Raasiku, Anija ja Kose valda hõlmaval MTÜl Ida-Harju Koostöökoda on käesoleval rahastusperioodil avatud kolm rahastusmeedet, kust saab taotleda oma tegevuseks Leader-toetust. Varasematel aastatel on meetmed olnud avatud aasta jooksul vaheldumisi, tänavu on vaid üks voor, kus kõik meetmed avatud korraga. Taotlusi saab hakata esitama veebruari lõpust, tähtaeg on aprillis. Täpsema info ja kuupäevad lubas Ida-Harju Koostöökoja tegevjuht Tiina Sergo panna peagi MTÜ kodulehele.
Elukeskkonna arendamise meetmes on tänavu jagada suurusjärgus 230 000-240 000 eurot, ettevõtluse meetmes 243 000 eurot, ühistegevuse meetmes 100 000 eurot. Summade suurused on enam-vähem samad, nagu möödunud aastal.
Tiina Sergo lausus, et meetmete korraga avanemine peaks vähendama segadust, kes millal taotlema peab, eesmärgid ja tegevused jäävad samaks, taotlejatele jääb rohkem aega majandusaasta aruande koostamiseks ja uue e-PRIA keskkonnaga kohanemiseks.
Kuigi voorude avanemiseni on veel aega, soovitab ta hakata tegema eeltööd, mõtlema, mille tarbeks raha soovitakse, käia Leader-nõustamistel: „Usinamad on juba möödunud aasta lõpust käinud meie juures konsulteerimas. Toetuse saamiseks on nõustamisel käimine kohustuslik. Kes varem taotlenud, kuid rahastuseta jäänud, võiksid oma taotluse üle vaadata ja paremaks teha, mitte sama projekti uuesti esitada.”
Kõige tihedama konkurentsiga on Tiina Sergo sõnul olnud siiani ettevõtluse meede. Ta soovitab, et tuleks tähele panna, kas äriplaan on põhjalik, tegevusplaan läheb meetme eesmärkidega kokku, taotluse esitamise hetkeks peab olema esitatud möödunud aasta majandusaasta aruanne. Kui toetusega planeeritakse ehitust, tuleb pöörduda varakult kohalikku omavalitsusse, et vajadusel saada ehitusluba, mis on samuti kohustuslik dokument taotluse juurde.
Koostöö osas juhib ta tähelepanu, et koostööpartneritega tuleks läbi rääkida, planeerida: „Tüüpiline viga on, et taotluses märgitakse osapooli, aga sisulist koostööd ei tehta. Peaks olema kokkulepe, ühisprojekti puhul on kirjalik kokkulepe kohustuslik.”
Projektiraha toel tegevusi soovitab Tiina Sergo planeerida mitte enne juuni lõppu: „Juunis on küll Koostöökoda projektid ära hinnanud ning rahastuse otsustanud, kuid PRIA otsuseid selleks ajaks veel kindlasti pole. Tegutsema võib hakata küll ka pärast meie otsuse saamist, kuid omal vastutusel.”
Eelmiste aastate murekohad on, et tegevustega planeeritakse liiga vara alustada, puuduvad vajalikud dokumendid. Miinuspunkte toovad ka hooletusvead – kuna täita tuleb mitmeid vorme, satuvad taotlusesse eri andmed, ka taotletav summa on mõnel juhul kogemata erinev märgitud. Täpsustamata jäetakse sageli omafinantseeringu allikad.
Ta lisas, et endiselt on palju neid, kes pole rahastusvõimalustest teadlikud ega saa täpselt aru, milleks saab toetust küsida. Ta soovitab lugeda meetmete eesmärke, mõelda, kas ja kuidas sinna sobituda.
Varem rahastatud projektidest toob ta ühistegevuse meetmest näiteks Aruküla MTÜ Perekeskus Männikäbi ning Kose valla MTÜ Loodusmaa koostöö, kes teevad kohtumisi, koolitusi, väljasõite. Elukeskkonna arendamise meetmest kiitis ta Anija vallast MTÜd Voose Kõrts, kes toetuste abil ehitanud Eesti Ajaloo Hariduskeskuse ENSV hoone. Ettevõtluse meetmes on silma paistnud OÜ Livnord Raasiku vallas Järsi külas – küttepuudega tegelev ettevõte on renoveerinud oma laohoone.
Veebruaris on Ida-Harju Koostöökojal plaanis korraldada infopäevad, kuupäevad pole veel teada.