Oodatakse fotosid ja mälestusi Harju-Jaani koolidest.Projekti eestvedajad ANNE ORUAAS ja MARGIT EERIK.
MTÜdel Kehra Raudteejaam ning Tuulekell on koostöös Tallinna ülikooli pedagoogika arhiivmuuseumiga käsil projekt „Harju-Jaani koolid pildile“, mille käigus kaardistatakse kõik teadaolevad koolid Harju-Jaani kihelkonnas läbi aegade. Tegu on pilootprojektiga, kuna Tallinna Ülikooli pedagoogika arhiivmuuseumil on tulevikus kavas kaardistada kogu Eesti koolid. Projekti läbiviimiseks sai MTÜ Kehra Raudteejaam KOP sügisvoorust 1457 eurot toetust.
„Projekti idee on, et kihelkonna kooli kohta oleks võimalik saada maksimaalselt infot. Oleme töögruppi kaasanud kohalikud koduloouurijad,“ selgitas projekti üks eestvedaja Anne Oruaas.
Projekti teine eestvedaja Margit Eerik lausus, et oluline on uurida infot just kadunud koolide kohta ning kindlasti tuleb töö käigus välja palju huvitavaid fakte. Näiteks sai ta alles hiljaaegu teada, et Kihmla-Salumäe praeguse külaplatsi juures asus Lubjaahju köstrikool. Sellest uudisest tekkis tal idee hakata uurima, kus veel kihelkonnas on koolid olnud.
Kiviloo külakooli kohta paneb materjali kokku Avo Möls, Aruküla piirkonnast Mai Erbe, Pikavere-Perila-Peningi kandist Vaino Napp, Raasiku piirkonnast Mare Vaarik, Haljava kooli ja Lubjaahju köstrikooli kohta Ilse Tudre ning Anija ja Kehra kandis Ants Miidla.
Kogutud materjalidest tehakse veebinäitus, mis jääb pedagoogika arhiivmuuseumi kodulehele ja MTÜde kodulehtedele. Soovi korral ka koolide või vallavalitsuste kodulehtedele. Kogutud materjalidest trükitakse ka lühiversioon. Veebinäitust on esmakordselt kavas esitada 10. augustil XII Harju-Jaani kihelkonnapäeval. Samal päeval on plaanis korraldada ka bussituur mööda kihelkonna koolide radu. See algab esimese teadaoleva koolikoha juurest.
„Kevadel on plaan minna teadaolevaid koolide asukohti pildistama, et näha mis seal praegu on. Päris kõikide täpseid asukohti ei tea. Nende väljauurimine on poole aasta töö. On teada, et esimene püsivam kool kihelkonnas loodi 1717. aastal ja see asus Harju-Jaani vana kalmistu kabeli juures, selle asutas pastor Heinrich Christopher Wrede. Episoodilisi koole oli varemgi. Raasiku kool on ka Forseliuse seltsi rootsiaegsete koolide nimekirjas,“ rääkis Anne Oruaas.
Projekti läbiviijad ootavad, et inimesed otsiksid ja tooksid neile koolidega seotud vanu fotosid, kaasaarvatud klassipildid. Oodatud on ka faktid ja mälestused. Materjalid võiks anda oma piirkonna kodu-uurija kätte. Fotod tagastatakse omanikele.