Peaminister JÜRI RATAS, alustasite oma külaskäiku Anija valda Kehra gümnaasiumist, kus andsite ka ühiskonnaõpetuse tunni. Kui tihti käite koolides tunde andmas?
„Väga tihti. Aastatel 2007 kuni 2016, kui olin riigikogus, andsin sadakond ühiskonnaõpetuse tundi aastas. Nüüd, peaministriks olemise ajal, ei julge öelda, et neid on nii palju, kuid aasta jooksul kohtun õpilastega erinevates vormides ikka 30-40 korda küll.“
Mis mulje jäi teile Kehra gümnaasiumi õpilastest?
„Nagu ütlesin, oli Kehra kooli õpilaste aktiivsus tunnis keskmisest kindlasti kõrgem. Mitte ainult ei vastatud minu küsimustele, vaid ka küsiti.
Kehra gümnaasium on olnud väga julge ja edukas näide koolist, kus õpivad koos eesti ja vene keelt kõnelevad lapsed. Nagu vallajuhtidest aru sain, on praeguse volikogu ja vallavalitsuse soov kooli hoida. Peame tegema kõik selleks, et maagümnaasiumid oleksid elujõulised.“
Kas see tähendab, et riigigümnaasiumide valmimise järel jätkub toetus ka maagümnaasiumidele?
„Kehra gümnaasiumi tuleviku üle otsustab ikkagi omavalitsus, see pole vabariigi valitsuse pädevuses. Aga selle kooli juhtkonnaga ja õpetajatega kohtumise järel tundub mulle küll, et pigem on siin usk sellesse. Kui võrrelda näiteks 1. ja 9. klassi õpilaste arvu, siis esimeses klassis on rohkem lapsi.“
Käisite külaskäigul Anija valda kahes endises omavalitsuses. Kui palju üldse olete liitunud valdadesse-linnadesse jõudnud?
„Aastatel 2007-2016, kui Eestis oli 223 omavalitsust, käisin need kõik läbi, kaasaarvatud Aegviidu ja Anija valla. Praegu on omavalitsusi 79, külastan neid päris usinasti.
Kui käisin Aegviidu vallas, oli volikogu esimees Jaan Pikka. Ta rääkis siis ka depoo korda tegemisest. Ütles, et küll oleks tore, kui kunagi tulevad Tallinnast inimesed rongiga sinna, riietuvad, lähevad suusa- ja matkarajale, tagasi tulles käivad saunas ja sõidavad rongiga Tallinnasse tagasi. Sel hetkel tundus see võibolla natuke utoopiline jutt, nüüd näeme, et suure tõenäosusega võib seal järgmisel talvel juba suusatamist nii nautida.“
Milliseid probleeme on ilmnenud uutes omavalitsustes nüüd, kui haldusreformiga seotud ühinemisest on juba paar aastat möödas?
„Kindlasti on oluline täita ühinemislepet. Teiselt poolt jälgida, et pärast ühinemist ei jääks äärealad fookusest välja ning kogu tähelepanu ja investeeringud ei läheks suurema osa keskusesse. Nii palju kui vallajuhid ülevaadet andsid, on Anija vallas see tasakaal päris hea.“
Kas omavalitsuste ühinemisi või sundliitmisi tuleb järgmiste valimistega veel?
„Riigikogu selle koosseisu ajal valitsus ühte sammu küll veel plaanib – kavandame suuremat finantseerimist või dotatsiooni andmist omavalitsustele, kes vabatahtlikult ühinevad maakonna suuruseks. Lähiajal peaks olema arutusel, kas riik näeb neid võimalusi ette või mitte.
Samas ma ei arva, et Eestimaale jääb kunagi 15 omavalitsust, see ei ole reaalne ja ka mitte mõistlik, kindlasti jäävad mingid erandid. Need on teatud linnad, ka Ida-Virumaa peale tuleb vaadata natuke teistmoodi, kuna seal on palju suuri linnasid. Mina ei pea õigeks ka näiteks Kihnu või Ruhnu liitmist mõne suurema omavalitsusega.“
Aga sundliitmisi rohkem ei tule?
„Ma arvan, et riigikogu praegune koosseis ei tee sellist suurt reformi, kus omavalitsuste arv taas nii palju väheneks. Ei saa välistada, et see tuleb mingil ajal taas lauale, kuid pigem arvan, et järgmine samm võiks olla vabatahtlik ühinemine maakonnasuurusteks omavalitsusteks teatud eranditega. Mõned näited meil ju tegelikult juba on.“
Te olete Anija vallas käinud ka varem, enne kohalikke valimisi kohtusite rahvaga Kehras. Kas siin on märgata muutusi võrreldes teie varasemate käikudega?
„Viimati käisin Anija vallas oma poegadega siit jõulukuuske viimas, sest see on Tallinnale üsna lähedal, Aegviidu kandi metsamassiivid on teada-tuntud. Olen juba aastaid käinud kuuske viimas kas siit või Saarde vallast Kilingi-Nõmme kandis.
Aga asjad lähevad Anija vallas õiges suunas. Vallajuhid rääkisid, kui oluline on valla erinevate kohtade ühendamine näiteks kergliiklusteega. See on õige mõte, väga keskkonnasõbralik, meil on ju ka kliimaneutraalsuse raames rohkem vaja fokusseerida kergliiklusteedele.“
Kas selles osas plaanib ka riik omavalitsustele appi tulla näiteks mõne toetusmeetmega?
„Seda toetust praegu palutakse. Asja tuleb arutada eeskätt majandus- ja taristuministriga.“
Kohalikud inimesed soovivad väga kergliiklusteed Kehra ja Anija vahele.
„Seda palusid ka vallajuhid.“
Mida te neile lubasite?
„Et tulevad tõsised arutelud majandus- ja taristuministriga.“
Mida vallajuhid veel palusid?
„Elukeskkonnana on Anija vald, eriti Aegviidu kant tegelikult suurepärane. Võiks isegi öelda, et Aegviidu asub ristteel: mine vaksalisse ja sõida Tallinnasse, Narva või Tartusse. Küsimus on selles, kas on piisavalt potentsiaali, et seda elukeskkonnana kasvatada. See on selle valla ja eriti Aegviidu päris suur väljakutse. Aegviidu on teada-tuntud suvilate asukoht, ka minu paaril sõbral on seal suvemajad, aga talveks nad sinna elama ei taha minna. Kui inimestele on tagatud töö ja leib ning kui neil on võimalus oma lastele pakkuda valla või linna toel kooli- või lasteaiakohta, siis on väga suur võimalus, et elanikkond enam ei vähene.
Kui suudame tagada head transpordiühendused – jah, ma mõistan, et kõiki piirkondi ei saa geograafiliselt võrrelda Anija, Kehra ja Aegviidu kandiga – siis tegelikult ei ole inimestel alati vaja oma elukohta vahetada. Pealinna servast kesklinna sõitmine võib hommikusel tipptundidel võtta 40-45 minutit. Siin ütlevad inimesed, et rongiga saab Tallinnasse ligikaudu poole tunniga. Peame tõsiselt mõtlema ka selle peale, kuidas kiirendada kiire interneti veel kiiremat jõudmist üle Eesti. See loob võimalused kaugtööks.“
Kuidas on lood selle kiire interneti maale jõudmisega?
„Teatavasti panustab ka erasektor kiire interneti levikusse, aga loomulikult oodatakse seda kiiremini, kui suudetakse pakkuda.“
Kui Aegviidu kooli direktor kuulis, et peaminister külastas Kehra kooli ja Aegviitu, palus öelda, et neile võib alati ka ootamatult sisse astuda.
„Kui kutsutakse, tulen alati. Nagu ütlesin, liigun Harjumaa omavalitsustes päris usinasti. Mõni aeg tagasi oli mul Viimsi koolis samamoodi ühiskonnaõpetuse tund, jõulude eel olid toredad kohtumised elanikega Sauel ja Sakus. Nii et ei ole väga suur sündmus, kui peaminister on täna näiteks Kuusalus, homme Kärdlas ja ülehomme Põlvas.“