Ülemöödunud nädalavahetusel selgunud mõõtmiste tulemused näitasid, et hallitusseen on Kehra Lepatriinu lasteaia kuuest rühmast viie põranda all – seda ei tuvastatud vaid rühmast, milles tehti hallitusetõrjet 2018. aastal.
Kuna lasteaia Naerutriinude rühma õpetajad kurtsid nahaärritusi ja sarnast tagasisidet sai lasteaed ka mõne lapse vanematelt, tellis Anija vallavalitsus märtsi lõpus Lepatriinu lasteaia ühe rühma ruumides õhuanalüüsid. Tulemused kinnitasid, et seal on suur hallitusseente kontsentratsioon ning et tõenäoliselt on hallitus põrandate all. Pärast analüüsi vastuste selgumist koliti Naerutriinude rühma lapsed-õpetajad 8. aprillil ajutiselt Kehra teise lasteaiamaja, Lastetare poolde saali.
Vallavalitsus tellis ka Lepatriinu maja teiste rühmade ruumide kontrollimiseks mõõtmised.
„Rühmaruumide põrandasse puuriti augud ja tehti mõõtmisi põrandate alt,“ kirjeldas Anija vallavanem Riivo Noor.
Tulemuses saadi teada möödunud nädala neljapäeval. Selgus, et hallituseene näitajad olid lisaks juba oma ruumidest välja kolinud Naerutriinude rühmale kõrged ka selle kõrval asuvas Päikesetriinude rühmas. Seetõttu otsustati ka teise rühma lapsed koos õpetajatega oma ruumidest välja kolida. Käesoleva nädala esmaspäevast on nad ajutiselt Trikitriinude rühmas, kus on nüüd koos lasteaia kaks rühma. Anija Valla Lasteaedade direktor Piret Tislar sõnas, et sellist varianti, kus kaks rühma on mõnda aega koos, on varemgi katsetatud: „See toimis hästi ja ka nüüd arvasid õpetajad, et see on ajutiseks lahenduseks parim variant.“
Direktor lisas, et saatis reedel Päikesetriinude rühma lapsevanematele kirja, milles andis teada laste kolimisest teise rühma, ühtegi vastuväidet vanematelt selle kohta ei saanud.
Lepatriinu kolmes ülejäänud rühmas, kus hallitusseen tuvastati, ei olnud selle kontsentratsioon nii suur, et lapsed oleks tulnud evakueerida.
„Analüüsivastustes on öeldud, kui ventilatsioon töötab ning ruume korrapäraselt õhutatakse, ei ole asi nii kriitiline, et seal ei võiks viibida,“ ütles Piret Tislar.
Esialgne plaan oli siiski ka nende rühmade põrandad hallitusetõrjeks üles võtta ja välja vahetada, kuid teha seda siis, kui lasteaias on suvepuhkus ja maja tühi.
„Nüüd peame mõtlema ja spetsialistidega aru pidama,“ lausus Riivo Noor esmaspäeva õhtul pärast seda, kui ehitusmehed olid Naerutriinude rühmaruumide põrandad üles võtnud.
Selgus, et põrandaalused olid kuivad ja puhtad, hallitust näha ei olnud: „Lasteaiamaja põrandate all on vanad keskkütte- ja põrandaküttetorustikud ning ilmselt on hallitus kusagil torude kanalis. Kuna kogu maja põrandaalune on üks avatud süsteem, siis ilmselt liigub hallitus mööda neid kanaleid. Võibolla polegi meil vaja kõiki põrandaid üles võtta, kuid samas ei pruugi lahendus olla nii lihtne, kui oletasime – vaja on leida üles ja likvideerida hallitusseene koht, kus see kasvab ja õhku levib.“
Vallavanema sõnul võetakse lähipäevil üles ka Naerutriinude rühma kõrval asuva Päikesetriinude rühma põrandad, reedel tulevad lasteaeda mükoloogid, kes kutsuti hallitusseenetõrjet tegema.