Harjumaa maakaitsepäeval oli laupäeval, 23. juunil vihma ja külma kiuste sadu inimesi.
Paraadil osalesid naiskodukaitsjate kolonnis paljud Kuusalu valla naised. Lippu kannab LANA TOOMVAP Põhja külast, tema kõrval HELI JÜRISSON Sigulast ja KÜLLIKI TREPP Sauelt. Foto Aare Allik
Harju maavalitus korraldas tänavu 17. korda toimunud maakaitsepäeva koostöös Raasiku vallavalitsusega. Toimumiskohaks valiti Raasiku alevik, kuna seal asub Harju-Jaani Ristija Johannese kiriku kõrval Vabadussõja mälestusmärk. Raasiku põhikooli staadion sai äsja uue ilme, seal viidi läbi rivistus ja kaitsejõudude paraad.
Paraadil marssisid Kuusalu, Loksa ja Kolga noorkotkad ning kodutütred ja Kaitseliidu Rävala piirkonnast ka Kuusalu naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased.
Ilm ei heidutanud huvilisi. Hommikul kella kümneks täitus kirikuesine parkimisplats autodega.
Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga sõnul üllatas teda, et rahvast kogunes nii palju: „Ma ei oleks iial uskunud, et juba kiriku juurde sedavõrd arvukalt inimesi tuleb. Selgus, et Raasiku ei olegi nii väike.“
Ettevalmistusi suurpäevaks asuti tegema möödunud sügisel, kui maakaitsepäeva läbiviimiskoht sai kindlalt paika pandud.
Helle Vaga: „Väga paljude inimeste abiga saime ära tehtud suure töö. Kasutasime oma valla ja Harjumaa teiste omavalitsuste aktiivsete inimeste ning ettevõtjate abi – toitlustamine, helitehnika, lava, maa-ala ettevalmistajad.“
Kaartide järgi pandi paika lava ja telkide asukohad. Mõõdeti ära vahemaad, kui kaua kulub kiriku juurest staadionini minekuks ja staadionilt rahvamajja.
Päev algas pärgade asetamisega Vabadussõjas langenute mälestussamba jalamile ja jätkus paraadiga kooli staadionil. Rahvamaja juurde olid üles seatud kaitseväe ja eriteenistuse tehnika ning Raasiku oma meeste vanatehnika. Avatud olid erinevad müügi- ja esinduspunktid.
Tõeliseks publikumagnetiks osutusid ajalooklubi Front Line demolahingud 1944. aasta sõjasuvest. Demonstratsioonid jätkusid tänapäevasemate näidetega korrakaitse- ja lahingutegevusest. Näidati pommi kahjutuks tegemist. Vaatajad ootasid aga pikisilmi demolahingute viimast vaatust, kus helikopteril kohale saabunud politsei- ja piirivalve lennusalk korraldas koos eriüksustega haarangu ning pidas kinni relvastatud narkojõugu.
Pole halba ilma, on vale riietus
Pärast pärgade asetamist kogunesid pidulised Raasiku staadionile, et näha Harju maakaitsepäeva paraadi, kus rivistusid üles operatiiv- ja kaitsejõud ning saada osa Harjumaa maavanema Ülle Rajasalu tervituskõnest.
Kui hommikusel pärjatseremoonial saadi läbi vaid kerge vihmaga, siis paraadiks oli see asendunud tugeva sajuga, kus ka külmast värisevad kodutütred ja noorkotkad keepideta vapralt kaasa marssisid.
Kui suunduti rahvamaja juurde vanatehnikat ja demolahinguid vaatama, kallas vihma juba nagu oavarrest. Kellel oli võimalik, kasutas juhust ja vahetas riideid. Välja võeti kummikud, keebid ja vihmavarjud. Tasuta jagatud 800 portsjonit sõdurisuppi kulus marjaks ära ning rahvamajas sai end vahepeal soojendada-kuivatada.
Raasiku vallavanem AARE ETS saab maavanem ÜLLE RAJASALULT võidutule.
Demolahingute lõpuks oli Raasikule jõudnud ka president Toomas-Hendrik Ilvese süüdatud ja Pärnust hommikul Harjumaale teele saadetud võidutuli. Selle tõid Harjumaale Rävala malevkonna kaitseliitlane, lipnik Veiko Lilleväli Kuusalust ja naiskodukaitsja Aet Kala Kurtnast.
Maavanem Ülle Rajasalu andis tõrvikutule edasi Harjumaa kõikidele kohalviibinud omavalitsusjuhtidele, ka Aegviidu vallavanemale Tõnis Välile, Anija vallavanemale Tiit Tammarule, Kuusalu vallavanemale Urmas Kirtsile, Loksa linnavolikogu esimehele Rein Heinale ja selleaastase maakaitsepäeva võõrustajale – Raasiku vallavanemale Aare Etsile. Anija vallavanem Tiit Tammaru viis tule Kehrasse Põrgupõhja linnaosa jaanipeole. Raasiku vallale antud võidutulega süüdati õhtul rahvamaja juures jaanilõke.
Edu võti on koostöö ja hoolimine
Raasiku vallavanem Aare Ets ütles kiriku juures rivistusel peetud pidupäevakõnes, et kakskümmend üks aastat on lühike aeg riikidele, kes saavad oma eksistentsi mõõta sajandites, kuid piisavalt pikk aeg, et mõõta ühe inimpõlve põhjal korda saadetut.
Ta tänas kõiki, kes teevad oma igapäevast tööd ja peavad lugu nii endast kui oma riigist: „Iseseisvus ei ole kellegi isiklik teene, igaüks on andnud selleks oma suurema või väiksema panuse. Edu võti on koostöö ja hoolimine – kes ei hooli endast, ei hooli ka riigist.“
Harju-Jaani koguduse diakon Lev Lekarkin andis edasi mõtte, et vaatamata paljuräägitud küberkaitsele peame riigi hoidmisel lootma muuhulgas ka issanda kaitsele.
Memento liidu esindaja, riigivanem Kaarel Eenpalu lapselaps ja Arukülas asuva Hellema talu perenaine Anne Eenpalu meenutas, et esimeses Eesti Vabariigis jõuti Võidupüha tähistada vaid kuus aastat, ning rääkis ka sellest, kuidas iseseisvus käest anti.
Anne Eenpalu tuletas meelde Võidupüha tähendust: „On oluline, et kui riik vajab kaitset, siis me seisaksime üksteise kõrval ja hakkaksime vastu nagu üks mees ja üks naine.“
Kiriku juurest saadeti teele ka pärjad Harjumaa teistes omavalitsustes asuvatele Vabadussõja mälestusmärkidele.
Vallavanem Aare Ets ütles hiljem Sõnumitoojale, et jäi maakaitsepäevaga rahule: „Pidu läks korda ja rõõmu teeb, et rahvas tuli ilma trotsides kohale. Rohkem oleks võinud osa võtta kohalikke ettevõtteid, sest oli hea võimalus end tutvustada. Esindatud olid AS Raasiku Elekter ja Mistra-Autex AS.“