Konkursi võitjaid ja nominente tunnustatakse neljapäeval, 28. novembril Arvo Pärdi keskuses.
Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskus, Harjumaa Omavalitsuste Liit, Kodukant Harjumaa ning maakonnas tegutsevad 5 Leader-tegevusgruppi korraldasid taas Harjumaa aasta tegijate konkursi. Aasta tegijate tiitleid antakse välja 12 kategoorias. Nüüd on avalikustatud konkursi tulemused.
Ida-Harjusse tuli 5 tiitlit: aasta 2019 ettevõte, aasta tulevikutegija, aasta vabaühendus, aasta Leader elukeskkonna projekt ja aasta Leader koostööprojekt.
Tiitli aasta tegu saab soomusrongi nr 7 Wabadus ehitamine ja selle teekond Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks läbi Eesti. Aasta sädeinimeseks saab KutiMuti Noortelaagri organiseerija Tiiu Mägi Lääne-Harju vallast. Aasta panustaja on PEL – Paldiski Ettevõtjate Liit. Aasta turvalise organisatsiooni tiitel läheb MTÜ-le Lootuse Küla Saue vallast. Aasta Leader ettevõtlusprojekt on Neeme külapoe käivitamine Jõelähtme vallas.
Aasta tervisetegijaks nimetatakse Lääne-Harju valla tervise- ja sporditööspetsialist Jürgen Lepp. Aasta tervisetegu on lapsevanema kool Viimsi eralasteaias Väike Päike.
Aasta ettevõte – Raasiku Õlletehase Kaubandus OÜ
Raasiku Õlletehase Kaubandus OÜ valiti aasta ettevõtteks, kuna osaleb kogukonna tegemistes, toetab regulaarselt kohalikke kultuuri- ja spordiüritusi. Võetakse vastu laste- ja ekskursioonigruppe, tutvustatakse tootmist. Leaderi programmist saadud toetuse abil on soetatud uued mahutid, suurendatud toodangu mahtu ja sortimenti. Tööle võetakse kohalikke inimesi. Ettevõte remontis teise korruse ruumid, mis sobivad majutusteenusteks, ning alumisel korrusel ruumid, milles üürnikud avavad lähiajal pitsakohviku.
Aasta tulevikutegija – Kiigesellid OÜ Arukülast
Pereettevõte Kiigesellid OÜ toodab Aruküla alevikus pilkupüüdva disainiga ja loodust säästvatest materjalidest puitkiikesid lastele. Lühikese ajaga on jõutud edukate müüginumbriteni. Tulevikus on kavas toodetega minna ka välisturgudele.
Aasta vabaühendus – MTÜ Perekeskus Männikäbi
Aasta vabaühenduse tiitli saab MTÜ Perekeskus Männikäbi, mis on tegutsenud Arukülas alates 2007. aastast, ettevõtmised on suunatud väikelastele ja nende vanematele. Perekeskus asub tervisekeskuse ja raamatukoguga samas majas, ruumid on renoveeritud MTÜ eestvedamisel toetusrahade abil. Nüüdseks on juurde loodud pesupesemise võimalus vähekindlustatud peredele – ostetud pesumasin ja kuivati. Ka on tänu dušinurgale olemas pesemisvõimalus.
Perekeskus Männikäbi on korraldanud 2019. aastal Raasiku valla koolides ja lasteaedades ohutuspäevi ja esmaabikoolitusi. MTÜ eestvedamisel toimusid vallas ka kriisikoolitused. Perekeskuses Männikäbi pole ühtegi palgalist töötajat. MTÜ juhatuses on Õnnela Metsaorg, Anu Nõlve ja Karin Möllits.
Leader elukeskkonna projekt – Kehra jaamahoone rekonstrueerimine
Aastal 2019 lõppes Kehra raudteejaama renoveerimine Vabadussõja murdelahingute muuseumiks, milleks kulus 365 000 eurot. MTÜ Kehra Raudteejaam on aastate jooksul saanud Leaderi programmist MTÜ Ida-Harju Koostöökoda vahendusel selleks kokku 171 500 eurot, Anija valla eelarvest on lisatud 191 500 eurot investeeringuraha. MTÜ liikmed on osalenud omavahenditega ja suure hulga vabatahtliku tööga. MTÜ juht on Anne Oruaas.
Jaamahoones on nüüd pidevalt avatud muuseum, tegutseb kohvik. Aasta tegija konkursile saadetud ettepanekus on kirjas, et projekt väärib tunnustust just MTÜ väga järjepideva ja asjatundliku töö eest ajaloolise jaamahoone taastamisel: „Kehra raudteejaamast küüditati omal ajal mitme piirkonna elanikke. Hoone renoveerimisega on avaldatud austust piirkonna ajaloole ning inimestele, loodud olulised teenused ning aidatud kaasa turismi edendamisele.“
Leder koostööprojekt – „Kestlik ettevõtlus maal“
Projekt „Kestlik ettevõtlus maal“ sündis Kuusalu, Tapa, Kadrina ja Haljala valda ning Loksa linna ühendava Leader-tegevusgrupi MTÜ Arenduskoda algatusel ja juhtimisel. Harjumaalt osales MTÜ Ida-Harju Koostöökoda, mille tegevuspiirkonda kuuluvad Anija, Raasiku ja Kose vald. Koostööpartnereid on ka Soomest ja Lätist. Projektijuht on Eha Paas.
Projekt oli suunatud kohalikele väikeettevõtetele, korraldati ettevõtjate omavahelisi vahetusi, koostööpaare oli kokku 25. Vahetuste tulemusel tehakse toodete-teenuste arendamisel sisulist koostööd. Harjumaalt osalesid vahetuses 7 ettevõtet. Projekti raames on loodud veebiplatvorm seic.ee, kus on esitletud 113 ettevõtet, neist 26 Harjumaalt.