Pühapäeval, 13. augustil möödus Anija, Raasiku ja Kose valla ühise Leader-tegevusgrupi MTÜ Ida-Harju Koostöökoja (IHKK) asutamisest 15 aastat. Selle tähistamiseks kutsus MTÜ juhatus oma liikmed ja koostööpartnerid Kose valda Paunküla Heaolukeskusesse suveseminarile. Kohal olid 80 inimest.
IHKK juhatuse esimees, Kose vallavolikogu esimees Merle Pussak tegi ülevaate aastate 2016-2023 programmperioodist, juhatuse liige, Anija abivallavanem Marge Raja meenutas ühingu asutamist ja algusaegu. MTÜ arendusjuht Sille Noor tänas lõppeva rahastusperioodi silmapaistvamate projektide esitanuid, neile kingiti Aegviidu OÜs Marikoda valmistatud keraamilised meepotid sama piirkonna meega.
Suveseminari tegevused jätkusid õues meeskondliku orienteerumise ja viktoriiniga „Kui hästi tunned Ida-Harju piirkonda?“ Õhtul esines ansambel Suured tüdrukud.
15 aastaga jagatud ligi 4,8 miljonit eurot toetusi
Ida-Harju Koostöökoja juhatuse esimees Merle Pussak rääkis, et MTÜ peamine eesmärk on olnud toetada Anija, Kose ja Raasiku vallas kohalikku initsiatiivi ning viia ellu piirkonna
strateegiat. Lisaks kolmele omavalitsusele on IHKK liikmed 18 ettevõtet ja 27 mittetulundusühingut.
Merle Pussak sõnas, et 15 aastat on läinud väga kiirelt, see on olnud huvitav aeg.
„Oleme olnud ühine Leader-piirkond, saanud omavahel tuttavaks, ehk ka headeks sõpradeks, tegutsenud koos nii argi-elus kui pidupäevadel,“ märkis ta ning lisas, et koostööd on tehtud teiste Leader tegevusgruppidega nii Harjumaal, mujal Eestis kui välismaal.
15 aasta jooksul on Ida-Harju Koostöökoja liikmed ellu viinud 337 projekti. Esimesel rahastusperioodil ehk aastatel 2010-2014 tehti 204 toetusotsust, projekte viidi ellu 192. Neile jagati kokku 1,57 miljonit eurot. Teisel rahastusperioodil ehk 2016-2023 on tehtud 151 toetusotsust, ellu on seni viidud 145 projekti. Nende hulgas on ka Covidi-meetmest toetust saanud 9 projekti. Kokku jagatakse lõppeval perioodil toetusi 3,21 miljonit eurot. Taotlusi esitati 232, ehk toetusotsuse on saanud 64 protsenti esitatud projektidest.
Merle Pussak tõdes, et elluviidud projektid on positiivselt mõjutanud maaelu arengut piirkonnas ning kinnitas, et Ida-Harju Koostöökoda püüab ka edaspidi luua selleks võimalusi. Ta tänas piirkonna aktiivseid inimesi, kes seisavad hea selle eest, et elu kodukohas oleks kvaliteetne ning mitmekesiste võimalustega. Samuti tunnustas ettevõtjaid, kes loovad ja säilitavad piirkonnas töökohti, ning kogukondi ja mittetulundusühingute eestvedajaid. Veel tänas Merle Pussak kolme omavalitsust, Ida-Harju Koostöökoja juhatust ja selle endiseid liikmeid ning tegevmeeskonda – endist juhti Tiina Sergot ja praegust arendusjuhti Sille Noort.
Esimene juhatus riskis isikliku varaga
Ida-Harju Koostöökoja juhatuse liige Marge Raja meenutas MTÜ loomislugu 15 aastat tagasi. Asutajaliikmeid oli 14: neli omavalitsust, tookord ka nüüdseks Anija vallaga liitunud Aegviidu vald, 4 ettevõtet: BJ Tootmise OÜ, AS Raasiku Elekter, OÜ Kivisaare Ratsatalu ja OÜ Kivikose ning 6 MTÜd: Koostöökoda, Ajaleidja, Tuulekell, Kose Suusa- ja Tervisespordi Klubi, Tõhelgi Külaselts ja Pikva-Arava Külaelu.
„Asutamisele eelnes kaks aastat tihedat nii-öelda moosimist Leader-tegevuse eestvedajalt Ave Bramselt Maamajanduse Infokeskusest, sest olime neli viimast valda, Eestimaa valge laik, kes ei olnud veel Leaderiga liitunud,“ meenutas Marge Raja.
Ta jutustas, et tema 2008. aasta suvepuhkus kulges märksõna Leader all – koos IHKK endise tegevjuhi Tiina Sergoga, kellega oldi juba varem osaletud Maamajanduse Infokeskuse seminaridel, koostati MTÜ põhikirjaprojekt, mis esitati vallavolikogudele tutvumiseks. Tegevusgrupi asutamise pidid otsustama volikogud, Anija vallavolikogu kogunes selleks erakorralisele istungile. MTÜ põhikiri kinnitati asutamislepinguga 13. augustil 2008.
„Asutamisega ei saanud venitada, sest tegevusgrupi rahataotlusi 2007-2013 perioodiks sai PRIAle esitada 15. augustini. Esimeseks tegevusaastaks taotlesime 1 485 740 krooni. Selle eest tuli koostada piirkonna esimene strateegia, levitada MTÜ kohta infot, saada juurde uusi liikmeid ja otsida koostööpartnereid,“ rääkis Marge Raja.
Asutamisel kinnitati 10liikmeline juhatus, selle esimene esimees oli Tiina Sergo, Marge Rajast sai aseesimees: „PRIA rahastusotsuste korral tuleb tegevus kõigepealt ära teha ja arved maksta, siis esitada kuludeklaratsioon ja kolme kuu pärast saab raha tagasi. Ida-Harju Koostöökoda pidi kohe pärast asutamist tegema tegevusi ja maksma arveid. Aga sissetulekuid veel polnud.“
Seetõttu sõlmisid MTÜ juhatuse kõik 10 liiget 1. juulil 2009 Maaelu Edendamise Sihtasutusega (MES) käenduslepingu, et saada MTÜle laenu: „Juhatuse liikmed esindasid organisatsioone, kuid käendusleping tuli sõlmida eraisikuna. Igaühe käendus oli 35 000 krooni. See oli kohustus, mida mitte keegi meist ei osanud MTÜd asutades ette näha.“
Kõik lõppes Marge Raja sõnul siiski õnnelikult – MES andis MTÜle sisuliselt igapäevategevusteks laenu, IHKK maksis laenu õigeaegselt tagasi ning juhatuse liikmete isiklik vara ei läinud haamri alla.
Asutamisest siiani on juhatuses lisaks Marge Rajale veel Merle Pussak, Vello Einland ja Tõnis Väli. MTÜ liikmete arv on 15 aastaga kasvanud 48le. IHKK esimene kontor asus Anija mõisas, alates 2011. aastast on tööruumid Arukülas, Raasiku vallamaja esimesel korrusel.
Tunnustus silmapaistvatele projektiesitajale
IHKK arendusjuht Sille Noor tänas ja tunnustas viimase rahastusperioodi silmapaistvamate projektide esitanuid. Neid oli 14: Anija, Raasiku ja Kose vallavalitsus, Raasiku vallast veel Raasiku Tuletõrjeühing ja Aave Spordiklubi, Anija vallast SA Anija Valla Spordimaailm, SA Anija Mõisa Haldus, OÜ Tehnikateenindus, MTÜ Kehra Raudteejaam, MTÜ Voose Kõrts ja MTÜ Nõmbra Karjamõis, Kose vallast OÜ Puitmast, OÜ Murueit ja TAKKK Kunstikeskus.
Anija vallas on viimase 7aastase rahastusperioodi jooksul Leader-toetusega valminud näiteks Kehra madalseikluspark ja jõulinnak, rekonstrueeritud Kehra jaamahoone ja rajatud sinna muuseumid, valgustatud Anija mõisapark ning ehitatud parki mesilasteraapiamaja, Voosele tehtud Päikesekodu, käivitatud Nõmbra metsarestoran. Raasiku vallas on Leaderi toel muuhulgas ehitatud Arukülla uus päästedepoo, madalseikluspark, soetatud uisuväljaku piirded, rajatud välijõulinnak.