Korrakaitseühingu liige ARTUR TALVIK loodab, et poolsaar on kurikaeltele ebamugav piirkond.
Selle aasta maikuus lõid Juminda poolsaare mehed MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse. Kolmapäeval, 5. augustil kogutakse Saksa noorte sümfooniaorkestri kontserdiga Viinistul MTÜ toetuseks raha. Juminda Poolsaare Korrakaitses on praegu 36 liiget poolsaare kõikidest küladest.
„Inimestele peab seletama, et me ei ole politsei. Oleme vabatahtlike organisatsioon ja soovime ühiselt hoolitseda selle piirkonna turvalisuse eest. Me pole teenust pakkuv turvafirma, kellelt võib nõuda, et olge viie minutiga kohal. Inimesed ise on samasugune patrull. Muidugi ei pea kõiki võõraid kahtlustama ja käskima neil ära minna, aga kui näed, et midagi on kusagil valesti, mine sekku,“ rääkis Artur Talvik, kes on korrakaitseühingu üks asutajatest.
Ta jutustas, et korrakaitse-MTÜ üks peamine sõnum on piirkondliku identiteedi loomine: „Kõige tähtsam on, et ühe poolsaare inimesed teevad ühise asja nimel midagi. Ning et kõik, kes siin elavad või suvitavad, seoksid end selle kohaga ja neist saaksid piirkonna patrioodid. Mõte on ikkagi selles, et aktiviseerida kõiki inimesi, mitte, et ühed istuvad kodus ja mõtlevad, miks MTÜ midagi ei tee.“
Lisaks turvalisuse loomisele tahavad mittetulundusühingu liikmed arendada küladeülest koostööd ning soovivad kujundada kodupoolsaarest piirkonna, kus ka külalistel oleks huvitavat tegevust.
Autodele logod
Korrakaitse-MTÜ liikmed käivad Juminda poolsaarel oma autodega patrullimas. Nad kavatsevad autod nähtavaks teha ning panna neile peale logod, osta logodega helkurvestid ning muretseda küladesse korrakaitse-MTÜ märgid.
Veel tahab MTÜ lasta trükkida kleepse, mida kohalikud inimesed saaksid kleepida autode peale. Kleepsu järgi oleks lihtne näha, et tegu on oma poolsaare inimesega. Selle kõige ja patrullimiste bensiinikulu kompenseerimiseks on kavas kasutada heategevuskontserdil kogutud raha. Artur Talvik arvas, et hea oleks leida korrakaitseühingule ka pidev finantseerija – siis saaks ühingu juurde luua ühe töökoha ja sellega anda mõnele kohalikule inimesele palgaline töö.
Korrakaitseühing teeb koostööd valla ja politseiga. Kui patrullima minnakse, registreeritakse end politseis ja patrull hoiab politseiga pidevalt ühendust.
„Seadusega pole meile antud kuigipalju õigusi. Võime jälgida, autonumbreid uurida ja viisakalt küsida, kas saame aidata,“ selgitas Artur Talvik.
Ta lisas, et MTÜ põhiline eesmärk on anda märku, et Juminda poolsaarel elavad tavapärasemast tähelepanelikumad inimesed, kes tunnevad üksteist ja hoiavad kokku: „Näitame end patrullimisega ning loodame, et siin on kurikaeltele ebamugav keskkond.“
Juminda poolsaare korrakaitseühingu liige märkis veel – kui praegu loetakse iga senti ning politseipatrulle vähendatakse, siis tänu kohalikule initsiatiivile on ka politseil sealse piirkonna suhtes suurem tähelepanu.