
Yukoni jõel Kanadas kahestel süstadel 715 kilomeetrit läbinud 8 mehe seas olid MART REIMANN Saunjast, ANDRES KAJU Valklast, MARTIN PEDAI Arukülast ja MATTI TUUL Kostiverest.
Möödunud pühapäeval näitas TV6 kaheosalise sarja „Kullapalaviku radadel“ esimest osa, tuleval pühapäeval samal ajal on eetris teine osa. Võttegrupp, kuhu kuulusid toimetaja Marek Lindmaa ja kaameramees Indrek Volens, toob vaatajateni Yukon Team Estonia mineku Eestist Kanadasse ja 27. juunist kuni 1. juulini kestnud katsumused Yukoni jõel korraldataval aerutamismaratonil Yukon River Quest.
Yukon Team Estonia oli 12liikmeline, koos nelja paatkonna võistlejatega tegid kaasa kaks toetustiimi, ühe moodustas võttegrupp ja teises olid kahe võistleja naised. Start oli Yukoni pealinnas Whitehorses ja finiš kunagises kuulsas kullaotsijate pealinnas Dawsons Citys.
Iga võistlusklassi parimad said rahalise preemia. Võistlus oli eestlastele edukas. Parima tulemuse tegid Andres Kaju ja Leivo Sepp, kes võitsid kahesüstade klassis meeste arvestuses esikoha ajaga 48 tundi 7 minutit ja 28 sekundit. Kolmanda koha said Mart Reimann ja Ivar Hütt, kes aerutasid 49 tundi 15 minutit ja 59 sekundit. Hillar Irves ja Martin Ilumets aerutasid 59 tundi ja 12 minutit ning Martin Pedai ja Matti Tuul 69 tundi ja 18 minutit.
Osalejaid oli üle maailma, kokku võistlesid erinevates arvestusklassides 115 paatkonda, millest osa katkestasid. Eesti aerutajad on rahul ja uhked, et nende ridades kadusid polnud, kõik neli kahest süsta jõudsid finišisse.
Mart Reimann kommenteerib, et aerutamismaratoni raskuse määrab see, kui palju antakse võimalust puhata. Yukoni maratonil oli kaks ametlikku peatuskohta – 300. ja 530. kilomeetril. Esimeses peatuses võis puhata 7 tundi ja teises 3. Kusjuures esimeses peatuskohas said võistlejaid aidata toetustiimid. Teise peatuse tagasid võistluse korraldajad, sinna toetusgrupid ligi ei pääsenud.
Martin Pedai: „See oli eelkõige võitlus iseendaga, põhiliselt unega. Jõgi oli metsik ja kiire vooluga, ümbritsev loodus samuti. Yukoni maakond on Eestis kümme korda suurem, kuid asustust on väga hõredalt, elanikke on 38 000. Suuremat ja ekstreemsemat maratoni maailmas pole. Esimesse peatuspunkti aerutasime järjest 30 tundi, võitlesime unega, tegime pisemaid peatusi, sõime-jõime ja edasi. Oli vägev kogemus, peamiselt just vaimne pingutus.“
EV100 kingitus aerutajatelt
Kestvusspordiga tegelev Martin Pedai, kes aastatel 2005-2015 oli Eesti Aerutamisföderatsiooni president, kirjeldab, kuidas Kanadasse sõidu idee tekkis rohkem kui aasta tagasi Pühajärve regatil: „Arutasime seal pärast võistlust, et tulekul on EV 100 aasta, võiks teha midagi erilist. Üks mees rääkis maailma pikimast ja raskemast aerutamismaratonist Kanadas. Sellest hakkas mõte idanema, osad reageerisid kiiresti, et on minekust huvitatud, ka Mart Reimann. Kirjapaneku tähtaeg oli sügisel, selleks ajaks oli meid kokku kaheksa. Paadiklasse on Yukoni maratonil palju, valisime kahesed süstad, kuna on kõige turvalisemad ning endalgi lõbusam, pole pikka üksiolemist.“
Süstad valmistas firma World of Kayaks, mille juht Matti Tuul on samuti aerutaja ja kestvussportlane. Enamik tiimist on aerutamisega tegelenud aastaid. Mart Reimann ja Andres Kaju korraldavad Reimann Retkede süstamatku ja Lahemaa maratoni, on aerutanud üle mere Soome ja Rootsi, osalenud mitmetel pikkade distantsidega süstavõistlustel. Hillar Irves on Võhandu maratoni korraldaja. Martin Ilumets juhib Eesti Aerutamisfoderatsiooni alates 2015. aastast.
Hakati treenima EV100 kingituseks – et esmakordselt Eesti tiimiga maailma pikim maraton edukalt läbi teha ja sinimustvalge finišisse viia. Saates „Kullapalaviku radadel“ on lõik videost, kus Andres Kaju ja Leivo Sepp treenivad süstaga tänavu märtsis Valklas merejääl. Harjutati looduses, talvel ka ujulas.
Sponsorite toel tehti kogu tiimile ühesugune võistlusvorm, oldi väärikas Eesti koondis.
Mart Reimann: „Yukoni maraton oli mu seni sõidetutest kolm korda pikem ja kestis ajaliselt kolmandiku võrra kauem. Kuigi Koiva maraton oli raskem, sest puhkeaega oli seal vähem. Olen matkanud süstaga Aafrika ja USA jõgedel, matkal läbib päevas keskmiselt 30-50 kilomeetrit. Umbes 700 kilomeetrit olen aerutanud süstamatkal ümber Eesti ranniku, aga sellele kulus 18 päeva.“
Ta lisab, et Yukoni maratoni üks suuremaid üllatusi oli see, kui eestlaste võidumeeskonnast sõitsid mööda memm ja taat – Uus-Meremaa aerutajad, üks 62- ja teine 63aastane.