ning Lääne-Virumaal Adami turismitalu, Kakuvälja Käsitöökamber, Sagadi mõis, Karepa ravimtaimeaed, Lontova park, Linnumäe talu.

Matk Ubari maastikukaitseala astangutel
Ubari maastikukaitseala paikneb Jõelähtme ja Kuusalu vallas 58,7 hektaril, et kaitsta Põhja-Eesti paekallast ja vääriselupaiku. Kaitsealal ja Rummu rabas korraldab matku ja programme Ubari Loodustarkuse Keskus. Euroopa kaitsealade päeval pakuvad keskuse loodusgiidid Priit Adler ja Anti Pärn kahele kuni 15liikmelisele grupile võimalust matkata Ubari kaitsealalal – Kuusalu valla Valkla küla ja Jõelähtme valla Haapse küla vahelisel alal, kus on astanguid ja koopaid.

Tavaolukorras on matkajate programmis mägironimise algkursused. Priit Adler lubab, et seekord tehakse laskumist Ubari liivakivi ja paekivi looduslikel astangutel köieta, pole mõeldav seda desinfitseerida. Kinni peetakse ohutusnõuetest. Matk kestab 5 tundi.

Põhja-Kõrvemaal mitmeid matku
Kõrvemaa maastikukaitseala kutsutakse Eestimaa Šveitsiks. Kaitseala piirid algavad Tallinna-Narva maantee äärest Kemba külast, ulatuvad Kõnnu Suursoost Piibe maantee ja Soodla veehoidlani.

Kõrvemaa matka ja suusakeskuse juht Marilin Pehka sõnul on 24. mail matkajatele avatud 10-, 15- ja 20kilomeetrised matkarajad. Täpsem päevakava ja matkajuhtid selguvad lähiajal.

Eelmine artikkelAugus­tis eten­dub Ani­ja mõi­sas „Kui Ani­ja me­hed Tal­lin­nas käi­sid“
Järgmine artikkelKiiu tor­ni hal­dajaks on valitud OÜ Hal­ja­son