AIVE MÕTTUS
Laupäeva, 27. juuli keskpäeval võtsid Püreneede mäestikus Kataloonia ja Prantsusmaa piiril ööpäevapikkuse teekonna rogaini maailmameistrivõistlustel ette 396 kahe- või kolmeliikmelist võistkonda 32 riigist üle kogu maailma.
Korraldajad olid mäesuusakeskuse mägisele maastikule üles seadnud 87 kontrollpunkti, kust võis koguda maksimaalselt 518 punkti. Lühim distants kõiki punkte läbides stardist finišini olnuks 103 kilomeetrit ning tõusumeetreid tulnuks sel teel võtta üle 9000.
Ilmataat ehmatas sportlasi juba enne starti, kui seni suvisena püsinud ilm ootamatult sügiseseks pööras – soojakraade jättis võistluspaigast üle käinud äike järele 13-14 ning vihma kallas lakkamatult. Need pole just meeldivaimad saatjad, kui tuleb 24 tunniks metsa suunduda.
Mitu järjestikust äikesehoogu, tihe vihm, öised tugevad tuuleiilid ning õhutemperatuur, mis võiks pigem Eestimaa sügisesse kui Hispaania suvesse sobida – nii karmides ilmastikuoludes võitlesid eestlastest rogainerid endale maailmameistrivõistlustelt 13 medalit.
Säravaima medalikomplekti – naisveteranide klassi pronksi ja naissuperveteranide klassi kulla – tõi Ida-Harjusse La Molina mäesuusakeskuses peetud tiitlivõistluselt kehralanna Marje Viirmann, tema võistkonnakaaslane oli Võrumaal elav Airi Alnek.
Naisjuunioride klassis saavutas pronksise tulemuse talviti Loksal ja suviti Kuusalu vallas Virve külas elav Epp Paalberg koos Tapa neiu Kaisa Roobaga.
Juunioride segavõistkondade arvestuses sai taas pronksi Juminda poolsaarelt pärit võistkond – Helis Pajuste Leesilt, Kadri Ustav ja Kaarel Vesilind Tammistult. Raja läbis tubli tulemusega (48. koht vanusepiiranguta segavõistkondade klassis) ka kolmas jumindapoolsaarlaste võistkond – isa-tütar Heiki ja Heleri Pajuste Leesilt. Heleri Pajuste oli 12aastasena võistluste noorim. Ta treenib ja võistleb koos isaga aastaid.
Rogain on pika kontrollajaga võistkondlik valikorienteerumine, mille eesmärk on koguda kontrollaja jooksul maastikule paigutatud kontrollpunkte läbides võimalikult palju punkte. Kontrollpunktide väärtus on erinev, sõltudes kaugusest ja tehnilisest keerukusest.
Võistlusspordina nõuab see ala väga head vastupidavust. Kuna kontrollpunktide läbimise järjekorda pole ette antud, on vaja ka oskuslikku raja planeerimist. Samuti tuleb osata õigesti hinnata oma jõuvarusid ja liikuda maastikul võimalikult kiiresti.
Rogaini nimi ja võistlusformaat võeti kasutusele 1976. aastal Austraalias. Termin rogain on tuletatud spordiala algatajate eesnimedest: Rod Phillips, Gail Davis (Phillips) ja Neil Phillips, kes korraldasid esimese rogaini.