Ida-Harjus oli 50 Teeme Ära talgupaika

1338
Talgulised Kolgas koristasid mõisa peahoone restoraniruume, et avada söögikoht. Loe ka lk 4.

Anija vallas oli 7. mail registreeritud talguid 7, Raasiku vallas 11, Kuusalu vallas 28, Loksa linnas 1.

Viimased 9 aastat on mai alguses korraldatud üle-eestilist talgupäeva Teeme Ära, kus kõik soovijad saavad registreerida enda talgupaiga, valida tööd ja kutsuda appi talgulisi. Ida-Harjumaal oli seekord talgupaiku ligi 50, möödunud aastal oli peaaegu 60.
Anija valla talgulised põhjendasid, et nende valla talgud peeti ära paar nädalat varem Anija Lüliti aktsiooniga ning Teeme Ära talgupäevaks jäidki üle ainult koristustööd ja järelviimistlus. Raasiku valla talgulised märkisid, et kuna möödunud aastal möödus ametlik Teeme Ära talgupäev paduvihmas, otsustasid paljud seltskonnad jaotada talgutööd sel aastal mitmele päevale ning töödega alustati varem. Kuna laupäeval, 7. mail säras aga sel aastal päike ja sooja oli üle 20 kraadi, kestsid talgud mitmel pool kauem, kui esialgu oli planeeritud ning viimased talgulised lahkusid südaöö paiku.
Kui enamik talguid olid külakesksed, kus peamiselt riisuti ja korjati prügi, siis mitmel pool ehitati – Kuusalu alevikus korrastasid lapsevanemad omal initsiatiivil mänguväljakut, Arukülas täiendasid talgulised olemasolevat Kivilinna mänguväljakut ning panid sinna uusi atraktsioone.
Teeme Ära talgupäeva teema oli veeohutus ning veekogude ääres talgud pidanud seltskonnad said küsida päästeametilt ohutusjuhistega infotahvleid.

Kuusalu vald
Kuusalu valla suurim talgupäev toimus Kuusalu alevikus kiriku ja lillepoe vahel mänguväljakul, kus lapsevanemad ehitasid uut mänguväljakut vana ja ohtlikuks muutunud atraktsioonide asemele.
Kolga mõisas olid koristustalgud, et ette valmistada mõisa peahoone siseruumide remont ja avada seal juunis söögikoht.
Kuusalu vallas Vanakülas ehitasid talgulised Lihuniidu tiigi äärde ujuvsilla ja hüppeplatvormi.
Talgujuht, külavanem Triin Põllmaa rääkis, et talgupäev oli suur samm edasi ettevõtmises, mida on tehtud 4 aastat: „Oleme rajanud Lihuniitu võsast niiduks juba kaua. Kolmel suvel oleme katsetanud ka ujumiskoha võimalusi, selle on omaks võtnud nii noored kui vanad vanakülalased. Tänu Teeme Ära talgupäevale sai see ametlikuks supluskohaks, lisaks päästeameti infostendile ja päästerõngale rajasime ise ujuvsilla ja hüppeplatvormi turvaliseks vetteminekuks.”
Talgujuht sõnas, et poolsaarel olevad kased said kindlustatud võrguga, et koprad neid ei langetaks: „Ühe, juba kopra saagiks läinud suure kase, tegime pinkideks.”
Koristustalguid peeti 7. mail veel Salmistul Uustalus, Kuusalu alevikus Soodla teel, Vahastu külas Väike-Klaukse talus, Vihasoo külas Karijõel, Andineeme rannas, Kaberla külas Liiva talus, Suurpea sadamas, Sõitme külas Leegiranna teel, Kahala külas Oldoja küla­platsil, Kolgakülas, Saunjas Mikumardi seikluspargis, Pärispeal Pähkneeme supluskohas, Kolga rahvamaja juures, Tapurla külas, Kolga-Aabla külaplatsil, Juminda, Suurpea, Pedaspea, Valgejõe, Pudisoo, Tammistu, Hirvli, Virve ja Joaveski külas.

Raasiku vald
Raasiku vallas sai täiendust Aruküla Kivilinna mänguväljak. Talgujuhi Garina Toomingase eestvedamisel tehti tööd mitu päeva. Eeltöö oli neljapäeval, jätkati 7. mail. Mänguväljakule sai 3 uut atraktsiooni, seal on nüüd kokku 8 kiigeatraktsiooni ning talgujuht ütles, et mänguväljakut saabki nüüd kiigeväljakuks kutsuda.
„Kurvaks tegi, et paljud vaatasid aknast, kuidas tööd tehti. Kivilinnas on üle 200 korteri, oleks saanud kokku suure talguseltskonna. Need, kes aga tulid, olid väga tublid ning tegid tööd südamega,” rääkis Garina Toomingas.
Ta kirjeldas, kui neljapäeva õhtul saabus segumasin, et valada atraktsioonidele alused, küsis masinajuht, kas ehitame mänguväljakut Lasnamäele, kuna Aruküla pole nii suur: „Mida rohkem lapsed kiiguvad, seda rõõmsamad nad on, maandavad stressi ning on koos. Oleme mänguväljakut vaikselt täiendanud, panustanud kultuuriseltsi tuludest. Rõõm näha, et lisaks suurematele lastele käivad siin ka lasteaia lapsed”
Ta kiitis, et talgutele tulid appi ka mehed, kellel endal veel lapsi pole: „Riisuma poleks mehed kindlasti tulnud, aga kiikede kokkupanek nõudis nuputamist ja oli põnevam väljakutse.”
Heledast puidust uued kiiged värvitakse üle suvel noorte töö- ja puhkelaagris. Garina Toomingas lisas, et edaspidi on plaanis lisada platsile grillahi, betoonalustel laud ning võrkkiigeplats.
Ka Härma külas olid talgud mitmel päeval. Külavanem Marianne Loik ütles, et teha jäi veel palju: „Panime üles võrkpallivõrgu, puhastasime tiigi ümbrust, langetasime puid ja saagisime oksi, millest saime endale ehitus- ja lõkkematerjali, tegime palju teisi heakorratöid.”
Raasikul Harju-Jaani kiriku ümber oli 7. mail talgulisi 15. Talgujuht Jaan Nuga kirjeldas, et puhastatud sai kirikukapp, tundmatute haudade monumendi kiri sai kuldsed tähed, vabadussõja ausamba tähed üle värvitud, parandatud väravahinged, torni trepp toestatud ning tehtud aiatöid. Aeganõudev tegemine oli väravaposti asukoha muutmine, milleks tuli teha uus vundament.
Koristustalgud olid veel Raasiku õlletehases, Rätla külas ja dendropargis, Mallavere, Kiviloo, Igavere, Peningi ja Kulli külas ning Aruküla terviserajal, kus lisaks heakorratöödele pandi mulda männiistikuid.

Anija vald
Anija vallas tehti peamiselt heakorratalguid ning midagi suurt või uut ei ehitatud. Rahvarohkemad talgud olid Põrgupõhja linnaosas, kus istutati lilli poopuude ümber, koristati prügi ja prahti. Kehrasse Jägala jõe äärsesse ujumiskohta paigaldati veeohutuse infotahvel, korrastati ümbruskaudsed alad. Kehra noortekeskuses korrastati nii siseruume kui ümbrust.
Veel olid talgud Voose, Pikva, Vetla, Alavere külas, Kehras hooldekodu juures.
Loksal koristati rannas adru ja prahti, korrastati jõekaldade ja tiikide ümbrus ning puhkealad.

Eelmine artikkelAndineeme muuli juhtum
Järgmine artikkelSPORDIUUDISED