4. augustil võttis Ida-Harju Koostöökoda vastu projekte meetmesse 1.2 Kodukant korda ning 2.1 Tööd ja leiba.
Anija, Raasiku, Kose ja Aegviidu valla ühise Leader-tegevusgrupi, MTÜ Ida-Harju Koostöökoda tegevjuht Tiina Sergo selgitas, et tänavune taotlusvoor avati jääkide jagamiseks.
„Rahasaajail on olnud kaks aastat aega oma projektide elluviimiseks. Selle aja jooksul on üht-teist juhtunud, mõned projektid on läinud planeeritust odavamaks, mõned jäänud üldse ellu viimata. Sedasi on meile tekkinud rahajäägid ning otsustasime, et jagame need laiali,“ ütles ta.
Ida-Harju Koostöökojal on kavas jagada üle 40 000 euro, täpne summa pole teada, kuna igal nädalal laekub midagi MTÜ arvele tagasi. Rahataotlusi võeti vastu kahte meetmesse: 1.2 Kodukant korda ning 2.1 Tööd ja leiba. Taotlusi võeti vastu vaid ühel päeval.
„Juba esimese taotlusvooruga 2010. aastal täheldasime, et tegelikult tullakse rahataotlusi tooma lausa 95protsendiliselt viimasel päeval ning ülejäänud väike osa toob vaid päev varem. Vahepeal olid meil voorud avatud kolm päeva, kuid ka siis tõdesime, et projektid laekuvad ikka viimasel päeval. Seetõttu teeme nüüd vaid ühepäevaseid taotlusvoorusid,“ rääkis Tiina Sergo.
Kahe meetme peale kokku esitati nüüd 24 projekti, neist 16 meetmesse 1.2 Kodukant korda ning 6 meetmesse 2.1 Tööd ja leiba ehk ettevõtluse meetmesse. Taotleda võis mõlemast meetmest kuni 5000 eurot. 1.2 Kodukant korda meetmesse esitati taotlusi kokku veidi üle 57 000 euro eest, ettevõtluse meetmest küsiti veidi üle 20 000 euro: „Ilmselt oli teises meetmes konkurents oluliselt väiksem seetõttu, et ettevõtjate jaoks on bürokraatiat rohkem ning toetussumma ja toetusprotsent väiksem.“
Anija vallast esitati 8 projekti, neist 5 meetmesse 1.2 Kodukant korda ja 3 meetmesse 2.1 Tööd ja leiba, Raasiku vallast 4 projekti, esimesse 3 ja teise 1, Aegviidu vallast taotletakse raha kahele ja Kose vallast kaheksale projektile.
Tiina Sergo: „Kuna projektid tuleb ellu viia aasta lõpuks, andsime rahataotlejaile nõustamise käigus sõnumi, et eelistatud on soetamised ja kiiresti elluviidavad investeeringud. Seetõttu ongi nende hulgas palju erinevate vahendite või seadmete ostmist ning natuke ka renoveerimis- ja ehitustöid.“
Kummastki meetmest on kavas jagada üle 20 000 euro. Kui ühest meetmest peaks raha üle jääma, on sellest võimalik toetada teise meetme joonealuseid projekte ehk neid, mis esialgu jäid pingerea alusel rahastuseta. Tiina Sergo kinnitas ka – kui MTÜ eelarvesse tuleb mõne realiseerimata projekti arvelt raha tagasi, on võimalik, et toetatakse veel mõnda, mis esialgu jääb rahast ilma: „Meie eesmärk on, et võimalikult palju häid projekte saaks ellu viia.“
Augusti algul esitatud projektide kohta on esmane kontroll tehtud, sel nädalal hakkab neid lugema hindamiskomisjon.
„Loodame, et saame otsused teha septembri algul, sest projekti elluviimiseks on aega vaid mõned kuud,“ märkis Tiina Sergo.
Kuna eelmise juhatuse volitused lõppesid, valiti juuni lõpus toimunud üldkoosolekul Ida-Harju Koostöökojale uus 9-liikmeline juhatus. Avaliku sektori esindajatena jätkavad juhatuses Marge Raja Anija ja Merle Pussak Kose vallast, uued liikmed on Õnnela Metsaorg Raasiku ja Sille Noor Aegviidu vallast. Erasektorist valiti juhatusse Vello Einland OÜst Kivikose, Ülle Rink OÜst Kivisaare Ratsatalu ja Tõnis Väli, kolmandast sektorist Tiina Sergo ning MTÜ Koostöökoda juhatuse esimees Lydia Kruusmann. Üheliikmelisse revisjonikomisjoni valiti Krista Aruoja MTÜst Aegviidu Koolituskeskus.