
Kuusalu vallas Uuri külas tegutseva Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalu peremees Priidu Veersalu oli esitatud Eesti aasta põllumees 2022 tiitli kandidaadiks ning esines sõnavõtuga Eesti Põllumajandus- Kaubanduskoja aastakonverentsil, mis toimus eelmise nädala teisipäeval, 25. oktoobril. Aasta põllumeheks 2022 kuulutati seal Veiko Pak Kadarbiku köögiviljatalust Harjumaalt. Tiitlile oli esitatud kokku 11 kandidaati.
Tänavuse konverentsi teema oli põlvkondade vahetus põllumajanduses. Priidu Veersalu, kes suvel valiti MTÜ Eesti Noortalunikud juhatuse esimeheks, kõneles teemal „Noortalunike võimalused ja vajadused“.
Noortalunike üheks oluliseks vajaduseks nimetas ta võimalust osta või rentida maad, noortalunikud ootavad riigilt sekkumist põllumajandusmaa rentimise ja ostu osas.
Ta rääkis ka sellest, et talu üleandmisega nooremale põlvkonnale ei tohi hiljaks jääda, sest neljakümnendatesse eluaastatesse jõudnud noorte jaoks võib see samm tulla siis juba liiga hilja, nad võivad selleks ajaks olla panustanud mõnda teise valdkonda.
Priidu Veersalu võttis talu oma isalt Väino Veersalult üle 7 aastat tagasi – 25aastasena. Poeg kiitis konverentsil, et see toimus väga tasakaalukalt ja pere igakülgsel toetusel.
Ta lisas Sõnumitoojale, et temal olid suhteliselt soodsad stardivõimalused, sai üle võtta toimiva talu: „Oluline on, et usaldatakse ja otsustusõigus antakse üle noorematele. Meie elame ühe õue peal koos, paljud otsused sünnivad ühiste arutelude käigus, jõuame nii-öelda keskpõrandale kokku.“
Iisaka talu peremees Priidu Veersalu on kõrghariduse omandanud turismivaldkonnas ning lõpetanud Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, kus õppis lambakasvatust ja lihatehnoloogiat. Iisaka talu tegeleb sinise tekseli tõulammaste kasvatuse ja tõuaretusega. Põhikarjas on tänavu sügisel 112 lammast. Viis aastat tagasi ehitati uus lambalaut, mille ühte otsa on plaanis teha lambaliha töötlemiskeskus.
Talu peab ta koos perenaise Kädi Köönkvistiga, kes töötab Tallinnas riigihangete spetsialistina. Isa Väino Veersalu on abis talutöödel, ema Mare Veersalu teeb käsitööd. Lisaks lammaste, liha ja käsitöö müügile on üks sissetulekuallikas ka poollooduslike koosluste taastamine, mida rahastab keskkonnaamet. Iisaka rahvas on taastanud kadakasi karjamaid üle 50 hektari. Hinnatud on ka nende tegevus kunagiste kiviaedade taastamisel.
Eesti noortalunike ühenduse kohta rääkis Priidu Veersalu, et liikmeid on veidi üle 150. Nad tegutsevad üle Eesti ja erinevates põllumajandusvaldkondades. Kuusalu kandis on noori tootjaid pigem vähem, mõjutab Tallinna tööturu lähedus.
„Ühenduse esindajaid kutsutakse maaeluministeeriumi või Põllumajandus-Kaubanduskoja aruteludele, meid võetakse tugeva koostööpartnerina. Lisaks noorte põllumeeste esindatusele on tähtsal kohal ka enda ühingu liikmetesse panustamine. Traditsiooniliselt saame kokku kevad- ja sügisseminaril. Avatud noortalunike päeval käime üksteisel külas kogemusi vahetamas. Soomes olime kolmepäevasel õppereisil, kohtusime sealsete noortalunikega. Mured on meil enamasti samad, Soomes on peretalud olnud palju pikemat aega ja maade probleem pole nii terav,“ kõneles Priidu Veersalu, kelle Talupidajate Keskliit kuulutas kaks aastat tagasi Eesti parimaks noortalunikuks.
„Erialaorganisatsioonina peame põllumajandust kui ettevõtlusvaldkonda hoidma noortele atraktiivsena, et oleks tugev ja järjepidev järelkasv ning kestlik elukeskkond maapiirkondades,“ ütleb ta.