Kuigi esimesed tarvitajate ühistud loodi praegustes Kuusalu valla külades juba 1907.-1908. aastal, loeb Harju Tarbijate Ühistu oma sünnipäevaks 13. augustit 1909, mil asutati Kuusalu Kaubatarvitajate Ühistu „Töö“.
„Oleksime ühistu asutamisajana võinud arvestada ka varasemat aega. Esimesed teated ühistegevusest on juba 1903. aastast, kuid see ei olnud järjepidev,“ sõnas HTÜ kaubandusjuht Ülo Laurima.
Harju ühistu algust ei hakatud arvestama ka esimestena loodud Pärispea, Turbuneeme, Viinistu ega teiste tarvitajate ühistute järgi, kuna neis kohtades pole HTÜl enam kauplusi.
16 kauplust
HTÜl on maakonnas 16 kauplust. Neist Raasiku vallas on kaks – Arukülas ja Raasikul, üks Kuusalus, Kehras ja Loksal. Sellest aastast kuuluvad need kõik ETK Konsumi-ketti. Kõigist HTÜ poodidest on Konsumeid kümme. Kogu Eestis on 60 Konsumit.
Konsum on ETKle kuuluv kaubamärk. Konsumiks saavad kauplused, kus on vähemalt 400 ruutmeetrit müügipinda. See on vajalik, et sinna saaks mahutada nõutava kaubasortimendi ja teatud arvu müügiartikleid. Varem kehtis Konsumi kauplustele veel nõue, et seal peab olema teeninduslett. Eelmisest aastast seda enam ei ole.
„Viisime kõik oma suuremad poed Konsumi ketti ning pakume liikmetele kõiki soodustusi, mida saame ETK ühise turunduse kaudu,“ rääkis ta.
Üle 1800 liikme
Viisteist aastat tagasi oli HTÜl 360 liiget, praegu on 1859. Kuna vahepeal hakkas liikmete arv väga kiiresti kasvama, tuli Ülo Laurima sõnul panna ette piir.
„Oma liikmetele teeme päris palju lisasoodustusi ning peame suutma neid kõigile tagada,“ põhjendas ta.
Näiteks saavad ühistu liikmed HTÜ poodidest 3 protsenti soodustust, väljaarvatud alkoholi ja tubakatoodete ostmisel. Erandiks on ehituskauplus, kust saavad 3-protsendilist hinnasoodustust kõik säästukaardi omanikud.
Säästukaardi omanikele on mõeldud ka sooduskampaaniad. Näiteks eelmisel kuul olid soodushinnad 314le tootele ning sel aastal on Konsumites sooduskampaaniad olnud igas kuus.
Kui reklaamides lubatud soodustooteid parasjagu müügil pole, soovitas ta küsida kaupluse töötajailt. Ehk on toode riiulilt otsas ning pole jõutud laost juurde tuua. Osa kaupu võib olla otsa saanud, kuna juhataja ei osanud tellida piisavat kogust: „Püüame ikka õppida oma vigadest ning jälgida, et lubatud soodustooteid jätkuks.“
Käive kasvab
Igal aastal on HTÜ püüdnud renoveerida vähemalt ühe oma kauplustest ning nüüdseks on kõik poed ühe korra renoveeritud, osa ka kaks korda.
„Kauplused ei saa kunagi valmis, vaid peavad olema pidevas arengus,“ ütles kaubandusjuht.
Ta lisas, et investeeringuteta poleks käibekasvu: „Kui enamus kauplusi on võrreldes eelmise aastaga miinuses, siis HTÜ käive kasvas 7,1 protsenti. Raasiku ja Haabneeme poodides, mis alles renoveeriti, kasvas käive kahekordseks.“
Järgmisena on kavas remont Kiisa kaupluses ning lahendamist ootav probleem on ka Loksal – sealses kaupluses on müügipind jäänud kitsaks: „Kui on kauba vastuvõtt, on ostjatel seal lausa piin käia. Kuid õnneks on meil Loksal väga tublid töötajad.“
Kauplusehoonet Loksal tahapoole juurde ehitada ei saa, seal tuleb ette jõepiir. Võimalus on poodi laiendada maja teisele korrusele, kus vahepeal tegutses noortekeskus.
„Peame arvestama, milline variant on meie klientidele meelepärane ning ka raha tuleb lugeda, sest investeeringud on vaja tagasi teenida,“ märkis HTÜ kaubandusjuht.
Üsna hiljuti uuendatud Kehra, Raasiku ja Kuusalu kauplustes on tema hinnangul ruumi piisavalt, Arukülas võib kitsikus tekkida varem, kuid seal on kauplust võimalik laiendada rendileantud pindade arvelt.