Harju-Jaani kihelkonnapäevade korraldaja MARGIT EERIKU sõnul on nende kihelkond esimene, kellel on nüüd põhjalik digitaalne koolikohtade kaart.
Tänavuste kihelkonnapäevade kavas oli ringsõit mööda Harju-Jaani kihelkonna paiku, kus on kunagi asunud või asuvad praegu koolid. Neid on kokku 32. Osalejaile jagati paberkandjal kaart, kuhu kõik koolid või nende asukohad olid peale kantud.
„Meie suure töö tegelik eesmärk ja põhivili oli ikkagi kihelkonna koolidest virtuaalnäituse koostamine. See oli mahukas ja põhjalik töö,“ sõnas MTÜ Tuulekell juht ning kihelkonna koolide kaardistamise idee autor Margit Eerik.
Virtuaalnäitus on veebis Eesti Pedagoogika Arhiivimuuseumi kodulehel aadressil: www.pictury.org/harju_jaani_kihelkonna_koolid/. Seal on üleval digitaalne kaart, mille kujundas kunstnik Tiia Eikholm. Kaardil on märgitud kõigi 32 endise ja praeguse kooli asukohad, enamikust on lisatud ka pildid. Nagu Anne Tanne koostatud paberkaardil, on ka digitaalsel koolikohtade GPS-koordinaadid, et huvi korral oleks need võimalik üles leida.
Tiia Eikholm on kogu veebinäituse kujundaja, peale kaardi on seal eksponeeritud rohkelt pildimaterjali ja dokumente, mis illustreerivad koolide kohta kirjutatud ajaloolisi ülevaateid.
„Sisuks vajalikke materjale kogusime kokku mitmelt poolt, kuid meie tublid koduloouurijad olid juba eelnevalt ära teinud suure töö. Koolikohti käisime pildistamas 12. aprillil, oli põnev ekspeditsioon. Vahva oli näha, kuidas väärikas eas koduloouurijates tärkas entusiasm ja hasart. Kohad, kus on olnud kool, on kuidagi erilised ja väekad,“ rääkis Margit Eerik.
Anija koolist on virtuaalnäituse jaoks ülevaatuse kirjutanud Ants Miidla, Aruküla koolist Mai Erbe, Haljava koolist ja Harju-Jaani kihelkonnakoolist Ilse Tudre, Kehra koolist Milvi Schmeidt, Anne Oruaas ja Anne Tanne, Kiviloo koolist Avo Möls, Peningi, Perila ja Pikavere koolist Vaino Napp ning Raasiku koolist Mare Vaarik. Käsikirjalised materjalid sisestas arvutisse ja pildid skaneerisid Margit Eerik, tekstid toimetas ja vormistas tervikuks MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas, fotosid töötles Mait Eerik, abiks olid ka Uku Praks ja Anne Tanne, vana ajaloolise kihelkonnakaardi otsis välja Valdo Praust.
Suure töö tegijad said Eesti Pedagoogika Arhiivimuuseumilt ja Forseliuse Seltsilt tänukirjad eesti kooli ajaloo talletamise eest.
Margit Eeriku sõnul on arhiivimuuseumil plaanis sarnaselt kaardistada kogu Eesti koolivõrgustik: „Meil oli au teha pilootprojekt.“
Lisaväärtusena tõi ta välja koostöökogemuse kihelkonna kahe naabervaldades tegutseva mittetulundusühingu vahel, need on MTÜ Tuulekell Raasikult ja MTÜ Kehra Raudteejaam Anija vallast: „Huvitav kogemus oli panna ühe projekti raames koostööd tegema kihelkonna kõik tunnustatud ja väärikad koduloouurijad. See õnnestus suurepäraselt, suur tänu selle eest neile kõigile. Meie koostööpartner oli ka Eesti Pedagoogika Arhiivimuuseum.“
Kaardi kokkupanemist toetasid kohaliku omaalgatuse programm, Anija ja Raasiku vald, AS Mistra-Autex, AS Raasiku Elekter ja trükikoda Hardwick.
„Ühele väikesele MTÜle on väga suure tähendusega, kui kohalikud asutused peavad tema tegemisi toetamise vääriliseks. Õnneks on Raasiku Elekter ja Mistra-Autex kohaliku ajaloo uurimise ja tutvustamisega seotud projekte alati rahastanud,“ lausus Margit Eerik.
Digitaalse kihelkonna koolikohtade kaardi linki soovitakse levitada Anija ja Raasiku valdade kodulehtede ning ka koolide, külaseltside, kultuuriseltside, raamatukogude ning teiste haridus- ja kultuuriorganisatsioonide kodulehtede kaudu: „Ootame sellega tutvuma kõiki, kellele pakub huvi oma kodukandi koolikohtade teema.“