
Kuusalu valla idapiiril asuvas Joaveski külas avati laupäeval, 8. oktoobril endise papivabriku sepikojas esialgu üheks päevaks Maailmalõpurestoran. Seal pakuti kogukonna aktiivsetele peredele, külalistele ja koostööpartneritele korraldatud loomepäeval „Joaveski tööstuspärandi restart“ kohalikest taimedest jooke-sööke – ka nõgese-mustika smuutit ja suppi, kus üks komponent oli rakvere raipeks kutsutav taim. Toidud valmistas inglasest kokk Ellery Powell, kes tegutseb Anija vallas Rookülas Nõmbra Metsarestos. Kohal oli ka Nõmbra karjamõisa omanik Indrek Leht. Ta esindas Tallinnas Stalkeri pop-up muuseumi asutanud MTÜd Tsoon, kellest on kujunenud MTÜ Joaveski Küla ja Joaveski tööstuspärandi omaniku OÜ Boolera koostööpartner. Üheskoos otsitakse head ideed Joaveski tööstuskompleksi kasutuselevõtmiseks ja plaanitakse luua kultuurivõrgustik sisuliste tegevuste elluviimiseks.
Papivabriku omaniku Boolera OÜ esindaja, MTÜ Joaveski Küla juhatuse liikme Andres Õisi sõnul on asutud uurima võimalusi endise tööstuskompleksi ümberehitamiseks näitusesaalideks, kontserdi- ja teatrisaalideks, pop-up stuudiopindadeks. Et testida ideede sobivust, hakatakse korraldama mitmesuguseid üritusi koos kultuurirahva ja ka teiste valdkondade spetsialistidega.
Loomepäeval pani kunstnik Raoul Kurvits tehase territooriumil leitud tehnilistest detailidest kokku näituse.
Joaveskile 19. sajandi lõpus rajatud papivabriku hooned on seisnud tühjalt alates 1994. aastast, kui seal lõpetati margialbumite tootmine. Joaveski vabriku koos juhatajamaja ja mitme kõrvalhoonega ostis mõni aasta hiljem AS Maru, kes käivitas seal 2001. aastal hüdroelektrijaama.
Aastaid on arutatud, kuidas arendada laguneva papivabrikuga Joaveskit, mis on Lahemaal ainulaadne tööstusküla. Tänavu viisid Boolera OÜ ja Joaveski Küla MTÜ pärandiga seotud ettevõtmised suure sammu jagu edasi. MTÜ Joaveski Küla projekt „Joaveski tööstuspärandi restart kultuurikülaks“ sai uuringuteks ja test-töötubadeks Arenduskoja vahendusel Leader-programmist 6363,36 eurot toetust. PRIA kinnitas rahaeralduse juunis.
Tegutsema hakati varem, maikuus koristati kogukonna talgupäeval vabriku territoorium olmeprahist. Suve alguses viidi külarahva seas läbi esmane ideekorje. Vabatahtliku tööna korrastati suve jooksul kunagine keevitusmaja, sepikoda ja jääkelder, ehitusmaterjali ostis Boolera. Omaaegne keevitusmaja on plaanis rakendada loomeinimeste, eelkõige kunstnike residentuurikohana. Endises sepikojas tahetakse avada eksklusiivne restoran/köök ning jääkelder teha näitusesaaliks.
Andres Õis: „Loomepäeval kogunesime koostööprojekti esimese etapi kokkuvõtete tegemiseks. Loominguliselt lähenedes, kui suuta mõelda end kastist välja, tõuseb esile energia, mis viib meid edasi. Kutsume Joaveskile julgelt ja vabalt mõtlevaid noori, kes sooviksid olla uue alguse juures. Kelle ideed võiksid suunata siinse pärandi uuesti elule. Kui leiame jätkusuutlikud, nii kultuuriliselt kui ka majanduslikult tasuvad lahendused, püsib lootus, et omanikud ja ettevõtjad leiavad ELi fondide toetusel võimaluse neid rahastada.“
Rahvusvaheline SMOTIES projekt
Loomepäeval kõneles Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova rahvusvahelisest projektist SMOTIES, mis tutvustab kodanikualgatusel tehtavaid elukeskkonna ja kultuurielu muutusi 10 riigi ääremaal, igast üks. Tema eestvedamisel on Eestist kaasatud Joaveski, projekti kuuluvad kohad Prantsusmaal, Madeiral, Suurbritannias, Itaalias, Austrias, Islandil, Kreekas, Sloveenias, Poolas.
Joaveski sobib tema hinnangul projekti seni tehtu järgi. Aastal 2013 avas Boolera OÜ koostöös MTÜga Joaveski Küla papivabriku klubihoone asemele uue rahvamaja. Rahaliselt toetas ehitust PRIA, omaosaluse lisas elektrijaama omanik. Kaks aastat tagasi avaldas MTÜ Joaveski Küla raamatu „Joaveski küla lugu“.
Andres Õis: „Projekt SMOTIES hoiab meie tegemistel silma peal. Projekti lõpptulemused esitletakse Tallinnas 2024. aastal toimuval Disainiöö konverentsil, kus esitletakse ka raamatut kümne osalejariigi tulemuste kohta ning projekti partnerid tuuakse tutvuma Joaveskil arendatud tegevustega.“