Harju memme-taadi lustipidu oli seekord Loksal

3223

Loksal on pidu peetud ka kord varem – 2003. aastal toimus I keskkooli õues.

Harju maakonna memmede-taatide tänavune lustipidu toimus 17. korda. Võrreldes va­ra­se­ma­ga oli see nüüd Loksal palju rahvarohkem, esinema registreerunuid kogunes ligi 600. Et esinejad ja publik lahedalt ära mahuksid, oli pidu linnaplatsil. Kaheksa aastat tagasi peeti memme-taadi pidu koolimaja hoovis, lauljaid ja tantsijaid osales siis vähem – umbes 400.

Möödunud korrast erinev oli ka see, et 2003. aastal tuldi kohale peopäeva hommikul ning enne esinemist tehti proove, seekord eraldi ühis­proove ei olnud. Nüüd valisid kohalikud tantsujuhid Elna Linkvist (Vihasoo Memmede juhendaja) ja Riina Juhkami (Loksa Rannamemmed) välja ühiselt esitatavad tantsud, neid tutvustati rühmajuhtide seminaril ning seejärel õppisid rühmad tantsud ise selgeks. Iga rühm tantsis omaette ringis just nii, nagu oli ära õppinud ja soovis. Tantsurühmad esitasid ühe endi valitud tantsu veel ka eraldi piirkondade kaupa. Enamik tantsijaist olid memmed, taate oli tantsimas vaid 5.

Elna Linkvist rääkis, et varem on tantsitud peol rahvatantse, kuid seekordsed tantsujuhid valisid esitamiseks seenioride seltskonnatantsud: „Võibolla tänu sellele oli Loksa peol rekordarv tantsurühmi.“

Lauljate repertuaari valis laulujuht, Loksa Käbilinnu dirigent Raidi Andre.

Et memmed-taadid saaksid hinge tõmmata, esinesid vahepeal Loksa kooli 2.-3. klassi tantsurühm, Loksa ja Kuusalu 3.-4. klassi rühmad ning Loksa ja Kolga 5.-6. klassi tantsijad. Neid rühmi juhendavad Elna Linkvist, Eelika Krasmus ja Krista Kukk.

Veel esinesid Loksa muusikakooli akordionistide vilistlasansambel Erika Kasetalu juhendamisel, Loksa vene pensionäride ansambel Kalina, saateansambel koosseisus Lauri Metus, Aivar Jürimets ja Kert Krüsban. Esinejaid saatsid Juule Laurend klaveril, Elina Aasa viiulil ja Kert Krüsban akordionil. Peo juht oli näitleja Paul Laasik Kolgakülast.

Memme-taadi lustipeo „Tantsi minuga“ korraldasid Rahvatantsu- ja Rahvamuusikajuhtide Harjumaa Ühendus ning Harjumaa Kultuurikorraldajate Liit.
Toetasid Harjumaa Omavalitsuste Liit, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Loksa linn.

Peo avas HOLi juhatuse aseesimees Helle Lootsmann. Pärast esinemist tänasid Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse spetsialist Merle Hallik ning Harju maavalitsuse haridus- ja kultuuritalituse juht Riin Kivinurm juhendajaid.

Viimased viis aastat on memme-taadi pidu ühendatud Harjumaa Käsitööpäevaga.

Aruküla rühmas üks vanimaid osalejaid
Aruküla memmede tantsurühmas tantsib ka 93aastane Heljo Reinberg, keda rühma liikmed ja ka juhendaja Evi Tomingas arvasid peo vanimaks osalejaks.

Heljo Reinberg rääkis, et nooremana on käinud esinemas paljudel üldlaulu- ja tantsupidudel: „Kui lõpetasin, arvasin, et enam ei ole rahvariideid vaja, viisin need lakka. Kui hakkasin tantsima Aruküla memmede rühmas, tõin oma rahvariided lakast tagasi. Need on Jüri kihelkonna pruudi rõivad.“

Evi Tomingas kiitis, et Aruküla memmed on väga kohusetundlikud ning käivad proovides korralikult kohal.

Sama kinnitasid ka Raasiku memmede tantsurühma juhendaja Janne Kuuskla ja Kehra memmede rühma juht Anu Mäeorg – tantsumemmed on tragid ning proovidest naljalt ei puudu.


Lauljad-tantsijad memme-taadi peol Loksal

Tantsurühmi kokku 31. Nende seas ka Loksa Rannamemmed (juhendaja Riina Juhkami), Vihasoo Memmed (Elna Linkvist), Alavere tantsurühm Helda (Maarika Tuttelberg), Aruküla Kultuuriseltsi memmede rühm Pihlakobar (Evi Tomingas), memmede rühm Kadri (Anu Mäeorg), Raasiku memmede rühm Krõõt (Janne Kuuskla), Kuusalu vanaemade rühm Tiiu (Tiiu Aasa), Aegviidu memmede rühm Nõmmelill (Erna Mölter).

Lauluansambleid kokku 23. Nende seas ka Loksa Käbilind (Raidi Andre), lauluklubi Helin (Kaisa Tiismaa), lauluansambel Mariann (Reet Männik), ansambel Kanar­bik (Heli Sepp), Kuusalu Laulumemmed (Mare Russak), Anija naisansambel (Liivi Kütt).

Eelmine artikkelIRLi Kuusalu osakonda juhib HENN PÄRN
Järgmine artikkelOodatakse vastuseid küsimustikule olukorra kohta Raasiku vallas