„Grusiinide kojusaatmine Kolga keskplatsil oli üsna pisaraterohke,” kirjeldas Kolga keskkooli direktor TÕNU VALDMA.
Möödunud esmaspäevast pühapäevani, 20.-26. aprillini olid Kolga keskkoolil külas Gruusia Gori 7. kooli kaheksa õpilast ja õpetaja. Külaskäiku rahastas Avatud Eesti Fond, kuhu Kolga kool kirjutas rahasaamiseks projekti. Kolga õpilaste ja õpetajate ettevõtlikkus Venemaa sõjalises rünnakus mullu augustis viga saanud Gruusia kooli toetuseks pälvis Avatud Eesti Fondi aastapreemia – Koosmeele auhinna, mis anti üle 17. aprillil.
Kolga keskkooli direktor Tõnu Valdma kiitis, et kogu eelmine nädal oli muljete- ja tegevusrohke. Gruusia sõbrad ööbisid Kolga õpilaste kodudes. Koos tutvuti Kolga mõisa ja Muuksi linnamäe ning muude kohalike vaatamisväärsustega, külastati Tallinna ja Tartut. Kolga koolis toimusid loengud. Tartus käidi Raatuse gümnaasiumis, kus saadi kokku sealse õpilasomavalitsusega. Külaskäigu põhiteema oli õpilasomavalitsused ning noorte võimalused koolielu edendada.
„Kõige suurem üllatus oli neljapäeva õhtul. Jõudsime Tartust bussiga tagasi kella kümne paiku. Meid ootas koolis Kolga rahvatantsurühm, kes teeb seal neljapäeviti proovi. Tantsijad esinesid meile mitme tantsuga ning olid katnud külaliste auks laua,” meenutas Tõnu Valdma.
Avatud Eesti Fond andis igale külalisele 140 dollari suuruse taskuraha. Direktori sõnul oli ka see suur tugi külaskäigu kordaminekuks.
Ta rääkis, et pommitamisel kannatada saanud Gori koolimaja pole seni remontima hakatud, õpilased peavad käima teises koolis õhtuses vahetuses.
„Grusiinid ütlesid naljatamisi, et neil majandussurutist ei ole, kuna pole majandust,” sõnas direktor.
Kolga koolirahva vastukülaskäik on kavandatud sügisele, ka seda sõitu rahastab Avatud Eesti Fond.
Kolga kooli viieliikmeline delegatsioon käis mullu sügisel Gori koolis, sõjategevuses kannatada saanud koolile kingiti annetuste abil kogutud raha eest õppevahendeid.
Kuidas Kolga kool kasutab Avatud Eesti Fondi Koosmeele auhinnaga kaasnenud 20 000 krooni, ei osanud direktor veel kindlalt öelda, kuid arvas, et see kulub traditsioonilisele preemiareisile. Juba aastaid sõidavad igast klassist valitud paar-kolm õpilast koos direktori ja mõne teise õpetajaga preemiareisile Eesti huvitavasse kanti. Ööbitakse telkides. Kes nende seast ekskursioonile saavad, otsustavad klassid ise.