
Eelmise aasta novembri lõpus ja detsembris sadanud lumi tõi käesoleval talvehoo-
ajal suusahuvilised varakult radadele suusatama. Vabastiilis sai sõitma hakata varem. Klassikalise stiili suusarajad oli võimalik sisse ajada, kui lund oli kogunenud rohkem.
Jaanuaris on lund sadanud juurde ning nädalavahetusel käisid paljud suusatamas. Sõnumitooja teeb ülevaate suusaradadest Ida-Harjus. Operatiivset infot suuremate suusaradade olukorra kohta saab internetilehelt terviserajad.ee.
Kehra ja Aegviidu suusarajad
Anija valla suusaradu hooldab sihtasutus Anija Valla Spordimaailm, Aegviidus tehakse koostööd Sportland Kõrvemaa Suusa- ja Matkakeskuse ning Nelijärve Puhkekeskusega.
Kehra terviserajal on 1,6, 2,8 ja 4,3 kilomeetrised suusaringid, lisaks kanali ring Kaunissaare veehoidla kõrval ja lühike rada Kehra staadionil. Aegviidus ootavad suusatajaid Aegviidu terviserada, Presidendirada ning Kõrvemaa matka- ja suusakeskuses eri pikkusega suusarajad ning rajad Nelijärve Puhkekeskusest Aegviitu, Jänedale ja Valgehobusemäele ja tagasi Nelijärvele.
Spordimaailmal on rajatraktor, ATV, mitu mootorsaani, rajamasinad. Aegviidu piirkonnas on suusaradade hooldamiseks lepingulised töötajad, Kehra suusaradu hooldab Spordimaailma sporditegevuse korraldaja Klen Krünberg.
Spordimaailma juht Tanel Laanmäe ütles, et suusaradu hooldatakse vastavalt ilmadele: „Kui tuleb palju värsket lund, hooldame radu õhtul-öösel, et hommikul saaksid inimesed korralikele radadele sõitma minna. Kõik rajad saavad kindlasti hooldatud, vahepeal võib juhtuda, et jääme natuke hiljaks. Kõrvemaa keskusega, kus käib tuhandeid inimesi, ei saa me end muidugi võrrelda, kuid ka Kehra radadel on suusatajaid pidevalt.“
Esmaspäeval tehti kooliõpilaste jaoks suusarajad ka Alavere parki ja staadionialale.
Kuusalu, Kolgaküla ja Turje suusarajad
Kuusalu aleviku juurde rajatud suusaradasid hooldab vallale kuuluv Kuusalu Spordikeskus. Asutuse hooldemeister Valdur Marnat ajas vabastiilis suusarajad Kuusalu alevi taha metsa ja spordikeskuse kõrvale. Tehtud on ka klassikarada. Käesoleval nädalal tehakse suusarajad Kuusalu kooli juurde.
Spordikeskuse juhataja Kadri Idavain sõnas, et Kuusalu metsas tehakse rajad parasjagu nii, nagu lumeolud võimaldavad, kindlate pikkustega radu seal pole.
Kuusalu valla tuntuim suusatamiskoht on Kolgaküla suusabaas. Seal on 1, 3 ja 5 kilomeetri pikkused klassikarrajad ning 1,5-, 2,5- ja 5kilomeetrised vabastiili suusarajad. Valgustatud 1,5kilomeetrisel suusarajal tuleb suusatajatel ajavahemikul kella 16-21 valgustus ise sisse ja välja lülitada. Lagedal heinamaal on 2,5 kilomeetrised vabatehnika ja klassika rajad ning on ka 3kilomeetrine mägine rada vabastiilis suusatajatele. Infot Kolgaküla suusaradade kohta veebilehelt Kolgaküla terviserajad, kuhu rajameister postitab ülevaate radade seisundist ja järgmise hoolduse aja.
MTÜ Kolgaküla SK Rada kasutab suusaradade korrashoiuks Kuusalu vallaeelarvest eraldatud 33 000 euro eest 2018. aasta sügisel ostetud võimsat lumesaani ja rajarakist. Rajameistrid on MTÜ juht Helges Mändmets ja kehalise kasvatuse õpetaja, suusatreener Aarne Idavain. MTÜ saab radade hooldamiseks vallalt toetust. Kolgaküla rajameistrid töötavad ühiskondlikus korras, radade kasutamine on suusatajatele tasuta.
Helges Mändmets rääkis, et nii laupäeval kui pühapäeval oli Kolgaküla suusaradadel paarsada suusatajat, koolivaheajal oli ka nädala sees rohkem rahvast radadel. Kolgakülla tullakse suusatama ka kaugemalt, Tallinnast ja mujalt. Eelmisel aastal vahetati valla rahalisel toel välja valgustatud raja lambid, uued LED-lambid on palju paremad.
Andineeme ja Tsirte vahel asuvas Soorinna külas on avatud vaba- ja klassikalise stiili 6kilomeetrine Turje suusarada. Seda rajab ja hooldab vabatahtlikult ning oma vahenditega Soorinna elanik Heikki Kilkson seitsmendat talve. Ta konstrueeris ja ehitas rajamasina, mida veab maastikuautoga. Komplektis on järelveetav rullik vabastiili raja jaoks ning selle külge lisatav klassikaraja masin.
„Otsisin infot internetist ja käisin Võru meeste juures uurima rajamasina tegemist, naabrimees aitas kokku keevitada. Tegin raja esmalt poegade jaoks, nüüd on nemad juba Tallinnas. Mulle endale meeldib suusatada, ka mu ema ja isa suusatavad ning sõbrad ja tuttavad. Käib ka kaugemalt rahvast, puhkepäevadel on rajal 10-50 inimest. Kui lund sajab, tuleb vahel kolm korda päevas rajad sisse lükata,“ rääkis ta.
Turje suusaraja kohta raab infot Facebookist, kuhu Heikki Kilkson postitab, kui on pärast sadu käinud taas rada hooldamas.
Aruküla, Raasiku ja Pikavere suusarajad
Raasiku valla peamised suusarajad on Aruküla terviserajal. Neid hooldab MTÜ Aave Spordiklubi, aasta tagasi osteti suusarajamasin. Radu hooldab MTÜ juhatuse liige Vello Teder.
„Arukülas on umbes 2,5 kilomeeti pikkune rada. Suusarajamasin on raja ääres ja rada hooldatakse pidevalt,“ ütles Raasiku Valla Spordi juhataja Kadri Kesküla.
Tema sõnul oli pühapäeval Arukülas väga palju suusatajaid: „Parkla oli puupüsti autosid täis ja rajal oli nii palju rahvast, et raske oli seal liikuda. Peamiselt kohalikud inimesed, võõraid oli vähe.“
Raasiku Valla Sport on sõlminud Vello Tederiga lepingu, et ta teeb suusarajad ka Pikaverre ning Raasikule nii kooli-õpilaste kui elanike jaoks. Raasiku ligi 900meetrine rada on staadioniala muruplatsil, kus oli see ka mullu.
Raasikul ja Pikaveres hooldab Aave Spordiklubi masin radu kord nädalas. Sama rajamasinaga tehtud suusarada on ka Aruküla lauluväljakul, tellitud kooli algklassiõpilaste jaoks, kuid suusatada võivad seal kõik.
Nõmme pargi suusarada Loksal
Loksal on Nõmme parki tehtud 0,8, 1,5, 2 ja 3 kilomeetri pikkused suusarajad klassikastiilis ja uisutehnikaga suusatamiseks. 1,5kilomeetrise raja valgustus süttib koos tänavavalgustusega.