
HOLi tunnustusauhinna Väikese Holmeri pälvivad Anija abivallavanem MARGE RAJA ja Loksa abilinnapea ANDRES KASKLA.
Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp ja Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) juhatus avalikustasid tunnustus-auhindade laureaadid 2020. aasta lõpus tavapärasest varem, kuna traditsiooniline tunnustusüritus jäi 30. detsembril Estonias Covid-19 täiendavate piirangute tõttu ära. Tunnustusüritus on edasi lükatud, uus toimumisaeg selgub edaspidi.
Kultuuripärl – Kuusalu vaimu karismaatiline kandja
Harjumaa Kultuuripärl 2020 on Kuusalu vallas tegutseva MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts tegevjuht, Kolga-Kuusalu kammerkoori koorivanem Ulvi Rand.
Kultuurkapital sai kaks ettepanekut tema kandidatuurile. Lühemalt vormistatud ettepanekus on öeldud, et 2020. aastal jäid Tormise-seltsil palju tegevusi ja projekte Covid-19 puhangu pärast seisma, ent hoolimata kõigest toimus 7. augustil Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistamine Kõrveaial, see läks ajalukku erilisena, sest samal päeval avati Tormise Virtuaalkeskus. „Palju jõudu ja energiat Kuusalu vaimu karismaatilisele kandjale!“ on soovitud selle ettepaneku lõpus.
Pikemas ettepanekus nimetatakse samuti Tormise Virtuaalkeskuse avamist – see oli üleriigilise tähtsusega sündmus: „Virtuaalkeskuse mõjud ulatuvad üle kogu maailma. Virtuaalkeskuse kui internetipõhise infobaasi eesmärk on tagada Tormise loomingupärandi kättesaadavus, säilitamine, levik ning rahvusvahelise tuntuse edendamine.“
Ulvi Rand on Tormise-seltsi liige 2001. aastast, MTÜ juhatuses aastast 2014. Veljo Tormise Kultuuriselts loodi 1997. aastal helilooja kaastoel. Aastast 2002 haldab selts Kuusalu rahvamaja, koordineerib ringide tööd ja korraldab kultuuriüritusi. Ettepanekus on loetletud olulisemad kultuurisündmused, mis on toimunud kultuuriseltsi eestvedamisel. Kuusalu rahvamaja igapäevase toimimise eest vastutab Ulvi Rand üksi.
Traditsioonilised üritused on lauritsapäeva tähistamine, laululapse konkurss, Tormise juubelite ja sünniaastapäevade tähistamine Kõrveaial. Aastal 2013 sündis seltsi eestvedamisel muusikaline suurlavastus „Lauritsa lubadus“.
Ulvi Rand ütles, et Kultuuripärli tiitel tuli suure üllatusena: „Olen ääretult rõõmus ja tänulik, suur aitäh! Ma ei osanud seda oodata. Koroonaviiruse tõttu oli möödunud aasta üritustest üsna tühi. See andis koroonakevade ajal võimaluse põhjalikumalt tegeleda virtuaalkeskuse käivitamisega ning Tormise juubeliaastapäeva tähistamise ettevalmistustega Kõrveaial. Kultuuriselts vastutab virtuaalkeskuse toimimise eest, sisulise poole annavad tehniline meeskond, Tormise perekond ja rahvusvahelise kogemusega projektijuht Iti Teder. Veljo Tormise vaim hõljub meiega, sest kultuurseltsi on ta ise loonud.“

Suur Holmer – inspireeriv ja toetav kolleeg
Suure Holmeri auhind antakse pikaajalise ja tulemusliku tegevuse eest omavalitsuse volikogu esimehele, linnapeale või vallavanemale Harju maakonnas. Holmerite pronksist skulptuurid on teinud skulptor Aivar Simson Kuusalu vallast Tammispealt.
Kuusalu endine vallavanem Urmas Kirtsi on avalikus teenistuses olnud 20 aastat, sellest 14 aastat Kuusalu vallavanema ametis ja 6 aastat vallavolikogu liikmena. Ta on Leader-tegevusgrupi MTÜ Arenduskoda ja ka MTÜ Kiiu Arendus juhatuse esimees, HOLi juhatuse esimees aastatel 1994-1996. On OÜ Sõnumitooja asutaja ja aidanud aktiivselt kaasa ajalehe väljaandmisele, märkis teenete kirjelduses teda Holmeri auhinnale esitanud Andre Sepp, lisades: „Urmas Kirtsi on olnud hea kolleeg ametikaaslastele, ta on olnud inspireeriv ja alati toetav.“
Urmas Kirtsi: „Olen rõõmus ja tänulik, tegu on suurima tunnustusega, mida Harjumaa omavalitsusjuht võib saada. Need 14 aastat vallavanemana on olnud huvitavad. Kõige keerulisemad on olnud kolm viimast aastat, millest aasta 2018 oli kõige õpetlikum.“
Alates jaanuarist 2021 on Urmas Kirtsi taas Kuusalu vallavolikogu liige. Vallavanema ametist lahkus ta novembri alguses. Alates 17. novembrist töötas maaeluministeeriumis projektijuhina ning jaanuarist 2021 on põllumajandus- ja toiduameti peadirektor. „Usun, et leian aja ka vallavolikogu tööd teha, et aidata oma kogemusega,“ lausus ta.

Väikesed Holmerid – pikaajalised omavalitsustöötajad
Väikeseid Holmereid antakse Harju maakonnas omavalitsuse volikoguliikmele, linna- või vallavalitsuse töötajale teenete eest omavalitsuse või koostöö arendamisel.
Anija abivallavanema Marge Raja kandidatuuri esitas eelmine vallavanem Arvi Karotam. Marge Raja on Anija vallavalitsuses töötanud 1998. aastast, 14 aastat olnud vallavalitsuse liige, 2010. aastast abivallavanem.
„Marge Raja on laia empaatiavõimega, alati abivalmis kolleeg ja meeskonnajuht, täidab tööülesandeid suure pühendumise ja kohusetundlikkusega ning on algataja ja edukas elluviija kümnetele projektidele Anija valla eri elualadel,“ on kirjutatud ettepanekus.
Marge Raja: „Iga tunnustus on üllatus – on märgatud ja keegi on võtnud aega, et kandidaadiks esitada. Olen Anija vallamajas töötanud 22 aastat, töö on huvitav, igav ei hakka. Aina tuleb uusi väljakutseid, peab end kurssi viima, juurde õppima – see võimaldab oma tööst rõõmu tunda.“

Loksa abilinnapea Andres Kaskla on omavalitsuses töötanud selle taasloomisest. Ta valiti 1990. aastal Loksa alevivanemaks, 1993-2002 oli Loksa linnapea, 2002-2006 kommunaalmajanduse spetsialist ja alates 2006 abilinnapea.
Tema kandidatuuri esitanud Loksa linnapea Värner Lootsmann kirjutas: „Andres Kaskla on rahulik, abivalmis, temasse suhtutakse suure austusega, sest asjalikkuse ja rahulikkusega lahenduvad paremini linnaelanike kõik kommunaalmured.“
Andres Kaskla: „Tänan tunnustuse eest. Omavalitsuses olen töötanud 30 aastat, esialgu olid volikogu esimehe ja alevivanema ametikohad ühendatud. 1990. aasta valimised olid esimesed, kus Loksa alevinõukogusse valiti 15 inimest, enne oli 50 saadikut.“