MTÜ Lahemaa Turismiühing juhatuse liige KAISA LINNO käis doktoritöö raames Prantsusmaale kuuluvas Reunioni rahvuspargis.
„Reunioni saar India ookeanis Madagaskari ja Mauritiuse vahel on Prantsuse riigi ülemeredepartemang ning kuulub Euroopa Liitu. Reunion on meie Saaremaa suurune, aga elanikke on seal ligi 30 korda rohkem – üle 800 000. Rahvuspark hõlmab ligi 40 protsenti saarest, asub saare keskalal, rahvuspargi territooriumil on elanikke 800 ringis, kogu muu asustus on rahvuspargi territooriumist välja lõigatud. Rahvuspargi elanike külad paiknevad orus, kuhu autoga ei pääse. Saarel on 24 omavalitsust, neist 20 on sõlminud rahvuspargiga koostöölepingu. Rahvuspargi peamised vaatamisväärsused on aktiivne vulkaan ning taimed, millest mitusada liiki on endeemsed ehk neid pole kusagil mujal maailmas,“ kirjeldab Lahemaa Turismiühingu asutaja ja juhatuse liige, Eesti Maaülikooli põllumajanduse- ja keskkonnainstituudi doktorant Kaisa Linno saart, kus tegi kolm nädalat Eesti Maaülikooli doktoritöö jaoks uurimust.
Doktoritöö teema on „Rahvusparkide koostööline juhtimine, kohalike elanike kaasamine ja kestlik turismikorraldus“.
Ekspeditsiooni korraldas maateaduste ja ökoloogia doktorikool, grupp oli 20liikmeline – 13 doktoranti ja 7 õppejõudu. Maaülikoolist olid koos Kaisa Linnoga 3 doktoranti, teised doktorandid ja õppejõud olid Tartu Ülikoolist. Ekspeditsioon Reunioni saarele kestis 7.-24. novembrini.
Kaisa Linno: „Minu eesmärk ekspeditsioonil oli uurida Reunioni rahvuspargi juhtimist, et võrrelda seda Lahemaa rahvuspargiga, mis on mu peamine uurimisala. Külastasin Reunioni rahvuspargis turismiinfopunkte, külastuskeskusi ja vaatamisväärsusi. Tutvusin erinevate dokumentide, näiteks piirkonna arengukava ja rahvuspargi põhikirjaga. Intervjueerisin eri huvirühmade esindajaid, ka kohalikku turismiettevõtjat, rahvuspargi ja ka turismiinfopunkti töötajaid, sealset elanikku, omavalitsuse esindajat, teadlasi.“
Tema sõnul oli kõige suurem üllatus, et Prantsuse riik maksab omavalitsustele toetust selle maa eest, mis kuulub rahvusparki: „Prantsusmaal on rahvuspargid riiklikud organisatsioonid. Saar on jaotatud neljaks regiooniks, otsekui maakonnaks. Rahvuspargil on igas regioonis üle kümne töötaja, kes teevad koostööd omavalitusega, piirangualade kohta koostavad planeeringuid üheskoos. Prantsuse riik on jõukas, maksab piirangute eest toetust, inimesed elavad seal hästi.“
Rahvusparki kuuluvate külade elanikke sõidutatakse helikopteritega. Eesti grupp läks sellesse orgu mööda matkarada. Kaisa Linno viibis kohapeal umbes tunni, selle aja jooksul lendas sinna mitu helikopterit.
„Samas võib öelda, et kohalikke elanikke kaasatakse seal kaitseala teemadesse vähe. Rahvuspark algatas ühe kaitsealuse piirkonna arengustrateegia koostamise, kohalikke elanikke ei kaasatud,“ märgib ta.
„Turismi peetakse seal peamiseks ja arenevaks majandusharuks, turiste on palju, peamiselt prantsusekeelseid. Matkaradadel on rahvast rohkelt, kuid võib öelda, et oleme Lahemaal selles mõttes nendega sarnased, et arenguruumi on, turiste pole üleliia. Saare üks vaatamisväärsus, maailma üks aktiivsemaid vulkaane Piton de la Fournaise purskas viimati septembris 2022. Reunionil elavad kreoolid ehk segarahvas, räägitakse prantsuse kreooli keelt. Palju on põllumehi, kes kasvatavad suhkruroogu,“ räägib ta.
Reunionil käigust on Kaisa Linnol plaanis kirjutada teadusartikkel, kus võrdleb saarel nähtut Lahemaaga. Reunioni ja Lahemaa rahvuspargil on tema hinnangul palju ühist, on arenemisjärgus turismisihtkohad, aga mõlemal on ka üksteiselt õppida.