ILMI TERNOVSKAJA, saite linnavolikogusse kandideerides valijatelt 132 häält, Loksa tipptulemuse. Kuidas oma tulemust hindate?
„See on suur rõõm, aga samas vastutus. Tänan südamest valijaid, ilmselt kogusin ka protestihääli. Tullakse tänaval õnnitlema. Oli abilisi, kes tegid mulle reklaami, seda üldse ei teadnud, tagantjärele kuulen.
Saime IRLi nimekirjale neli kohta volikogusse. Mina ja Robert Rohtla oleme volikogus isikumandaatidega. See on eriti rõõmustav, sest meil oli hirm, kas üldse ületame valimiskünnist.
Meie nimekirja tulla lubanud inimestega hakati rääkima, et ärgu kandideerigu Keskerakonna vastu. Keelitati, hirmutati, lubati. Lõpuks jäi me nimekiri päris lühikeseks. Seitsmest neli volikogus – see on väga hea tulemus. Olin häältelugemise juures vaatleja, neljanda koha saime tänu 17 rikutud valimissedelile.“
Kas 132 häält on Te rekord valimistel?
„Ei ole. 1999. aasta valimistel anti mulle hääli 190 ringis. Olin tulemuselt kolmandal kohal, endine linnapea, nüüdne abilinnapea Andres Kaskla ja volikogu esimees Rein Heina said siis rohkem hääli.“
Te pole volikogus uustulija, kui mitmesse koosseisu olete kuulunud?
„Olen linnavolikogus olnud kahes koosseisus täisaja, kahel korral mõnda aega asendusliige. Viimati olin lühikest aega, ühe istungi, mis oli 17. oktoobril.“
Teid on Loksa Elus nimetatud hüperaktiivseks linnakodanikuks. Mida sellest arvate?
„Ilmselt sellepärast, et käisin volikogu istungeid kuulamas, tundsin huvi, mida räägitakse. Ja ka selletõttu, et esitasin 11 rahvaalgatuslikku eelnõud. Nõutava arvu allkirju, vähemalt ühe protsendi hääleõiguslikest elanikest ehk umbes 35 sain alati kiiresti. Oli ka inimesi, kes tulid ise mulle koju ja soovisid anda eelnõule allkirja. Ühtegi eelnõud menetlusse ei võetud, nüüd tahame need ettepanekud volikogu päevakorda panna.“
On ka öeldud, et saate asjadest omamoodi aru.
„Jah, on. Ning sedagi, et valetan. Kuid ka meie lugupeetud linnapea saab asjadest aru ja kommenteerib omamoodi. Selge näide: sain teada, et Loksa Haljastus taotleb konkurentsiametilt vee- ja kanalisatsioonihinna tõusu. Kui küsisin linnapealt, jaatavat vastust ei saanud. Uurisin konkurentsiametist järele, selgus, taotlus on esitatud, seda menetletakse. Linnapea oleks võinud olla täpne ja vastata, et soovitakse hinda tõsta.
Me võitleme volikogus vee- ja kanalisatsioonihinna ning soojahinna tõusu vastu. Loksal elatakse väga kasinalt, pensionäre on üle kolmandiku. Hinnatõusu ei kannatata välja.
Tunnisaun tuleks linnaelanikele taastada. Olen mõelnud, linnavalitsuse taga, teeninduskombinaadi endises katlamajas on linnaametnike saun, seal peetakse sünnipäevi. Idee on, et ehk võiks võimaldada seal rahvale tunnisauna.“
Mida inimesed räägivad, kui tulevad õnnitlema?
„Öeldakse, et on pettunud praegustes linnajuhtides ja tahetakse muutusi. Seda näitavad ka antud hääled, mida Keskerakonna linnajuhid said palju vähem kui varasematel valimistel.
Enne valimisi käisin Nõmme linnaosas ringi, küsisin, mida saaks inimeste heaks teha. Põhiline on, et ei olda rahul kanalisatsiooni 1200eurose liitumistasuga. Seda ei olda nõus maksma. Enamikul ei ole sellist raha võtta.“
Möödunud nädalal käisite pahandamas linnavalitsuses, kõnelesite Keskerakonna nimekirja inimestega. Mis asjus?
„Liikus info, kuidas on hakatud niiöelda moosima ehk ära rääkima neid Keskerakonna nimekirja inimesi, kes said valijatelt rohkem hääli – et nad astuksid tagasi ning uue volikogu esimeseks istungiks pääseksid sisse valijate 16 ja 15 häälega isikud.
Keelitasin valijatelt suurema usalduse pälvinuid, et ärgu astugu tagasi, olgu sirge seljaga. Üks vastas otse, et on Keskerakonna liige ja teeb, nagu kästakse. Kardetakse oma töökohtade pärast. Vaadake, kes kandideerisid Keskerakonna nimekirjas volikogusse – enamik neist on linnavalitsuse, allasutuste või linna osalusega asutuste töötajad.“